روفرشی چیست ؟

همه ما می‌دانیم که فرش  یکی از مهم‌ترین وسایل می‌باشد و تمیزی آن از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد روش‌های مختلفی بکار می‌برند تا فرش دیرتر کثیف شود و ظاهر زیبایی داشته باشد. یکی از این روش‌ها، استفاده از روکش‌هایی برای فرش می‌باشد تا به‌عنوان یک لایه‌ی حفاظتی برای فرش باشد و جابه‌جا کردن و شستن آن راحت باشد. در قدیم از پارچه‌های نازک برای روی فرش استفاده می‌کردند که استفاده از این پارچه‌ها به دلیل نازک بودن برای روی فرش مناسب نبود و همچنین ظاهر زیبایی برای منزل نداشت. اما امروزه با پیشرفت‌هایی که درصنعت نساجی صورت‌ گرفته است، روفرشی های تولید می‌شود که دارای طرح‌های زیبایی مانند فرش‌ها می‌باشد و استفاده از آن‌ها در منزل هیچ موردی ندارد و همچنان زیبایی منزل حفظ می‌شود. همه ما می‌دانیم که شستن فرش دردسر زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند و ترجیح می‌دهند که فرش سالانه کمتر شسته شود به‌همین خاطر از روفرشی استفاده می‌کنند، اما  از طرفی نگرانی این را دارند که این روفرشی باعث آسیب زدن به فرش شود و هزینه‌ها را برای آنان دوچندان کند در این‌جا ما مطالبی را برای شما عنوان می‌کنیم که با توجه به مزایا و معایبی که استفاده از روفرشی دارد بتواند یک تصمیم درست بگیرید.

انواع روفرشی

طرح‌های متنوعی از روفرشی ایجاد شده‌است تا بتواند تمام سلیقه‌ها را پوشش دهد و هر کس با توجه به طرح و نقشی که در نظر دارد بتواند یک خرید مناسب داشته باشد این روفرشی ها از نظر طرح و جنسیت به چند دسته تقسیم می‌شوند

1- روفرشی کلاسیک

طرح‌های استفاده‌ شده در این روفرشی ها بیشتر از طرح‌های سنتی مانند طرح‌های خشتی و ترنج می‌باشد و همچنین جنس آن‌ها به‌گونه‌ای می‌باشد که دارای ضخامت زیادی نمی‌باشد و وزن سبکی دارد .

2- روفرشی مدرن

این‌گونه روفرشی ها دارای شانه بندی هستند و شکل ظاهری آن‌ها به‌گونه‌ای می باشد که مانند پارچه مخمل به‌ نظر می‌آید و از خوبی‌های این روفرشی این است که دو طرفه می‌باشند و می‌توان از دو طرف آن برای فرش استفاده کرد. این نمونه از روفرشی ها نسبت ‌به روفرشی های کلاسیک دارای قیمت بالاتر و ظاهر زیباتری هستند .

3- روفرشی  ابریشمی

در ساخت این روفرشی ها از الیاف مصنوعی ابریشم استفاده‌ شده است که این ابریشم باعث می‌شود که روفرشی دارای لطافت خاصی باشد و زیبایی آن دوچندان شود. این‌گونه روفرشی ها برای افرادی که دارای حساسیت بالایی هستند و نسبت‌ به پرزهای فرش واکنش می‌دهند یک انتخاب مناسب می‌باشد .

4- روفرشی کش‌دار

دلیل نام‌گذاری این روفرشی به‌خاطر استفاده کردن از کش در اطراف این روفرشی می‌باشد که باعث می‌شود روفرشی بر روی فرش ثابت بماند و لیز نخورد اما جنسیت این روفرشی ها نازک می‌باشد و کیفیت بالا ندارند .

5- روفرشی دوشانل

در این‌گونه روفرشی ها از نخ مخمل استفاده می‌شود که کیفیت این نخ‌ها به‌گونه‌ای می‌باشد که از بافت سنگین‌تری استفاده می‌کنند به‌همین خاطر قیمت آن‌ها نسبت‌به روفرشی های مخمل بالاتر است .

6- روفرشی زرکدار

این روفرشی ها به‌گونه‌ای می باشد که از نوعی نخ به نام نخ زرک دار استفاده می‌شود و این نخ‌ها باعث می‌شود که روفرشی جلوه زیبایی داشته باشد و نسبت ‌به تمامی روفرشی ها زیباتر باشد .

