سپهبد مهدی الفکیکی، رئیس کمیته پیاده روی اربعین در وزارت کشور عراق از آماده سازی طرحی برای تسریع در ورود زائران اربعین ایرانی به این کشور خبر داد و بر اهمیت همکاری بین دو کشور در مسئله ساماندهی زائران  اربعین تأکید کرد.

اربعین

یک فوتبالی در مراسم راهپیمایی اربعین/عکس

او امروز سه شنبه گفت که طی دیداری که عثمان الغانمی، وزیر کشور عراق در تهران با مقامات ایران داشته، یادداشت تفاهمی بین طرفین امضا شد که در آن به جنبه‌های متعددی از جمله آموزش و همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گمرک و ویزای سفر و مسائل دیگر که مهمترین آن، زیارت اربعین است، پرداخته شد که راه های سامان دهی این راهپیمایی نیز در این دیدار بررسی قرار گرفت.

او با بیان اینکه بین عراق و ایران در این ارتباط دیدارها و نشست‌هایی صورت گرفته، گفت که طرف عراقی همه دستورهای لازم به مقامات و ارگان‌های مرتبط جهت آمادگی برای زیارت اربعین صادر کرده است.

او به تصمیماتی که به منظور تسهیل ورود زائران به عراق گرفته شده، اشاره کرد و گفت که توافق شد که گذرگاه‌هایی صرفا برای زائران در نظر گرفته شود و همچنین گذرگاهی مختص بار موکب‌های اربعین تعیین شده است تا ورود زمینی و با پای پیاده زائران تسهیل شود.

او گفت: «برای اینکه زیارت اربعین به راحتی انجام شود، امیدواریم که ورود زائران ایرانی به عراق گروهی انجام شود؛ بدین معنا که در داخل ایران سامان دهی شوند و گروهی وارد عراق شوند تا این کار به آسانی صورت پذیرد».

حکم سفر اربعین بدون اجازه پدر

او گفت که مقرر شده است که از بیستم محرم (27 مرداد/ پنجشنبه این هفته) تا پایان اربعین گذرگاه‌ها باز شود و برای هر گذرگاهی تعداد مشخصی تعیین شده است.

سپهبد الفکیکی گفت: مرز شلمچه پذیرای روزانه 70 هزار، گذرگاه الشیب، 30 هزار و زرباطیه 100 هزار نفر و المنذریه 12 هزار زائر خواهند بود.

به گفته وی، المنذریه به دلیل کوچک بودن و همچنین ناهموار بودن مسیر ورود این مقدار زائر روزانه پذیرا خواهد بود  و به منظور رفاه حال زائران اربعین، این گذرگاه مرزی از ساعت پنج صبح تا ساعت پنج عصر خواهد بود نه 24 ساعته.

پیاده روی اربعین در عراق زودتر از سال گذشته آغاز شد

از روز گذشته پیاده روی اربعین گروهی از عراقی‌های اهالی منطقه راس البیشه جنوبی‌ترین نقطه عراق در نزدیکی خلیج فارس آغاز شد.

البته مردم استان بصره در جنوب عراق از یک هفته دیگر پیاده روی اربعین را آغاز می‌کنند. با این حال شماری از شهروندان عراقی امسال پیاده روی اربعین را زودتر از سال گذشته آغاز کردند.