علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت در جلسه‌ای با مایکل شومان رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) که با حضور قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی و محمود فرازنده، سفیر ایران در آلمان برگزار شد، بر توسعه روابط تجاری بخش خصوصی ایران و آلمان با یکدیگر به‌دور از مسائل سیاسی تأکید کرد.

 ایران و آلمان

تیپ منصوریان و پسرش در خیابان های آلمان / عکس

وی تجارت را موضوعی متفاوت از مسائل سیاسی عنوان کرد و افزود: تجربه همکاری با سایر کشورها نشان می‌دهد که روابط تجاری را می‌توان فارغ از نگاه سیاسی گسترش داد.

طرف آلمانی نیز با تأیید این موضوع عنوان کرد که گسترش روابط سیاسی منجر به نزدیکی منافع و در نهایت نزدیکی انسان‌ها به یکدیگر می‌شود و نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت.

در این جلسه طرفین در خصوص اعزام هیئت‌های تجاری و پذیرش آنها به توافق رسیدند و طرف آلمانی ضمن استقبال از اعزام هیئت‌های تجاری آلمانی به ایران گفت: امروز با توجه به پیشرفت‌هایی که در ایران صورت گرفته است، قطع ارتباط تجاری بیش از آنکه به‌ضرر ایران باشد، به‌ضرر تجار آلمانی تمام شده است و ما نمی‌توانیم از ظرفیت‌های موجود در ایران بهره بریم.

رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان همچنین خواستار اختصاص فضای نمایشگاهی بیشتر به تجار آلمانی در نمایشگاه‌های داخل ایران شد.

پوشش متفاوت الهام حمیدی در آلمان +عکس

در ادامه این جلسه طرفین در خصوص برقراری ارتباط پلت‌فرم‌های تجاری B2B و B2C به توافق رسیدند، این اتفاق می‌تواند ارتباط تجار با یکدیگر را محقق سازد و تاجران می‌توانند بدون ملاقات حضوری و صرف وقت و هزینه محصول مورد نظر خود را شناسایی یا برای محصول خود بازاریابی کنند.

همچنین طرف آلمانی با استقبال از راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در برلین تأکید کرد که در این صورت با تمام توان جهت برقراری ارتباط تجار آلمانی با مرکز تجاری و در نهایت تجار ایرانی اقدام می‌کند.

ارتباط صندوق ضمانت با صندوق‌های بیمه‌ای آلمان دیگر موضوعی بود که از سوی پیمان‌پاک، مطرح شد و مورد استقبال مایکل شومان قرار گرفت و مقرر شد طرفین از راهکار جایگزین LC برای توسعه روابط تجاری بهره گیرند.

رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در پایان جلسه با توجه به درخواست طرف آلمانی از آمادگی این سازمان جهت اختصاص فضای نمایشگاهی با تخفیف قابل توجه به شرکت‌های آلمانی و پذیرش هیئت‌های تجاری این کشور، برگزاری جلسات B2B با تجار ایرانی خبر داد.