۵

همچنین روفرشی ها از نظر نوع کاربردی که دارند و طرح‌های خاص آن نیز دسته‌بندی می‌شوند

1- روفرشی پتویی

جنس این روفرشی ها به‌گونه‌ای می‌باشد که بافت بسیار مقاوم و متراکم دارند و استفاده از آن‌ها در طولانی‌مدت هیچ‌گونه صدمه‌ای به بافت فرش وارد نمی‌کند و دارای طرح‌های متنوعی هستند و در ابعاد مختلف دوازده‌متری، نه متری و شش‌متری در بازار موجود هستند.

2-  روفرشی پشمی

نخی که در این فرش‌ها استفاده می‌شود از پشم می‌باشد و به دلیل کیفیت بالای پشم این روفرشی ها نیز از مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی برخوردار هستند .

3- روفرشی چسبی

در این نوع رو فرشی ها ترفندهایی بکار برده شده است که باعث می‌شود روفرشی بر روی فرش ثابت بماند و لیز نخورد این‌گونه روفرشی ها ضد آب می‌باشند .

4- رو فرشی سه‌بعدی

برای طرح این رو فرشی‌ها از طبیعت الهام‌گرفته اند و باعث می‌شود که یک حس زیبا توسط این روفرشی ها در منزل ایجاد شود .

5- رو فرشی عروسکی

این‌گونه روفرشی ها دارای طرح‌های عروسکی و زیبایی می‌باشند که برای طراحی این نوع روفرشی ها از شخصیت‌های کارتونی استفاده می‌شود و شما می‌توانید با توجه به این‌که این روفرشی را برای اتاق دختر و یا پسر می‌خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید .

 6- روفرشی چهل‌تکه

اگر مقاومت روفرشی برای شما در اولویت است به شما پیشنهاد می‌کنیم که روفرشی چهل‌تکه را انتخاب کردی  چراکه این روفرشی دارای مقاومت بسیار بالایی می‌باشد .

7- روفرشی عروس

در این نوع روفرشی ها از رنگ‌های روشن بیشتر استفاده می‌شود تا جلوه‌ ی جهیزیه عروس بیشتر نمایان شود .

8- روفرشی گیره دار

بر روی این نوع روفرشی ها گیره‌های تعبیه‌شده است که باعث می‌شود روفرشی به‌خوبی بر روی فرش متصل شود و ثابت بماند کیفیت این روفرشی ها بسیار بالا می‌باشد و دوام خوبی دارند .

9- رو فرشی زیر سفره‌ای

همانگونه که از نام این روفرشی نیز مشخص است ازاین‌رو فرشی ها برای پهن کردن زیر سفره استفاده می‌شود تا از ریختن غذا بر روی فرش جلوگیری شود و این فرش‌ها دارای جنس نازک و وزن کمی دارند و جمع کردن و شستن آن‌ها بسیار راحت است .

10- روفرشی حصیری

جنس این روفرشی ها به گونه ای می‌باشد که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از آن‌ها برای مسافرت و گردش استفاده کنند .

11- روفرشی بچه‌گانه

جنس این روفرشی ها به گونه‌ای محکم است که زمانی‌که ازاین‌رو فرشی برای اتاق بچه استفاده می‌شود چون بیشتر امکان کثیف شدن آن‌ می‌باشد و چندین‌بار شسته می‌شود باید در برابر شستشو مقاوم باشد. همچنین سعی می‌شود در این روفرشی ها از طرح‌های شلوغ استفاده شود که کثیف شدن آن‌ها زیاد به چشم نیاید .

12- روفرشی دخترانه

رنگ‌هایی که در این نوع روفرشی بکار برده می‌شود بیشتر از رنگ‌های شاد و صورتی رنگ می‌باشد که بیشتر برای اتاق دخترها کاربرد دارد و بسیار رنگ‌های جذابی دارد .

 

امروزه کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید روفرشی فعالیت دارند و سعی می‌کنند که از بهترین مواد اولیه استفاده کنند تا یک روفرشی خوب تولیدکنند. یکی از این کارخانجات، کارخانجات یزد می‌باشند که در زمینه صادرات روفرشی نیز فعالیت دارد و جنس‌های آن‌ها بسیار با کیفیت می‌باشد. در کشور وارداتی در زمینه روفرشی در کشور نیز داریم که این واردات بیشتر از طرف کشور ترکیه می‌باشد، اما کیفیت این نوع روفرشی ها با کیفیت جنس‌های ایرانی قابل ‌مقایسه نیست و مقاومت جنس‌های ایرانی را ندارند.

