احتمالا شما نیز اخیرا اصطلاحاتی همچون ارزهای دیجتال و رمزارزها را شنیده باشید. با رشد اقتصاد دیجیتال، استفاده از ارزهای دیجیتال و خرید و فرروش رمزارها نیز به سرعت در حال افزایش است و به طور آهسته جایگزین ارزهای فیزیکی یا همان ارزهای فیات می‌شود. خرید و فروش ارزهای دیجیتال عبارت از گمانه زنی درمورد حرکات قیمت ارزهای دیجیتال از طریق یک حساب معاملاتی CFD یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق یک صرافی است. هر دو فعالیت با هدف کسب سود از طریق تجارت در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، اما فرایندهای مربوط به آن‌ها بسیار متفاوت است. در این مقاله بهترین سامانه پایشگر ارز دیجیتال، نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال و همچنین نحوه معامله CFD ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال اساسا شامل استفاده از یک ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین برای مبادله آن با ارز دیجیتال دیگری مانند اتریوم به صورت خرید یا فروش، که در صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود، می‌باشد. این فرایند شامل جستجوی یک جفت ارز دیجیتال به منظور مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال یا مبادله ارز دیجیتال با فیات است. معامله دوبار و در جهت مخالف انجام می‌شود تا یک چرخه مبادله با هدف سود بردن از مبادله تکمیل شود.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. معامله‌گر باید با پر کردن یک فرم آنلاین یک حساب صرافی باز کند. اکثر صرافی‌ها دارای یک دفتر سفارش هستند که نشان می‌دهد معامله‌گران چه چیزی را خرید و فروش می‌کنند و کجا این کار را انجام می‌دهند.

سپرده‌گذاری و برداشت در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال معمولا به دو صورت سپرده و برداشت را می‌پذیرند. تعداد کمی از صرافی‌ها سپرده‌های ارز فیات یا ترکیبی از ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند. با این حال، اکثر صرافی‌ها در سراسر جهان، به دیلیل محدودیت‌هایی که بانک‌ها برای چنین صرافی‌هایی اعمال می‌کند، روش‌های مبادله مبتنی بر رمزارزها را می‌پذیرند. اگر صرافی فقط سپرده‌ها یا برداشت‌های ارز دیجیتال را بپذیرد، معامله‌گر باید علاوه بر این، یک کیف پول شخص ثالث برای ارزهای دیجیتال ایجاد کند تا در انجام سپرده‌ها از آن استفاده شود. رایج‌ترین ارزهای دیجیتال مورد استفاده برای سپرده‌گذاری، بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و... هستند.

برای واریز وجه، باید اتریوم، بیت کوین یا هر ارز دیجیتال سپرده دیگری را از منابع شخص ثالث خریداری کرده و آن را به کیف پول شخص ثالث خود منتقل کنید. سپس وجوه از این کیف پول به کیف پولی که توسط صرافی ارز دیجیتال برای سپرده‌گذاری آن ارز دیجیتال ارائه می‌شود، منتقل می‌شود. اگر از این روش استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که آدرس‌های کیف پول را به درستی در هنگام تراکنش‌ها وارد می‌کنید، زیرا هر ارز دیجیتالی که به آدرس اشتباه منتقل شود، قابل بازیابی نخواهد بود.

فرایند خرید و فروش ارزهای دیجیتال

هنگامی که کیف پول صرافی شما دارای اعتبار بود، می‌توانید با معامله جفت‌هایی که حاوی ارز سپرده انتخابی شما هستند، ارزهای دیجیتال را بخرید یا بفروشید. بیت کوین و اتریوم معمولا بیشترین تعداد جفت‌ها را در هر صرافی دارند. شما می‌توانید از سفارش‌های محدود، سفارش‌های توقف ضرر یا سفارش‌های آینده برای خرید و فروش ارزهای دیجتال ترجیحی خود استفاده کنید.

تجارت CFD‌های ارز دیجیتال

خرید و فروش ارزهای دیجتال را می‌توان بر اساس سفته بازی انجام داد، این کار معمولا با معامله بر روی قیمت ارزهای دیجتال و از طریق قراردادهای ما به‌التفاوت  (CFD) انجام می‌شود. در اینجا ارزهای دیجتال واقعی در واقع متعلق به معامله‌گر نیستند و توسط او خرید و فروش نمی‌شوند. این فرایند شامل خرید یا فروش قراردادها بر اساس حرکات قیمت ارزهای دیجیتال است.

