پیچ و مهره از پرکاربردترین ابزارها در صنایع مختلف هستند که در اشکال و ساختارهای متفاوتی تولید می‌شوند. همه ما می‌دانیم که یکی از عوامل تأثیرگذار در خرید کالاها توسط مردم، قیمت آن است و موارد مختلفی وجود دارند که بر قیمت ابزارهای مورد استفاده در صنعت اثر می‌گذارند. بازار پیچ و مهره نیز از این قاعده مستثنا نیست. ممکن است شما هنگام خرید پیچ و مهره با قیمت‌های متفاوتی روبه‌رو شوید و برایتان این سؤال پیش بیاید که دلیل تفاوت قیمت‌ها چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤال تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

11

عوامل موثر بر قیمت پیچ و مهره

عوامل مختلفی بر قیمت پیچ و مهره اثر می‌گذارند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  1. کیفیت کالا

اغلب اوقات این قاعده درست است که اگر پیچ یا مهره‌ای با قیمت پایین خریداری شود، کیفیت قابل قبولی ندارد و بعد از مدتی شما را مجبور به تعمیر و یا تعویض آن می‌کند؛ تا حدی که گاهی اوقات، هزینه تعمیر از پول صرف شده برای خرید خود محصول بیشتر می‌شود. در بازار پیچ و مهره نیز شما با این مسئله، هنگام خرید مواجه می‌شوید؛ به‌این‌صورت که، پولی که پرداخت می‌کنید بستگی به کیفیت کالای مورد نظر دارد. هنگامی‌که در ساخت پیچ و مهره، استانداردهای لازم رعایت شود، پیچ یا مهره مرغوبیت لازم را به دست می‌آورد و معمولا با قیمت بیشتری ارائه می‌شود.

  1. جنس پیچ و مهره

در ساخت این محصول از فلزات مختلفی مانند آهن، فولاد، مس، برنج، استیل، آلومینیوم و یا آلیاژ فلزات استفاده می‌شود. نوع فلز به‌کاررفته در ساختار پیچ و مهره، روی قیمت آن اثر می‌گذارد. هرچه فلز استفاده‌شده مقاوم‌تر باشد، باعث افزایش قیمت پیچ یا مهره می‌شود.

12

  1. نوع پوشش پیچ و مهره

در واقع پیچ و مهره‌ها را، بسته به کاربرد و شرایط مختلفی که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرند، با مواد مختلفی پوشش می‌دهند. از جمله پرکاربردترین این پوشش‌ها، می‌توان به گالوانیزه سرد و گرم، آبکاری کادمیوم و پوشش تفلون اشاره کرد. بسته به نوع پوشش، قیمت این محصول بالا می‌رود.

  1. اندازه پیچ و مهره

ارتفاع پیچ، گل پیچ، قطر، طول پیچ و طول رزوه مواردی هستند که اندازه و ابعاد پیچ و مهره را تشکیل می‌دهند. استانداردهای مشخصی وجود دارند که این اندازه‌ها را تعیین می‌کنند. برخی از اندازه‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردی‌تر هستند که اصولاً قیمت پایین‌تری دارند. اما در صورتی که مشتری بخواهد سایز مورد نظر خود را سفارش دهد، هزینه بیشتری را باید برای خرید مهره یا پیچ مورد نظر خود پرداخت کند.

  1. مدل تراشکاری

پیچ و مهره‌هایی که رزوه آن‌ها به‌صورت دقیق و منظم تراشکاری شده‌اند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و در نتیجه قیمت آن‌ها هم بیشتر است.

  1. ابعاد بزرگ

به دلیل اینکه در پیچ و مهره‌های بزرگ، از مواد بیشتری هنگام ساخت استفاده می‌شود، پولی که برای خرید آن‌ها باید پرداخت کرد نیز بیشتر است.

  1. پیچ و مهره تولید داخل

این امر کاملاً طبیعی است که پیچ و مهره‌های تولید داخل، از قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های وارداتی برخوردار هستند. البته این موضوع به معنای کیفیت پایین نمونه‌های داخلی نیست؛ زیرا هزینه تمام‌شده پیچ و مهره‌های تولید داخل، کمتر است. باتاب جاوید ایرانیان توزیع کننده انواع پیچ شش گوش، پیچ آلن، پیچ های صنعتی و ساختمانی با مناسب‌ترین قیمت در بازار. برای اطلاع از قیمت انواع پیچ و مهره با باتاب جاوید ایرانیان تماس بگیرید.

  1. گرید پیچ و مهره

پیچ و مهره‌هایی که گرید بالاتری دارند، از کیفیت بهتری برخوردار هستند؛ زیرا عملیات آبکاری و حرارت دهی آن‌ها بهتر و دقیق‌تر انجام شده است. همان‌طور که گفته شد کیفیت بهتر، دلیلی بر قیمت بالاتر است.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم که تمام عوامل مؤثر بر قیمت پیچ و مهره را معرفی کنیم تا شما هنگام خرید این محصولات با آگاهی بیشتری اقدام کنید و به این اطمینان برسید که هزینه پرداختی شما، تعیین‌کننده کیفیت کالا است. البته در برخی از صنایع لازم است که پیچ و مهره‌ها بر اساس یک نقشه و استانداردهای مشخصی، ساخته شوند که در این صورت هزینه پرداختی بالا می‌رود.