پیشرفت در صنعت فرش ماشینی سبب تولید محصولات ماشینی جدید شده است که پاسخگوی انواع سلیقه هاست. فرش 1200 شانه گل برجسته نیز دسته ای از محصولات جدید است که چند سالی بعد از تولیدِ 1200 شانه های غیر برجسته، با طرح ها و نقوش برجسته بافته شد.

علت تفاوت قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته در بازار

 

قبل از تولید فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته، فرش ماشینی 1200 شانه که اولین بار در سال 1394 در کاشان تولید شد، توانست بیشترین آمار صادرات را در مقایسه با دیگر محصولات به خود اختصاص دهد. این محصولات که با تراکم طولی (تعداد گره در یک متر از طول بافته) 3600 بافته می شوند، جزو ریز بافت ترین و ظریف ترین فرش های ماشینی شبیه قالی های دستباف است که در یک متر از عرض این بافته تعداد 1200 گره زده شده است.

طرح برجسته روی فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته کاشان، همانند گچبری های برجسته روی سقف خانه ها است و طرح و نقشه آن ها همانند کاشی کاری های بناهای تاریخی است. بین قسمت های برجسته و فرو رفته در این محصولات، یک میلی متر اختلاف ارتفاع وجود دارد و همین اختلاف ارتفاع، زیبایی بی نظیری را پدید آورده است و سبب متمایز شدن این محصولات از 1200 شانه های ساده می شود.

 

فرش 1200 شانه گل برجسته، فرش جدید ریز بافت

فرش 1200 شانه گل برجسته دسته ای از فرش های جدید ریز بافت است که نسبت به دیگر محصولات جدید، فروش نسبتا بالایی دارد و از مهمترین دستاوردهای جدید در صنعت فرش است. ریز بافتی در این بافته ها سبب شده است تا طرح و نگاره، وضوح بیشتری داشته باشد و ظرافت و زیبایی این بافته ها بیشتر از 1200 شانه ساده است و دلیل آن هم به کار رفتن الیاف هایبالک ظریف بسان ابریشم در قسمت های مسطح قالی گل برجسته است.

این فرش ماشینی دستباف گونه هر ساله در طرح های افشان، ترنج دار، خشتی، طرح های مدرن و فانتزی، طرح های ترک و کهنه نما ارائه می شود و افراد می توانند از این مدل ها در دکوراسیون های کلاسیک، مدرن و مینیمال استفاده کنند.

از مشخصه های اصلی این بافته، شانه و تراکم بالا است که به دلیل سه برابر بودن تراکم طولی نسبت به تراکم عرضی، از توپری و انسجام بسیار برخوردار است. 1200 شانه ها به دو صورت ساده و گل برجسته تولید می شوند که قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته در بازار چند درصدی بیشتر از ساده است و از نظر خصوصیات و ویژگی ها با محصولات ساده و غیر برجسته کمی متفاوت است.

فرش 1200 شانه گل برجسته، فرش جدید ریز بافت

 

عوامل موثر بر قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته

قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته که در بازار به عنوان فرش هایبالک (High bulk) شناخته می شود، بیشتر از غیر برجسته است و فرش های 1200 شانه دسته ای از محصولات هستند که به دلیل تولید آن ها به صورت ساده یا گل برجسته از تفاوت قیمت برخوردار هستند.

عواملی که سبب تفاوت قیمت در این بافته ها و سبب گران تر بودن قیمت فرش 1200 شانه گل برجسته می شود موارد زیر است:

 

شانه و تراکم فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته

در فرش های دستباف گونه استاندارد، تراکم طولی باید سه برابر تراکم عرضی باشد تا فرش، توپرتر و منسجم تر شود. در یک فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته اصل، تراکم طولی باید 3600 باشد و به دلیل تعداد بالای گره در یک متر از عرض و طول، قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته نیز افزایش می یابد؛ چون این بافته های دستباف گونه به دلیل تعداد گره های بالا و به دلیل استفاده از نخ نازک آکریلیک و هایبالک باید با دستگاه وارداتی HCIx2 بافته شوند.

تعداد بالای گره در یک متر از عرض و طول، استفاده از دستگاه بافندگی پیشرفته برای بافت این محصولات سبب بالا رفتن کیفیت و زیاد شدن آمار خرید فرش 1200 شانه گل برجسته می شود.

