نصب پارکت؛ آسان‌تر از آنچه که فکرش را می‌کنید

پارکت یکی از بهترین آیتم‌های دکوراسیون داخلی و کف‌پوش‌های بازار است که می‌توانید مدل‌های مختلف آن را برای فضای داخلی موردنظر خود انتخاب کنید. یکی از موضوعاتی که دررابطه‌با پارکت بیان می‌شود، نحوه نصب آن است. در واقع، برخی از افرادی که قصد استفاده از پارکت را دارند، این سؤال را می‌پرسند که آیا پارکت به سطح زیرین خود آسیب وارد می‌کند یا خیر؟ نصب پارکت به چه صورت انجام می‌شود؟ آیا برای نصب پارکت به ابزار خاصی نیاز داریم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر و پاسخ به این سؤالات، با ما همراه باشید.

نصب پارکت

چرا نصب پارکت گزینه خوبی برای شیک‌شدن دکوراسیون است؟

پارکت یا کف‌پوش چوبی صفحات نازک چوبی و مسطحی است که برای کاور کردن سطح زمین مورداستفاده قرار می‌گیرد و در فضاهای مختلفی مانند کف منازل، ساختمان‌ها، اماکن تجاری و فروشگاه‌ها کاربرد دارد. چوب بلوط، کاج، افرا، بامبو و زبان گنجشک از جمله چوب‌هایی هستند که در ساخت پارکت مورداستفاده قرار می‌گیرند.

برخی از مزایای پارکت نسبت به انواع دیگر کف‌پوش عبارت اند از:

 • تنوع رنگ و مدل بالا
 • سازگاری با محیط زیست
 • زیبایی
 • قابلیت تعویض در صورت نیاز
 • دوام بسیار بالا

شیک‌شدن دکوراسیون

پارکت بسیار سبک است و این مورد باعث می‌شود که حمل‌ونقل آن هم بسیار آسان باشد. درعین‌حال، پارکت قابلیت نصب مجدد را هم دارد. به این صورت که در صورت انجام تعمیرات، نیاز به تهیه پارکت جدید ندارید؛ بلکه می‌توانید پارکت قبلی را پس از انجام تعمیرات، دوباره سر جای خود قرار دهید. این موارد در کنار عدم نیاز به استفاده از چسب در حین نصب باعث می‌شوند تا پارکت به یکی از بهترین کف‌پوش‌ها تبدیل شود.

روش نصب پارکت چگونه است؟

یکی از مواردی که در رابطه با نصب پارکت بیان می‌شود، موضوع تفاوت نصب پارکت با پارکت لمینت است. ممکن است با خود تصور کنید که پارکت و لمینت در بخش نصب تفاوتی با هم ندارند؛ اما یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان این دو کفپوش، به شیوه نصب آن‌ها برمی‌گردد.

اولین تفاوت در نصب پارکت و لمینت به استفاده از فوم سایلنت برمی‌گردد. پارکت لمینت‌ها برای نصب به فوم سایلنت نیاز دارند. این فوم‌ها عایق صدا و گرما هستند و در صورت راه‌رفتن هم تولید صدا نمی‌کنند. اما روش نصب پارکت به‌صورت کلیکی است. به این معنی که پارکت‌ها دارای کلیک‌هایی در یک طرف و به‌صورت برجسته و در سمت دیگر به‌صورت فرورفتگی هستند که این باعث می‌شود تا هنگام نصب، پارکت‌ها در همدیگر قفل شوند.

کار نصب پارکت بسیار پیچیده است و بهتر است که نصاب‌های حرفه‌ای این کار را برای شما انجام دهند. پارکت‌های از جنس تمام چوب، باید پس از نصب ساب و رنگ بخورند و این فرایند برای حفظ جلا و افزایش طول عمر باید سالانه تکرار شود. توجه داشته باشید که برای نصب پارکت به ابزار مختلفی نیاز دارد که در لیست زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • کف ساب پارکت
 • رطوبت‌سنج دیجیتال
 • کف ساب بتنی پارکت
 • چاقو تیغه‌دار یا کاتر یا اره دستی
 • رنده برقی مخصوص پارکت لمینت
 • گیره نصب
 • چکش
 • متر نواری
 • مداد
 • عینک و دستکش محافظ

روش نصب آسان پارکت

آماده‌سازی کف؛ اولین مرحله از نصب پارکت

اولین مرحله برای نصب پارکت، آماده‌سازی کف است. برای این منظور، ابتدا باید با کمک رطوبت‌سنج، رطوبت محیط را با دقت بالاتری بررسی کنید. رطوبت محیط نباید در حین نصب بیشتر از 12 درصد باشد.

