نحوه نصب دستگاه حضور و غیاب توسط کارشناسان ارائه‌دهنده سیستم ساعت‌زنی، در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. نحوه نصب دستگاه حضور و غیاب نیاز به راهنمایی و اطلاعاتی دارد که شرکت افق فراویژن تمام آنها را در اختیار شما قرار می‌دهد. هزینه نصب دستگاه حضور و غیاب افق فراویژن به صورت جداگانه از هزینه سیستم کنترل تردد محاسبه می‌شود.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که این هزینه چندان زیاد نیست. در صورتی که علاقه‌مند به یادگیری نصب دستگاه حضور و غیاب داشته باشید، می‌توانید آموزش نصب دستگاه حضور و غیاب را در اختیار داشته باشید.

طریقه نصب دستگاه حضور و غیاب کمی پیچیده است و ممکن است در مسیر نصب مشکلاتی پیش بیاید. در نتیجه بهتر است از کارشناسان افق فراویژن بخواهید تا متخصصی را برای نصب دستگاه حضور و غیاب شما در نظر بگیرند.

روش نصب دستگاه حضور و غیاب را می‌توانید در حین کار متخصص یاد بگیرید تا در صورت پیش آمدن مشکل آن را حل کنید. افق فراویژن پشتیبانی فوق‌العاده‌ای در حین نصب دستگاه حضور و غیاب پرسنل دارد.

نصب دستگاه حضور و غیاب حرفه‌ای به نسبت دیگر دستگاه‌های حضور و غیاب کمی سخت‌تر است و نیاز به تایم بیشتری دارد. 

۱

موارد مهم قبل از نصب دستگاه حضور و غیاب

قبل از هر چیزی مهم‌ترین مسئله، انتخاب یک دستگاه حضور و غیاب باکیفیت و مطلوب است. یکی از ویژگی‌هایی که می‌توانید حین خرید دستگاه حضور و غیاب به آن توجه کنید، طراحی بسته‌بندی است. یک طراحی بسته‌بندی باکیفیت و چشمگیر می‌تواند دلیلی بر اهمیت کارفرما به محصول خود دارد.

سلام گرافیک در زمینه طراحی بسته‌بندی، ۱۰ سابقه کار باکیفیت دارد که می‌توانید برای سفارش پروژه با طراحان شرکت گرافیکی در تماس باشید. نکته دومی که برای نصب دستگاه حضور و غیاب باید به آن توجه کنید، پیداکردن مکان مناسب برای جای‌گیری دستگاه است.

تعیین کردن مکانی که در معرض تابش شدید نور خورشید یا عوامل نامطلوب محیطی یا ترددی دیگر باشد، بسیار مهم است. سعی کنید دستگاه حضور و غیاب را در مکانی نصب کنید که در دید افراد باشد. البته مکانی پرتردد را انتخاب نکنید که موجب شلوغی و ازدحام شود. پس از اینکه مکان مناسب نصب دستگاه حضور و غیاب را پیدا کردید، به مراحل نصب دستگاه حضور و غیاب توجه کنید.

۲

راه اندازی و نصب سیستم کنترل تردد پرسنل چه مراحلی دارد؟

در قدم اول توجه داشته باشید که نرم افزار حضور و غیاب بر روی سیستم‌عامل ویندوز ۷ به بالا نصب می‌شود. اگر سیستم‌عامل شما کمتر از ویندوز ۷ باشد در نصب و ارتباط دستگاه حضور و غیاب با نرم افزار آن به مشکل خواهید خورد.

بهتر است برای به وجود نیامدن مشکل از ابتدا نرم افزار حضور و غیاب سیستم خود را بر روی سیستم‌عامل ۷، ۸ یا ۱۰ نصب کنید.

نکته قابل توجه این است که در صورتی سیستم‌عامل ۸ یا ۱۰ بود، قبل از آن Microsoft .Net Framework 3.5 را بر روی سیستم کامپیوتری خود نصب کنید.

