اگر شما در خصوص تصمیمات و اقدامات کارکنان و مقامات شهرداری اعتراض دارید، می توانید برای شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید.

دلایل مختلف برای شکایت از شهرداری

شهرداری یکی از ارگان های بسیار حساس و مهم بوده که وظایف بسیار مختلفی را به دوش می کشد. به صورت کللی وظیفه شهرداری، رسیدگی به امور مربوط به شهر و جلب رضایت و افزایش آسایش شهروندان است. اما ممکن است در پاره ای از مواقع کارکنان، مقامات و یا ماموران شهرداری مرتکب عملی خلاف قانون اساسی کشور شوند و به موجب آن حقوق برخی از شهروندان را پایمال کنند. در این گونه از مواقع می توان برای شکایت از شهرداری اقدام کرد.

اما شاید برای شما هم سوال ایجاد شده باشد که به چه دلایلی می توان به سازمانی مانند شهرداری اعتراض کرد؟ باید اشاره کرد که اگر این نهاد از وظایفی که بر دوش او قرار داده شده است، تخطی کند، می توان نسبت به آن شکایت کرد. البته باید به یاد داشته باشید که برای حصول نتیجه از چنین شکایتی، لازم است تا از وکیل برای شکایت از شهرداری کمک بگیرید. اما به صورت کلی از مهمترین دلایلی که طبق آن می توان از شهرداری ها شکایت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تصرف کردن زمین و یا املاک افراد خصوصی توسط شهرداری ها
  • داشتن اعتراض به مقدار عوارض صادر شده از سوی شهرداری
  • بروز اختلاف با شهرداری و کارکنان آن در پی ثبت قرارداد پیمانکاری
  • بروز خسارت مالی از سوی شهرداری ها
  • ایجاد اختلال در طی کردن امور اداری ارباب رجوع
  • اخراج و یا برکناری ناحق کارکنان
  • صدور پروانه های ساخت خلاف قانون
  • خودداری کردن از صدور پروانه ساخت قانونی
  • و ...

 

ارجاع شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

همانطور که تا بدین جا نیز متوجه شده اید، می توان به کمک وکیل برای شکایت از شهرداری ها، اقدامات لازم چنین کاری را انجام داد. اما باید بدانید که بسته به نوع شکایت از این سازمان، در مراجع گوناگونی رسیدگی خواهد شد. از جمله این مراجع می توان به دیوان عدالت اداری، دادگاه کیفری، وزارت کشور، استانداردی، بازرسی و ... اشاره کرد.

اگر افراد قصد داشته باشند تا در خصوص اقدامات و یا تصمیمات شهرداری ها که خلاف قانون است، شکایت کنند، می توانند شکایت خودشان را به دیوان عدالت اداری ببرند. برای شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری باید به سامانه این دیوان مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. از مهمترین مثال هایی برای شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری می توان به عدم صدور مجوز ساخت قانونی، صدور مجوز ساخت غیرقانونی، ابطال پروانه بدون داشتن مجوز و ... اشاره کرد.

2

نحوه شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

همانطور که تا بدین جا نیز به خوبی متوجه شده اید، در صورتی که افراد شکایتی از نحوه تصمیم گیری و یا اعمال انجام شده شهرداری ها داشته باشند، می توانند شکایت خودشان را به دیوان عدالت اداری ببرند. داشتن وکیل و یا مشورت با موسسه حقوقی برای شکایت از شهرداری ها می تواند باعث تسریع در روند انجام این کار و نتیجه گیری هرچه بهتر آن شود. با توجه به این که امکان چنین شکایتی برای افراد وجود دارد، شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که چگونه می توان شکایت از شهرداری ها را به دیوان عدالت اداری کشور برد؟

در زمان های گذشته برای ثبت شکایت از شهرداری ها در دیوان عدالت اداری، باید به یکی از شعبه های این دیوان در مراکز شهر مراجعه می کردید. امروزه برای رفاه حال شهروندان، دیوان عدالت اداری از سامانه یکپارچه خود برای رسیدگی به شکایت و ثبت آن توسط متقاضیان رونمایی کرده است. این سامانه که با نام سامانه ساجد شناخته می شود دارای ادرس اینترنتی به نشانی sajed.divan-edalat.ir بوده و در اختیار تمامی شهروندان قرار گرفته است.