قبل از سفارش فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته به تراکم طولی و عرضی آن دقت کنید. برای شمارش ساده تر تعداد ریشه ها، باید در 1 سانت از عرض این بافته 12 گره و در یک سانت از طول آن 36 گره وجود داشته باشد.

این تعداد گره ها باید در پشت قالی شمارش شود؛ چون ریشه ها دور نخ چله به صورت U شکل قرار می گیرند و هر ریشه دو سر نخ روی سطح فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته تراکم 3600 دارد و بدین صورت در یک سانت از عرض روی قالی، باید تعداد 24 گره باشد.

 

نوع نخ فرش برجسته 1200 شانه

فرش های برجسته 1200 شانه محصولاتی هستند که پرزهای نقوش و طرح های آن بلندتر از پرزهای زمینه آن است؛ به عبارتی دیگر ارتفاع خاب طرح کمی بلندتر از ارتفاع خاب سطح زمینه است.

شکل سه بعدی فرش برجسته 1200 شانه به دلیل نوع نخ به کار رفته در بافت آن هاست. در بافت نخ خاب فرش 1200 شانه گل برجسته دو نوع نخ آکریلیک هیت ست شده و نخ آکریلیک هایبالک به کار می رود. نخ هایبالک در قسمت زمینه و نخ آکریلیک در طرح و نقشه به کار گرفته می شود و قسمتی که نخ هایبالک به کار رفته است کم خاب تر است و همین اختلاف در ارتفاع نخ خاب، سبب نقوش برجسته روی این بافته ها می شود.

از آنجایی که فرش۱۲۰۰شانه گل برجسته کاشان دارای حجم بالایی از تعداد گره در یک متر از طول و عرض هستند، از این رو باید با نخ نازک بافته شود.

نوع نخ فرش برجسته 1200 شانه

 

روش تولید فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته

پروسه تولید فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته، سبب بالا رفتن قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته شده است. این فرش های ظریف بافت، پروسه تولیدشان همانند 1200 شانه های ساده است با این تفاوت که در مرحله تکمیل و آهار فرش برای این بافته ها، فرآیندی اضافه تر ایجاد می شود که همین فرآیند اضافه سبب ایجاد برجستگی روی سطح آن و همچنین بالا رفتن قیمت فرش 1200 شانه گل برجسته با تراکم 3600 شده است.

 شاید عده ای بر این باور باشند که روند تولید و نوع دستگاه های بافندگی گل برجسته ها با محصولات 1200 شانه غیر برجسته متفاوت است؛ در صورتی که چیزی که سبب تمایز و تفاوت فرش های گل برجسته ۱۲۰۰ شانه با ساده شده است، این است که در مرحله آهار و تکمیل، فرش از روی غلطک هایی داغ عبور می کند و بدین صورت قسمت هایی که با نخ هایبالک بافته شده اند ذوب شده و فرو رفته می شوند و سطحشان پایین تر از سطح طرح که با الیاف آکریلیک بافته شده می شود.

در این مرحله است که نخ هایبالک منقبض و جمع می شوند و سطح زمینه پایین تر از سطح نقشه و طرح می رود. عبور از این مرحله بعد از چسب زنی مخصوص به گشت قالی است.

طرح و نقشه فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه گل برجسته

طرح و نقشه فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه گل برجسته به صورت طرح های سنتی و کلاسیک، مدرن، وینتیج و ترک است. هر ساله طرح های جدیدی از گل برجسته های 1200 شانه تولید می شود که جایگزین طرح های سال قبل می شود.

با تولید طرح های جدید، مسلما همه نگاه ها به سمت آن ها می رود و کمتر کسی است که به سراغ طرح های قدیمی برود از این رو پروسه تولید خیلی از طرح های قدیمی متوقف می شود. طرح های قدیمی و استوک و ته انباری که تولیدشان متوقف شده است با قیمتی کمتر از طرح های جدید به فروش می رسند.

البته برخی از طرح های پرفروش از قبیل طرح هالیدی، افشان، حوض نقره، باغ ملک و... به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت بسیار، هرساله تولید می شوند.