 پس از اینکه تمام نرم افزارهای مربوط را بر روی سیستم‌عامل خود نصب کردید، باید به سراغ تنظیمات دستگاه حضور و غیاب خود بروید. تنظیمات دستگاه حضور و غیاب را چک کنید تا مطمئن شوید در سیستم هیچ‌گونه اختلالی وجود ندارد و ارتباط میان دستگاه ساعت‌زنی و نرم افزار حضور و غیاب به خوبی شکل گرفته شده باشد.

پس از اینکه وارد تنظیمات دستگاه حضور و غیاب شدید، زبان نرم افزار را بر روی فارسی یا زبان مورد نظر خود قرار دهید تا مشکلی برای انجام دیگر تنظیمات یا رفع خطاها نداشته باشید.

سپس تقویم دستگاه حضور و غیاب را آپدیت کنید. برای این کار باید وارد بخش تنظیمات ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب شوید.

تقویم دستگاه حضور و غیاب به شما کمک می‌کند تا تعطیلی‌های رسمی یا جمعه‌ها به عنوان مرخصی برای کارکنان حساب نشود. علاوه بر آن، ساعت ورود و خروج به‌درستی و طبق ساعت جهانی ایران ثبت می‌شود. درنتیجه محاسبه تأخیر ها کمتر خطایی خواهد داشت.

نصب دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

نصب دستگاه حضور و غیاب بیومتریک فرایندی مهم و پیچیده دارد. در نتیجه نصب این نوع دستگاه باید طبق راهنمای نصب دستگاه حضور و غیاب پیش برود.

برخی از سیستم‌های ساعت‌زنی قطعاً نیاز به متخصص برای نصب دستگاه حضور و غیاب پرسنلی دارد. توجه داشته باشید که برای نصب دستگاه حضور و غیاب انگشتی، نصب دستگاه حضور و غیاب چهره‌ای، نصب دستگاه حضور و غیاب چشمی قطعاً از کارشناس‌های افق فراویژن کمک بگیرید.

 افق فراویژن و آلتون نتورک دو تولیدکننده و تعمیرگاه دستگاه حضور و غیاب معتبر و کاربلد هستند. راه‌اندازی و نصب دستگاه حضور و غیاب شرکت‌ها، به نسبت دیگر مکان‌ها با سرعت بالاتری صورت می‌گیرد.

 نکته دیگری که در رابطه با دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک لازم است بدانید، این است که دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک کمی پیچیده‌تر ممکن است اتصال بین دستگاه و نرم افزار را برقرار کند.

در نتیجه حین انجام تعمیرات یا نصب دستگاه حضور و غیاب پرسنلی به فکر آموزش نصب دستگاه حضور و غیاب انگشتی یا دیگر دستگاه‌ها نباشید. تعرفه نصب دستگاه حضور و غیاب بیومتریک از دیگر دستگاه‌های ساده‌تر متفاوت است؛ اما رنج قیمت زیادی با هم ندارند.

آموزش نصب دستگاه حضور و غیاب

نصب دستگاه حضور و غیاب خوب، شمارا زیاد اذیت نخواهد کرد. قبل از هر چیزی به دنبال مکانی مناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب باشید. راه اندازی دستگاه حضور و غیاب نیاز به مکانی در دسترس و قابل دید است.

 مهم است که دستگاه حضور و غیاب در بخشی نصب شود که برای همه قابل رویت باشد. در معرض دید بودن دستگاه ساعت‌زنی، از فراموشی کارکنان نسبت به ثبت ورود و خروج خود، جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مورد اهمیت بودن این موضوع، باید سیستم کنترل ورود و خروج در مکانی نصب شود که در معرض نور مستقیم یا شدید خورشید نباشد. به طور کلی از عوامل مخرب محیطی مانند نور شدید خورشید، باران، نم زدگی یا رطوبت، گردوغبار و ... دور باشد.

 پس از پیداکردن مکانی مناسب برای دستگاه حضور و غیاب به سراغ مرحله بعد بروید.