2

مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال

1. یک صرافی ارز دیجیتال انتخاب کنید

برای اکثر مردم، بهترین مکان برای خرید و فروش ارزهای دیجتال، صرافی ارز دیجیتال است. این صرافی‌ها پلتفرم‌های آنلاینی هستند که معمولا با ارائه جفت‌های معاملاتی (مثلا USD به BTC) و معمولا با تطبیق خریداران با فروشندگان، به تسهیل معاملات ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده‌اند. بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی برای ایرانیان از نظر مالیو، صرافی‌های بای بیت، Crypto.com، Gemini ، Kucoin، CoinEx و... هستند.

در حالت کلی می‌توان صرافی‌های ارز دیجیتال را به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز دسته‌بندی کرد.

  1. صرافی‌های متمرکز:

اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال از نوع صرافی‌های متمرکز هستند بدین معنی که افرادی در این صرافی‌ها بر حساب‌ها و دارایی‌های کاربران نظارت دارند. بر طبق تحقیقات، تا کنون بیش از 90 درصد معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز انجام شده است.

2. صرافی‌های غیر متمرکز:

صرافی‌های غیر متمرکز با کمک قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین به انجام معاملات کمک می‌کنند. برای انجام معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز پس از اتصال کیف پول به پلتفرم صرافی، سفارش خرید یا فروش ارز دیجیتال شما به یک قرارداد هوشمند ارسال شده و معامله صورت می‌گیرد.

2. روش واریز یا پرداخت را انتخاب کنید

صرافی‌های ارز دیجیتال از نظر روش‌های پرداخت یا واریزی که پشتیبانی می‌کنند نیز متفاوت هستند. اکثر پلتفرم‌های اصلی گزینه پیوند دادن حساب بانکی شما برای حواله‌های سیمی و ACH و همچنین گزینه پیوند کارت نقدی را ارائه می‌دهد. برخی نیز به شما امکان می‌دهند از طریق PayPal پرداخت یا واریز کنید. صرف نظر از گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید، باید هویت خود را در هنگام ثبت نام برای اولین بار در حساب کاربری و ثبت روش پرداخت تایید کنید. در برخی از صرافی‌ها از معامله‌گران درخواست می‌شود تا اسکن مدارک هویتی خود را ارائه دهند. بسته به کشوری که هستید و پلتفرم انتخابی شما، ممکن است مدارکی دیگری مانند پاسپورت و... از شما درخواست شود.

3. سفارش خود را ثبت کنید

پس از تایید و واریز وجه نقد به حساب خود می‌توانید نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام کنید. این فرایند بسته به صرافی که استفاده می‌کنید، متفاوت است. برخی از صرافی‌ها فرایندی را ارائه می‌دهند که به سادگی شامل کلیک کردن بر روی گزینه خرید یا فروش و سپس تعیین مقدار ارز دیجیتالی است که می‌خواهید بخرید یا بفروشید. به طور کلی اکثر صرافی‌ها حداقل سه نوع سفارش اصلی را ارائه می‌دهند:

  • سفارش بازار: در صورتی که بخواهید بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را با قیمت فعلی بخرید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. این نوع سفارش معمولا بسته به زمان روز در عرض چند ثانیه تکمیل می‌شود.
  • سفارش توقف: سفارشی که در هنگام ثابت بودن قیمت ارزهای دیجتال برای خری یا فروش ارزهای دیجیتال ثبت می‌کنید. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که ارز دیجیتال خود را قبل از سقوط شدید قیمت آن می‌فروشید، این گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این نوع سفارش بسته به سرعت حرکت بازار ممکن است مدتی طول بکشد تا اجرا شود.
  • سفارش محدود: سفارش محدود سفارشی است که برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با قیمتی خاص انجام می‌شود. سفارش محدود خرید تنها با قیمت محدود یا پایین‌تر و سفارش محدود فروش با قیمت محدود یا بالاتر قابل اجرا است.

 اجرای هر یک از این گزینه‌ها معمولا شامل کلیک کردن بر روی گزینه خرید، فروش یا سفارش جدید در صفحه صرافی است. سپس با انتخاب یکی از گزینه‌های بالا یکی را انتخاب کنید.

4. ارز دیجیتال خود را در یک مکان امن ذخیره کنید

درحالی که صرافی‌های ارز دیجیتال همواره در حال ایمن‌تر شدن هستند، هک و کلاهبرداری همچنان یک مشکل بزرگ برای صنعت ارزهای دیجیتال می‌باشد. به همین دلیل است که به سرمایه‌گذارانی که مبالغ قابل توجهی در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند، توصیه می‌شود که ارز دیجیتال خود را در مکانی امن ذخیره کنند. بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاران، کیف پول‌های دیجیتال است.