۶

آیا استفاده از روفرشی، فرش را خراب می‌کند ؟

 فرش منزل یکی از وسایلی است که بیشتر در معرض رفت‌وآمد می‌باشد وخیلی زود کثیف می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های خانم منزل می‌باشد، به‌خصوص اگر در منزل  بچه‌ها کوچک باشند که امکان کثیفی فرش بیشتر می‌باشد و امکان ریختن غذا در هنگام غذا خوردن و یا دارو دادن بر روی فرش وجود دارد و بیشتر مکان بازی کردن بچه‌ها روی فرش است. بنابراین یا باید از قالیشویی معتبر استفاده کرد و یا از راهکارهایی برای جلوگیری کردن از کثیف شدن فرش استفاده کرد. روفرشی در این زمان کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود که برای کارهای مختلف این روفرشی را بر روی فرش پهن کنیم و نگران کثیف شدن فرش نباشیم، به‌خصوص برای فرش‌هایی که دارای رنگ روشن می‌باشند و خیلی زودتر کثیف می‌شوند چون شستشوی مداوم فرش باعث می‌شود که از عمر فرش کاسته شود و زود پوسیده شود. روفرشی باعث می‌شود که زمانی‌که بخاری و یا شومینه روشن شده‌است از حرارت مستقیم بر روی فرش جلوگیری کند و مانع از پوسیده شدن الیاف آن شود. اما در هنگام استفاده از رو فرشی باید نکاتی را رعایت کنیم از جمله

1- جنس روفرشی باید به‌گونه‌ای باشد که الیاف آن به روی فرش نچسبد و پرز ندهند .چون این مسئله باعث می‌شود که فرش زودتر از بین رود.

2- اگر جنس روفرشی نازک می‌باشد در هنگام ریختن غذا سریع آن را جمع کنید که غذا بر روی فرش نفوذ نکند . چرا که این مواد به فرش نفوذ کرده و چون هوایی به فرش نمیرسد باعث رشد قارچ و باکتری در فرش شود .

3- هرچند روز یک‌بار روفرشی را جمع کنید و بر روی فرش جارو بکشید و روفرشی مداوم بر روی فرش پهن نباشد چون باعث می‌شود که الیاف فرش به‌هم بچسبد و عمر فرش کاهش داده شود .

4- جنس روفرشی به گونه‌ای باشد که بر روی فرش لیز نخوردچون لیز خوردن باعث می‌شود که روفرشی جمع شود و ظاهر زیبایی نداشته باشد. راهکارهایی برای ثابت ماندن روفرشی وجود دارد که در این‌جا بیان می‌کنیم

استفاده از وسایل سنگین

برای این‌که روفرشی برروی فرش لیز نخورد باید یک قسمت از آن پایه مبل یا وسایل دکوری یا میز پذیرایی  قرار بگیرد تا باعث شود بر روی فرش لیز نخورد، اگر بقیه قسمت روفرشی در جهت خواب فرش باشد مانع از لیز خوردن پخش می‌شود .

استفاده از کش برای ثابت کردن رو فرشی

شما می‌توانید با استفاده از کش‌های پهن کمک کنید تا روفرشی برروی فرش ثابت بماند بدین‌طریق که این این کش‌های پهن را در فاصله‌ی چهل سانتی از روفرشی می‌دوزید و به گونه‌ای آن‌ها را دوخت می‌زنید که زمانی‌که بر روی فرش قرار می‌گیرد این کش ها زیر فرش قرار داده شوند و باعث می‌شود که روفرشی برروی فرش لیز نخورد.

چه نکاتی را باید به‌هنگام خرید روفرشی رعایت کنیم ؟

اندازه روفرشی

اندازه روفرشی باید به‌گونه‌ای باشد که هم‌اندازه با فرش شما باشد و به گونه‌ای روی  فرش شما ثابت شود چون اگر هم‌اندازه نباشد بر روی فرش لیز می‌خورد  و یا بخشی از فرش تا میخورد.

جنس روفرشی

همان‌طور که در بازار مشاهده می‌کنید جنس‌های مختلف روفرشی موجود می‌باشد که با توجه به سلیقه‌ای که افراد دارند و همچنین نوع کاربردی که این  روفرشی ها دارند می‌توانید از جنس‌های مختلف روفرشی انتخاب کنید که جنس‌های مخمل روفرشی ها دارای وزن بالاتری هستند و جنس‌های پلی استر سبک‌تر می‌باشند و شستشوی آن راحت‌تر می‌باشد. و همچنین بعضی از این روفرشی ها جنس آن‌ها به گونه‌ای می‌باشد که دیرتر لکه‌دار می‌شوند و این باعث می‌شود که کمتر نیاز به شستشو داشته باشند و همچنین اطراف فرش از ریشه‌ها بندهایی استفاده می‌شود که باعث می‌شود این روفرشی ها در برابر پا خوردگی مقاوم‌تر باشند و ریش‌ریش نشوند .