در مرحله بعدی از نصب دستگاه حضور و غیاب، باید نرم افزار حضور و غیاب مربوطه را در سیستم خود نصب کنید. بهتر است سیستم کارفرما یا مدیریت مجموعه را برای این کار در نظر بگیرید.

 روی سیستم رایانه یا لپ‌تاپ مدیر مجموعه، نرم افزار حضور و غیاب را نصب کنید و راه‌های اتصال دستگاه با نرم افزار را به صورت گام به گام پیش بروید. اتصال دستگاه حضور و غیاب افق فراویژن با نرم افزار در زمان کمی انجام می‌شود. دستگاه‌های حضور و غیاب افق فراویژن با سرعت بالایی عملکردی را از خود به نمایش می‌گذارند.

در صورتی که قصد سفارش دستگاه حضور و غیاب را دارید، ابتدا از طریق سایت افق فراویژن نسبت به موجود بودن مدل و نوع سیستم ساعت‌زنی مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که در خرید دستگاه حضور و غیاب تردید دارید، می‌توانید راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب آلتون نتورک و افق فراویژن را مطالعه کنید یا با کارشناس این دو مجموعه تماس بگیرید. طبق عملکرد متخصصان و کارشناس‌های مجموعه، نصب دستگاه حضور و غیاب چهره کمی ممکن است چالش بیشتری نسبت به دیگر دستگاه‌ها داشته باشد.

سفارش خرید دستگاه حضور و غیاب

روش ارتباط دستگاه حضور و غیاب با نرم افزار چگونه است؟

 دستگاه ساعت‌زنی با استفاده از روش‌های مختلفی به نرم افزار حضور و غیاب اتصال پیدا می‌کند. اتصال دستگاه حضور و غیاب به نرم افزار، از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران است. ارتباط آنلاین دستگاه حضور و غیاب با نرم افزار، باعث دسترسی سریع کاربر و ثبت دقیق اطلاعات حضور و غیاب می‌شود.

حفظ ارتباط آنلاین بین دستگاه حضوروغیاب و نرم افزار آن، موجب می‌شود تا محاسبات، گزارش‌ها، مرخصی‌ها، غیبت‌ها و دیگر اطلاعات به سرعت زیر نظر کارفرما یا مدیریت قرار بگیرد.

محاسبه لحظه‌ای حقوق و غیبت‌های پرسنل به صرفه‌جویی در زمان مدیریت و کارکنان بسیار کمک می‌کند. روش‌های مختلفی برای اتصال دستگاه حضور و غیاب با نرم افزار وجود دارد که در این مقاله پارس نیوز به برخی از موارد اشاره می‌کند.

 توجه داشته باشید که نصب دستگاه حضور و غیاب خارجی با نصب دستگاه حضور و غیاب فارسی ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد؛ اما تفاوت چشمگیری با هم ندارند.

پس از نصب دستگاه حضور و غیاب به 3 روش می توانید ارتباط بین دستگاه ساعت زنی و نرم افزار حضور و غیاب را ایجاد کنید. این 3 روش شامل اتصال از طریق فلش (USB)، شبکه های LAN و کابل های RS232 است.

استفاده یکی از این روش ها برای اتصال سیستم کنترل تردد با نرم افزار حضور و غیاب بنا به مکان استفاده از دستگاه، متفاوت است. برای مثال دستگاه حضور و غیابی که در مدرسه نصب می شود، نیاز به اتصال از طریق فلش دارد تا کابل کشی موجب پیش آمدن خطاهایی نشود.

ارتباط سیستم ساعت‌زنی و نرم افزار حضور و غیاب با استفاده از کابل RS-232

می‌توان گفت که استفاده از کابل RS، قدیمی‌ترین روش و البته ساده‌ترین روش برای اتصال دستگاه حضور و غیاب با نرم افزار است.

اصولاً مدیران مایل‌اند تا از این کابل برای ارتباط استفاده کنند؛ زیرا در نهایت تخلیه دستگاه حضور و غیاب بسیار راحت انجام می‌شود. نصب دستگاه حضور و غیاب خدمات بهتر است با استفاده از کابل RS232 صورت بگیرد.