کیف پول‌های دیجیتال به‌عنوان بستری که ارزهای دیجتال شما را نگه‌داری می‌کنند، از ارزش بالایی برخوردار هستند و باید در انتخاب آن‌ها نهایت دقت را به‌کار بگیرید. کیف پول‌ها برای انجام تراکنش‌های امن از کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می‌کنند. در تراکنش‌ها از کلید عمومی برای دریافت تراکنش و از کلید خصوصی برای ورود به کیف پول (کنترل و دسترسی به دارایی‌های دیجیتال) استفاده می‌کنند. کیف پول‌های ارز دیجیتال با توجه به عوامل مختلف در دسته‌های متفاوت قرار می‌گیرند. به طور کلی کیف‌ پول‌های ارز دیجیتال به دو گروه سرد و گرم تقسیم می‌شوند. در کیف پول‌های سرد کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند و در نتیجه امکان خطر هک و دزدیده شدن دارایی از این طریق از بین می‌رود.

کیف پول‌های دسکتاپ، تلفن همراه و آنلاین در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند و کیف پول‌های سخت افزاری و کاغذی در دسته کیف پول‌های سرد قرار می‌گیرند.

3

کیف پول‌های گرم

کیف پول‌های دسکتاپ

این نوع کیف پول‌ها برنامه‌های کامپیوتری هستند که برروی سیستم کامپیوتری نصب می‌شوند. یکی از مزایای این نوع کیف پول‌ها این است که کلید عمومی و اختصاصی را در اختیار کاربران می‌گذارند، اما به هرحال چون این کیف پول‌ها بر روی کامپیوتر نصب می‌شوند، ممکن است با ویروسی شدن سیستم و یا مشکلات دیگر، دارایی‌های دیجیتال شما را به خطر بیندازند.

کیف پول‌های تلفن همراه

کیف پول‌های تلفن همراه در واقع اپلیکیشن‌های تلفن همراه هستند که کلید های عمومی و خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از آنجایی که این کیف پول‌ها در تلفن همراه قرار دارند، امکان اینکه در معرض سرقت یا هک قرار بگیرند، وجود دارد. از جمله مزایای این کیف پول می‌توان به اینکه می‌توان در هر مکان و زمان از آن استفاده کرد، اشاره کرد.

کیف پول‌های آنلاین

کیف پول‌های آنلاین به صورت یک افزونه به مرورگر شما اضافه می‌شوند. از جمله معایب این کیف پول‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که این کیف پول‌ها کلید خصوصی شما را نگه می‌دارند. در نتیجه اگر یک هکر وبسایت کیف پول شما را هک کند، می‌تواند به راحتی به تمام اطلاعات دسترسی داشته باشد. اگر تصمیم دارید دارایی‌های دیجیتال خود را در یک کیف پول آنلاین ذخیره کنید، کیف پولی را انتخاب کنید که ار ارز کمتری پشتیبانی می‌کند، زیرا این کیف پول‌ها کمتر در معرض سرقت هکرها قرار می‌گیرند.

کیف پول‌های سرد

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری ظاهری شبیه به فلش مموری دارند و با برندهای مختلف در بازار عرضه می‌شوند. تمامی برلند های کیف پول سخت افزاری امنیت قابل قبولی را ارائه می‌دهند و برای نگه‌داری از دارایی‌های با حجم بالا گزینه مناسبی هستند. این کیف پول‌ها قیمت نسبتا بالایی دارند.

کیف پول‌های کاغذی

کیف پول کاغذی به این صورت است که به شما امکان پرینت کلید عمومی و خصوصی را می‌دهد. کیف پول‌های کاغذی رایگان هستند ولی باید به این نکته توجه داشت که یک تکه کاغذ بسیار آسیب‌پذیر است و می‌تواند در معرض خطرات مختلف قرار بگیرد.

سخن پایانی

ارزهای دیجتال به دلیل بازار پر نوسان، فناوری که در آن‌ها به‌کار رفته است و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافته‌اند. با کسب اطلاعات درباره ارزهای دیجیتال و نحوه سرمایه‌گذاری درمورد آن‌ها می‌توانید به راحتی به مرحله سوددهی مورد نظر خود دست پیدا کنید. maalio.ir مطالب آموزشی و نکات کاملا کاربردی که برای خرید و فروش ارزهای دیجتال و سرمایه‌گذاری در این رمزارزها نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در مالیو به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید متشکریم.