 

قیمت ارز

90 درصد از مواد اولیه فرش کاشان ۱۲۰۰ شانه گل برجسته وارد شده از کشورهای خارجی است؛ از این رو قیمت این بافته ها به قیمت ارز بستگی دارد و تحت تاثیر نرخ ارز جهانی است و همچنین دستگاه های بافندگی 1200 شانه ها وارداتی از شرکت وندویل بلژیک است.

قیمت ارز

 

استراتژی قیمت فرش 1200 شانه گل برجسته تراکم 3600 توسط کارخانه ها

قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته 40 درصد ارزانتر از محصولات 1500 شانه گل برجسته، 10 درصد گرانتر از 1200 شانه ساده و 25 درصد بیشتر از 700 شانه ها است.

فرش های ماشینی گل برجسته 1200 شانه در ابعاد مختلف 12 متری، 9 متری، 6 متری، 4 متری، کناره، پادری و پشتی تولید می شود که قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته 12 متری آن به دلیل متراژ بالاتر گرانتر است و قیمت 6 متری نصف قیمت 12 متری است.

برای محاسبه قیمت فرش گل برجسته ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰، قیمت یک متر مربع از محصول را در متراژ ضرب می کنند. برای مثال برای تعیین قیمت 12 متری گل برجسته، 12 را در قیمت یک متر مربع ضرب می کنند و بدین صورت قیمت این متراژ به دست می آید.

ولی اگر خریدار دقت کند متوجه می شود که قیمت فرش 9 متری 1200 شانه برجسته کمی بالاتر از ضرب عدد 9 در یک متر مربع از بافته است و دلیل آن هم این است که دستگاه های بافندگی تولید بافته را با عرض 3 انجام می دهند؛ ولی عرض یک قالی 9 متری 2.5 است. نیم متر باقی مانده توسط برخی از تولید کنندگان برزنت بافته می شود و برخی از تولید کنندگان بزرگ از جمله کارخانه فرش ساویز بافت این نیم متر را پادری یا پشتی می بافند و بدین صورت در بافت 9 متری، از این نیم متر باقی مانده به نحو احسنت بهره می برند و این تولید کنندگان می توانند قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ گل برجسته در متراژ 9 متر را کمتر از دیگر کارخانه ها ارائه کنند.

استراتژی قیمت فرش 1200 شانه گل برجسته تراکم 3600 توسط کارخانه ها

 

چرا فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته کاشان قیمتی پایین تر از دیگر شهرها دارد؟

آیا به تفاوت قیمت فرش 1200 شانه گل برجسته تراکم 3600 کاشان با محصولات تولید شده در دیگر شهرها پی برده اید؟ این تفاوت قیمت به چه دلیل است؟

در کاشان پنج شهرک تولید فرش ماشینی است که در این شهرک ها هزاران کارخانه تولیدی وجود دارد که این کارخانه ها توانسته اند شرایط خرید مستقیم از کارخانه و دست یافتن خریدار به قیمت عمده را فراهم سازد.

از طرفی پیشکسوتان طراحان قالی های دستباف نیز در کاشان بودند که ذوق و خلاقیت طراحان فرش های ماشینی از طرح های قالی های دستباف کاشان است؛ پس می توان گفت که زیباترین طرح های دستباف گونه در کاشان با قیمت عمده ارائه می شود و کارخانه های بزرگ از جمله شرکت فرش ساویز بافت برای اینکه تمامی خریداران، خرید فرش 1200 شانه را با قیمت عمده و کارخانه انجام دهند شرایط فروش اینترنتی را در کنار فروش حضوری فراهم کرده است.

فرش ساویز بافت (https://www.savizbaft.com/) یکی از برندهای شناخته شده فرش ماشینی در شهرک صنعتی آران و بیدگل است که با تکیه بر تجارب متخصصان و با استفاده از بهترین مواد اولیه وارداتی و دستگاه های پیشرفته HICIx2 وندویل بلژیک و با به کار گیری آخرین فناوری روز دنیا، توانسته است فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته کاشان را با طرح های دستباف و با کیفیت بسیار بالا در رنگ های متنوع و طرح های به روز وارد بازارهای داخلی و خارجی کند.

 

منبع: ساویز بافت

شماره تماس: 09136663970 - 03154751110