راه‌اندازی و نصب دستگاه حضور و غیاب با استفاده این نوع کابل‌ها، از طریق سوکت‌های آن انجام می‌شود.

 سوکت‌های آن ۹ پین دارد که به آنها سریال می‌گویند. راحتی آن هنگام تخلیه دستگاه حضور و غیاب به این دلیل است که یک بخش کابل به دستگاه و بخش دیگر آن به سریال کامپیوتر متصل می‌شود. پس از اتصال این نوع کابل‌ها، تخلیه دستگاه حضوروغیاب انجام می‌شود.

ارتباط سیستم حضور و غیاب با نرم افزار از طریق شبکه های LAN

با مفهوم شبکه‌های LAN آشنایی دارید؟ شبکه‌های محلی برای ارتباط دستگاه حضور و غیاب و نرم افزار انجام می‌شود.

 قبل از نصب دستگاه حضور و غیاب اگر مایل به استفاده از این نوع ارتباط هستید، به کارشناسان افق فراویژن اطلاع دهید، تا اصول شبکه سازی دستگاه کنترل تردد را با نرم افزار حضور و غیاب به شما متذکر شوند. برای استفاده از شبکه‌های LAN در نصب دستگاه ساعت‌زنی، باید یک آی‌پی مشخص برای دستگاه حضور و غیاب در نظر بگیرید.

در مقابل از طریق کابل‌های شبکه محلی، به سیستم کامپیوتری متصل شوید. استفاده از شبکه‌های LAN مزیت‌های بیشتری به نسبت کابل کشی RSS دارد.

ارتباط دستگاه کنترل تردد پرسنل با نرم افزار حضور و غیاب از طریق USB

روش دیگری که برای نصب دستگاه حضور و غیاب و ارتباط آن با نرم افزار ممکن است استفاده شود، ارتباط از طریق USB است.

 USB device کمک می‌کند تا دستگاه حضور و غیاب بدون استفاده از کابل به نرم افزار حضور و غیاب متصل شود. استفاده از این روش برای سازمان و شرکت‌های بزرگ بسیار موردنیاز است.

نبود کابل‌کشی و شلوغی در مکان کسب و کار می‌تواند برای کار و کارمندان مشکل ساز باشد. هنگام تخلیه دستگاه حضور و غیاب، با استفاده از فلش اطلاعات دستگاه حضور و غیاب را منتقل کنید.

البته ممکن است این روش معایبی را هم داشته باشد. برای مثال امکان آنلاین بودن در لحظه وجود ندارد. در مقابل کابل کشی در مکان وجود نخواهد داشت.

روش حضور و غیاب در مدرسه

هنگام نصب دستگاه حضور و غیاب در مدرسه باید به نکاتی توجه داشته باشید. روش حضور و غیاب در مدرسه کمی متفاوت است و نیاز به توجه پارامترهایی را دارد. برای مثال هنگام نصب دستگاه حضور و غیاب در مدرسه باید دستگاه را در مکانی نصب کنید که تابش نور در سطحی متوسط و متعادل قرار داشته باشد.

 

روشهای حضور و غیاب در مدرسه

نکته مهم قبل از نصب دستگاه حضور و غیاب در مدرسه این است که سیستمی را برای حضور و غیاب انتخاب کنید که با سرعت بالا ثبت ورود و خروج دانش‌آموزان یا پرسنل را انجام دهد. حجم بالای دانش‌آموزان ممکن است شلوغی در نزدیکی دستگاه حضور و غیاب ایجاد کند. برای مثال دستگاه حضور و غیاب رمزی یا پانچی اصلاً مناسب مدرسه نیست.

دستگاه‌های بیومتریک را برای مدرسه انتخاب کنید تا کنترل تردد دانش‌آموزان با صحت و سرعت بالایی صورت بگیرد. سنسورهای دستگاه حضور و غیاب بیومتریک بسیار پیشرفته است و برای مکان‌های شلوغ و پرتردد مانند مدرسه کارساز است.  