اگر کف محیط به تازگی سیمان شده است، باید ابتدا فرصت دهید که به طور کامل خشک شود. در غیر این صورت، نصب پارکت به درستی انجام نخواهد شد. در ادامه، باید با کمک کف ساب، کف محیط را کاملا یک دست کنید تا بدون هیچگونه شیار اضافه و ناهمواری باشد.

نصب پارکت

بعد از اینکه کف محیط را برای نصب پارکت آماده کردید، نوبت به باز کردن بسته‌بندی پارکت‌ها می‌رسد. در این مرحله باید، پارکت‌ها را به‌خوبی بررسی کنید که ایراد و یا تغییر رنگ نداشته باشند. یکی از مواردی که باید به آن دقت شود استفاده از مرغوب‌ترین جنس پارکت خواهد بود، سپس باید عرض اتاق را اندازه‌گیری کنید. عرض اولین و آخرین ردیف الوارها باید حداقل 9 سانتی‌متر باشد. اگر چنین بود، باید از عرض ردیف اول پارکت لمینت کم شود. شما می‌توانید برای این کار از اره تیز استفاده کنید.

از هر طرف ابعاد، باید حدوداً 8 تا 10 میلی‌متر فضای اضافه در نظر گرفته شود. برای این کار چندتکه چوب را با قطر یک سانتی‌متر به دیوار بچسبانید تا بتوانید فاصله را رعایت کنید. توجه داشته باشید که اولین ردیف پارکت‌ها را باید بافاصله یک سانتی‌متری قرار دهید. سپس تایل‌های بعد باید در ادامه تایل اول نصب شوند.

برای بهتر قفل شدن تایل‌های پارکت در همدیگر بهتر است که از چکش پلاستیکی استفاده کنید. برای این منظور، هرگز نباید با چکش به‌صورت مستقیم رو پارکت بکوبید. در واقع، بهتر است که یک‌تکه چوب را روی آن قرار دهید و با چکش روی تکه چوب بزنید. این‌گونه به پارکت هم آسیبی وارد نمی‌شود.

نصب پارکت در قسمت‌های خاص مانند چارچوب و لولاها

آموزش نصب پارکت برای بخش‌های مختلف، متفاوته و اگر قصد نصب آن رو در تمام بخش‌ها دارین، بهتر است که این کار رو به یک نصاب حرفه‌ای بسپارین. چارچوب‌ها و لولاها از سخت‌ترین فضاهایی هستند که می‌توان پارکت رو در آن‌ها نصب کرد.

خدمات نصب انواع پارکت

برای نصب پارکت در چارچوب و لولا، باید آن را برش دهید که این کار با ابزارهای گردبر انجام می‌شود. در نهایت هم باید تکه چوب‌هایی که به آن‌ها لقمه گفته می‌شود را با رعایت فاصله انبساط، بچسبانید. توجه داشته باشید که این کار باید با دقت انجام شود؛ در غیر این صورت نتیجه نهایی چندان رضایت‌بخش نخواهد بود.

پارس آرای کوهستان؛ خرید و ارائه خدمات نصب انواع پارکت

پارکت از بهترین کف‌پوش‌های بازار است که نصب بسیار آسانی دارد و به دلیل عدم استفاده از چسب، به سطح زیر خود آسیب نمی‌زند. اگر قصد خرید و نصب پارکت را دارید، ما استفاده از خدمات پارس آرای کوهستان را پیشنهاد می‌کنیم. شرکت پارس آرای کوهستان به‌عنوان تنها نماینده رسمی پارکت کمپانی بوئن آلمان و باورک سوئیس در ایران بهترین پارکت‌های بازار را ارائه می‌دهد و می‌توانید خدمات نصب را هم از این مجموعه دریافت کنید. برای دریافت مشاوره و خرید محصولاتی همچون پارکت و کفش‌پوش و ... میتوانید با ارتباط با کارشناسان پارس آرای کوهستان، مشاوره رایگان دریافت کرده، تا بهترین خرید پارکت و کف‌پوش را برای منزل یا محل کار خود داشته باشید.