گچ سفید کاری در کارخانه فولادنو با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود و هدف از تولید این نوع گچ، سفید نمودن دیوارهای ساختمان است. معمولا این روش بسیار ارزانتر از رنگ زدن یا کاغذ دیواری می باشد. به همین دلیل بسیاری از معماران و مهندسان استفاده از رنگ سفید گچ برای پوشش دادن دیوارهای داخلی ساختمان در مرحله پرداخت و نازک کاری را ترجیح می دهند.

1

از آنجایی که گچ سفیدکاری خاصیت چسبندگی فوق العاده ای دارد، دیگر نیازی به زیرکاری اولیه نیست و همین خاصیت باعث کاربرد بیشتر این ماده در ساختمان سازی شده است.

 

مراحل تولید گچ سفید کاری

در ادامه شما را با مراحل تولید گچ سفیدکاری در کارخانه آشنا می کنیم:

مرحله اول در تولید گچ سفید کاری: تامین مواد اولیه

قدم اول در مراحل تولید گچ سفیدکاری تهیه مواد اولیه تولید گچ است. گچ در واقع از معادن سنگ گچ استخراج می شود و در کارخانه های صنعتی به صورت پودر گچ، آسیاب می شود. در ایران معادن سنگ گچ به وفور وجود دارد و نیازی به واردات این ماده نیست.

همانطور که زمین شناسان عنوان کرده‌اند، ایران غنی ترین کشور با بالاترین ذخایر معادن گچ با خلوص فوق العاده بالا در دنیاست. یکی از شهر‌های معروف به ذخایر این ماده و تولید گچ سفیدکاری شهر کویری قم است که این ماده با خلوص بالایی از معادن آن استخراج می شود.

مرحله دوم: دپو و آماده سازی

در مرحله دوم، بعد از اندازه گیری درجه خلوص سنگ به وسیله بخش کنترل کیفی، مواد اولیه در کارخانه دپو می شوند. در آغاز این مرحله، سنگ ها خرد شده و سپس در آسیاب چکشی یا به اصطلاح در زبان لاتین کراشر بر اساس اندازه دانه بندی دلخواه خرد شده و بعد از آن سرند می گردند. دانه های آسیاب شده بر حسب اندازه تفکیک شده و روانه کوره می گردند.

مرحله سوم تولید گچ سفیدکاری: پخت

این مرحله تولید در کوره انجام می شود. معمولا هر کارخانه مجهز به 2 سیستم پخت در کوره است. بدین معنا که سنگ و کلوخه های درشت در کوره ای به نام هایبرن  high burn با دریافت گرما از بالا دهیدراته می شوند (آب از دست می دهند) و بخش های نرم تر یا همان خاک گچ در کوره ای به نام لوبرن low burn از زیر حرارت دیده و پخته می شوند. پس از این مرحله هر دو محصول نهایتا در کوره با هم مخلوط شده و یک دست می شوند.

مرحله چهارم: آسیاب و دانه بندی

در مرحله چهارم تولید، سنگ گچی که اکنون پخته شده و نرم و پودر شده است، بار دیگر برای به دست آوردن اندازه دانه یا مش دلخواه سرند می گردد. سرند کردن فرایندی همچون الک کردن است. پس از سرند کردن، دانه ها و کلوخه های برجای مانده روی سرند بار دیگر به منظور آسیاب مجدد به مرحله قبل باز می گردند.

مرحله پنجم تولید گچ سفیدکاری: بسته بندی و بارگیری

بعد از مش بندی دانه ها، نوبت به بسته بندی گچ سفیدکاری در کیسه هایی با وزن های متفاوت می رسد. بعد از بسته بندی کیسه ها بارگیری شده و روانه بازار می گردند.

در عکس زیر می توانید نمای کلی از مراحل تولید گچ سفیدکاری را به صورت شماتیک ملاحظه نمایید.

2

مهمترین نکات در انتخاب گچ سفیدکاری

از آنجایی که گچ کاری در صنعت ساختمان سازی بسیار پر اهمیت است، بی دقتی در انتخاب این متریال می تواند هزینه های جبران ناپذیری را به شما تحمیل کند. در ادامه مقاله قصد داریم برخی از مهمترین نکات در انتخاب این متریال را برای شما شرح دهیم.

میزان سفیدی

سفیدی بالای این متریال عاملی است که زیبایی و جلوه ویژه ای به فضای داخلی ساختمان می دهد و باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای شما می شود. هرچند در سالن هایی که نورگیری بالایی وجود دارد، استفاده از این ماده باعث اذیت شدن چشم می شود.

نوع پودر، میزان خلوص آن و روش و زمان مورد نیاز برای پخت آن در کوره همگی از عناصر تاثیرگذار در تعیین رنگ گچ می باشند.

قابلیت گیرایی

اهمیت کوره و طرز پختش در تولید گچ سفیدکاری تا آنجاست که اکثر عوامل تاثیرگذار بر کیفیت گچ همچون زمان گیرایی ارتباط مستقیمی با آن دارد. به طور طبیعی، گیرایی گچ چیزی در حدود 8 تا 20 دقیقه می باشد. با این وجود افزدون برخی مواد شیمیایی دیگر موجب به تاخیر افتادن زمان گیرایی به طرز چشمگیری می شود.

خاصیت دوام و ماندگاری در تولید گچ سفیدکاری

گچ سفیدکاری زمانی بادوام و ماندگار در نظر گرفته می شود که بعد از خشک شدن، ترک نخورد. ضد حریق بودن، عایق بودن در برابر آلودگی صوتی، و مقاومت بالای این متریال در برابر فاکتورهای کششی از جمله خواص دیگر گچ سفیدکاری با کیفیت بالا می باشند.

علامت استاندارد روی بسته بندی گچ سفیدکاری

از دیگر عوامل بسیار حایز اهمیت در انتخاب این متریال، علامت استاندارد درج شده روی بسته بندی این محصول است. درج علامت استاندارد بیانگر ارزشی است که یک کارخانه به تولید گچ سفیدکاری می دهد. به عنوان نمونه، کارخانه تولید پودر گچ فولاد نو روزانه از گچ های تولیدی خود نمونه برداری کرده و نمونه ها را در آزمایشگاه بسیار مجهز خود از نظر گیرایی، مش بندی و قابلیت کشش و مقاومت ارزیابی می کند تا کیفیت لازم را داشته باشند.

جمع بندی

پیش از آن که دست به خرید انواع گچ سفیدکاری بزنید اندکی در مورد برند و کارخانه تولید گچ سفیدکاری بیاندیشید. برندهای زیادی روی کیسه های گچ موجود در بازار با قیمت های متفاوتی درج شده، اما انتخاب گچ سفیدکاری باکیفیت نه تنها موجب زیباتر شدن پرداخت نهایی روی دیوار ساختمان می شود بلکه هزینه های احتمالی را نیز به حداقل می رساند.

کارخانه های تولید سوپر گچ سفید کاری معتبر فولاد نو با استفاده از امکانات به روز دنیا در تولید گچ سفیدکاری ساختمانی و تست روزانه در آزمایشگاه کنترل کیفی ودرج نشان استاندارد روی کیسه های بسته بندی، امکان خرید انواع گچ سفیدکاری و گچ زیرکار با کیفیت را به صورت آنلاین از سایت supergatchfouladno.com برای شما فراهم نموده است.

لذا با خرید گچ های تولید فولاد نو دیگر نیازی نیست نگران کیفیت محصول خریداری شده باشید.