کیفیت و قیمت روفرشی

زمانی‌که می خواهید یک روفرشی خوب را انتخاب کنید باید روفرشی را از همه نظر بررسی کنید که آن روفرشی  دارای پارگی نباشد و همچنین در آن از الیاف و مواد خوبی استفاده‌ شده باشد و طرح آن روفرشی به گونه‌ای با نحوه چیدمان منزل همخوانی  داشته باشد و همیشه قیمت روفرشی و هزینه‌ای که می‌خواهید برای این کار مصرف کنید را در نظر داشته باشید تا بتوانید با یک خرید مناسب بهترین نتیجه را داشته باشید.هرچه جنس الیاف به کار برده در روفرشی بهتر باشد و گره‌های پرکاربرد در روفرشی به یکدیگر نزدیک‌تر باشند جنس روفرشی مقاوم‌تر می‌باشد و جارو زدن آن راحت‌تر و کمتر بر روی فرش لیز می‌خورد .

۷

فواید استفاده از روفرشی

1- اگر منزل شما به‌گونه‌ای می‌باشد که زیاد آفتاب‌گیر است و نور مستقیم خورشید بر روی فرش‌های شما می‌تابد استفاده از روفرشی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد که باعث می‌شود که فرش شما در معرض نور خورشید نباشد و رنگ آن آسیب ببیند و پوسیده شود .

2- می‌تواند به‌عنوان یک گزینه انتخابی باشد برای پوشاندن لکه‌های سخت که به هیچ نحوی پاک نمی‌شوند و اگر در فرش پارگی باشد می‌تواند به‌عنوان یک کاور برای فرش استفاده شود که عیب‌های فرش به چشم نیاید.

3-  اگر خانواده‌ای هستید که زیاد مهمان به خانه شما می‌آیدو یااینکه بچه بازیگوش دارید استفاده از روفرشی  می‌تواند به شما کمک کند تا کمتر مجبور به شستشوی فرش باشید.

4- با توجه به این‌که امروز بیشتر خانه‌ها به‌صورت آپارتمانی و با متراژ کم هستند استفاده از فرش‌های با رنگ روشن طرف‌داران بیشتری دارد چون‌که رنگ روشن باعث می‌شود که فضا بزرگ‌تر به چشم بیاید و این فرش‌ها بیشتر در معرض کثیف شدن هستند و استفاده از روفرشی می‌تواند مانع از لک شدن این فرش‌ها شود .

5- روفرشی ها در ابعاد مختلفی در بازار موجود می‌باشند این ابعاد می‌تواند در سایزهای کوچک و سایزهای بزرگ باشد که سایز بزرگ آن دوازده متری می‌باشد و به دلیل این‌که در سایزهای مختلفی وجود دارند به‌عنوان زیرانداز نیزمیشود از آن‌ها استفاده کرد، و چون دارای وزن کم می‌باشند و حمل‌ ونقل آن‌ها راحت می‌باشد و جای کمی را می‌گیرند .

معایب استفاده از روفرشی

1- استفاده مداوم از روفرشی باعث می‌شود که الیاف فرش بر روی یکدیگر خوابیده شوند و باعث سفت شدن بافت فرش شود .

2- بافت روفرشی به گونه‌ای می‌باشد که در هنگام جارو زدن جذب جارو می‌شود و باعث می‌شود که جارو کردن به‌راحتی امکان‌پذیر نباشد .

3- جنس‌های روفرشی با هم متفاوت می‌باشند و بعضی از جنس‌های آن‌ها بر روی  فرش لیز می‌خورد و باعث می‌شود که منزل جلوه زیبایی نداشته باشد و حتی ممکن است که این روفرشی ها تا خورده شوند و باعث شود که پای افراد به آن‌ها گیر کند و یا این‌که زمین بخورند .

4- هنگامی‌که از روفرشی استفاده می‌شود باید دقت کنیم که روفرشی و یا فرش خیس و مرطوب نباشند چون‌که این رطوبت به الیاف فرش نفوذ می‌کند و باعث رشد میکروب‌ها و همچنین پوسیده شدن فرش می‌شود .

۸