برای حضور و غیاب در مدرسه بهتر است از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی یا دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره استفاده کنید. البته توجه به مکان نصب دستگاه حضور و غیاب از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

از دلایل اهمیت دستگاه حضور و غیاب در مدرسه مطلع هستید؟ سیستم ساعت‌زنی به تفکیک دانش‌آموزان و پرسنل می‌پردازد. علاوه بر آن از طریق دستگاه حضور و غیاب به والدین اطلاع می‌دهد که فرزندشان در مدرسه غیبت دارد. برخی از این دستگاه‌های حضور و غیاب به سیستم پیامکی متصل می‌شود و پس از دیرکرد دانش‌آموز به والدین جهت پیگیری پیامک زده می‌شود.

مواردی دیگری که دستگاه حضور و غیاب به آن کمک می‌کند، چک کردن حضور دانش‌آموز در کلاس هر معلم یا دبیر است. گزارش‌گیری‌های معلم می‌تواند نشان دهد که کدام دانش‌آموز بر سر کلاس حضور داشته است.

در صورتی که اولیا علاقه به اطلاع از ورود و خروج فرزند خود داشته باشند، می‌توانند در بستر وب ورود و خروج دانش‌آموز را چک کنند. 

دستگاه حضور و غیاب چیست؟

با سیستم کنترل تردد پرسنل آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید دستگاه حضور و غیاب چیست؟ دستگاه ساعت زنی یا همان سیستم حضور و غیاب امروزه در بین سازمان‌ها رواج پیدا کرده است. نیاز دستگاه حضور و غیاب در سازمان‌ها از موارد مهم شناخته شده است.

 دستگاه حضور و غیاب یک سیستم الکترونیکی است که ورود و خروج کارمندان و پرسنل را ثبت می‌کند. دستگاه حضور و غیاب در جهت تعیین میزان مرخصی‌ها، میزان حقوق، حضور یا غیبت، مأموریت‌ها و... را مشخص می‌کند. محاسبه دقیق این موارد به مدیران کمک می‌کند تا در آخر ماه به‌راحتی بتوانند حقوق پرسنل را تعیین و پرداخت کند.

 

۵

هنگام نصب دستگاه حضور و غیاب ارتباطی بین آن و نرم افزار حضور و غیاب صورت می‌گیرد. در نرم افزار حضور و غیاب اطلاعاتی کامل از تمام اتفاقاتی که در سیستم ساعت‌زنی افتاده است، نمایش داده می‌شود. نرم افزار حضور و غیاب به مدیران کمک می‌کند تا کنترل دقیق ورود و خروج پرسنل خود را داشته باشد. علاوه بر این موارد، میزان تعهد کارکنان نسبت به سازمان از این طریق هم قابل‌شناسایی است.

دستگاه حضور و غیاب به دو دسته بیومتریک و ساده تقسیم‌بندی می‌شود. دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک شامل دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، سیستم حضور و غیاب اسکن کف دست، دستگاه ساعت‌زنی ترکیبی و... است.

 سیستم کنترل ترددی که جزء سیستم ساده دستگاه حضور و غیاب به حساب می‌آید؛ دستگاه حضور و غیاب کارتی، دستگاه حضور و غیاب پانچی، دستگاه حضور و غیاب رمزی و ... است. البته دستگاه حضور و غیاب کارتی باز به دو بخش دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی و دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس تقسیم‌بندی می‌شود.

نصب دستگاه حضور و غیاب باید به درستی انجام شود و فاقد هرگونه مشکل باشد. زیرا ممکن است با نصب اشتباه دستگاه حضور و غیاب یا اتصال نادرست به نرم افزار حضور و غیاب، اطلاعات آن مفقود یا پاک شود.

 برای نصب دستگاه حضور و غیاب بهتر است از کارشناس و متخصص‌های مربوط کمک بگیرید. افق فراویژن و آلتون نتورک متخصص‌های حرفه‌ای در زمینه نصب دستگاه حضور و غیاب را دارد.

منبع: شرکت افق دستگاه حضور و غیاب افق فراویژن ofv-co.com