شما از این پس می توانید شکایت از شهرداری ها به دیوان عدالت اداری را در این سامانه به ثبت برسانید. حتی پس از ثبت این شکایت، می توانید به سادگی در خصوص میزان پیشرفت شکایت خودتان نیز اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

رای دیوان عدالت اداری در مورد شهرداری

تمامی آرایی که توسط کمیسیون های فعال شهرداری ها صادر می گردند، توسط دیوان عدالت اداری، مورد بررسی و بازرسی قرار می گیرند. از این رو امکان تایید کردن و یا رد کردن این آرا وجود دارد. باید به یاد داشته باشید که پرونده های شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری کشور به دقت بررسی شده و جای هیچ تخلفی را باقی نخواهد گذاشت. از این رو در سال های گذشته شاهد کاهش محسوس تخلفات شهرداری ها بوده ایم.

آرایی که توسط دیوان عدالت برای طرفین ارسال صادر می شود، به صورت کامل لازم الاجرا هستند. در صورتی که یکی از طرفین از این آرا سرپیچی کند، امکان جریمه و برخوردهای قانونی وجود دارد. برای اینکه هرچه سریع تر و بهتر با آرای صادر شده از سوی دیوان عدالت اداری آشنا شوید، می توانید از وکیل برای شکایت از شهرداری ها به این دیوان کمک بگیرید.

انتخاب بهترین وکیل برای شکایت از شهرداری

همانطور که در قسمت های قبل نیز به وفور اشاره کردیم، داشتن یک وکیل می تواند در مسیر شکایت از شهرداری به شما کمک فراوانی کند. طی کردن چنین مراحلی علاوه بر اینکه نیاز به دانش و سواد حقوقی است، می تواند بسیار وقت گیر و هزینه بر نیز باشد. همچنین لازم است که تمامی مراحل به دقت و بدون کوچکترین اشتباهی طی شوند. افراد بسیار کمی با تمامی این مراحل آشنا بوده و به همین دلیل در بسیاری از مواقع، ممکن است نتوانند به خوبی از پس شکایت از شهرداری بربیاییند.

اما اگر شما می خواهید تا شانس برنده شدن خود را در پرونده شکایت از شهرداری ها افزایش دهید، می توانید از یک وکیل خبره و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. وکیل برای شکایت از شهرداری علاوه بر اینکه امکان پیگیری بهتر و سریع تر شکایت را برای شما فراهم می کند، به شما مشاوره های مهمی در خصوص پرونده تان نیز ارائه می کند.

مشاوره حقوقی برای شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم، یکی از وظایف وکیل برای شکایت از شهرداری، ارائه مشاوره حقوقی است. از ان جایی که وکلا دانش و تخصص کافی در این زمینه را دارند، می توانند به شما مشاوره های حقوقی بسیار معتبر و دقیقی را ارائه کنند. یک وکیل خبره اگر متوجه شود که شانسی برای پیروزی در پرونده شکایت از شهرداری ندارد، به کمک مشاوره های خود، سعی می کند تا پرونده را به نفع خودش جریان دهد. شما از این پس می توانید به کمک وکلای خبره، شکایت از شهرداری را انجام دهید.

خدمات موسسه حقوقی دادیستا در خصوص شکایت از شهرداری

شهرداری یکی از ارگان های اصلی و مهم دولت است و در موارد بسیاری سرک می کشد. مواردی مانند کاربری ملک، ساخت و ساز و ... که در صورت بروز مشکل، به سرعت پیگیری می شود و اگر مدارکی دال بر اثبات ادعای شما ارائه نشود، به احتمال بسیار بالا در دعاوی مربوطه شکست خواهید خورد.

برای پیروزی در پرونده های علیه شهرداری و یا برای شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری نیاز به وکیل متخصص و با تجربه دارید تا بتواند به خوبی مسیر پرونده را پیش ببرد. این دسته از وکلا به صورت تخصصی روی پرونده های مربوط به شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری فعالیت می کنند و بخاطر تجربه بالا و بررسی کوچکترین نکات، احتمال شکست خوردن شما را در چنین پرونده هایی به نزدیک صفر می رسانند.

موسسه حقوقی دادیستا متشکل از چنین وکلای متخصص و با تجربه ای است که آماده خدمت رسانی به شما موکلان گرامی در پرونده های شکایت از شهرداری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشورت در خصوص پرونده خود با ما تماس بگیرید.