از داروی تسنتریک(آتزولیزوماب) جهت درمان انواع سرطان های خاصی مانند مثانه، پستان، کبد، ریه، پوست استفاده می شود،نحوه کار داروی آتزولیزوماب در واقع اینگونه است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با سلول های سرطانی مبارزه کند و آنها را از بین ببرد. آتزولیزوماب به دسته داروهایی که تحت عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند، تعلق دارد.

نام های تجاری :

Tecentriq - Atezolizumab

اشکال دارویی داروی تسنتریک(آتزولیزوماب)

محلول درون وریدی (1200 میلی گرم در 20 میلی لیتر؛ 840 میلی گرم در 14 میلی لیتر)

بیشتر بخوانید : داروی تمودال (تموزولوماید) چیست:

داروی تمودال که در درمان برخی از سرطان ها و تومورهای مغز ی کاربرد دارد. تمودال(تموزولوماید) از دسته ی داروهای آلکیله کننده می باشد که باعث کاهش و توقف رشد سلول های سرطانی می شود. حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، زخم های دهان، تغییر چشایی، یبوست، خستگی، سرگیجه، اختلال خواب یا سردرد می تواند از علائم مصرف داروی تمودال می باشد.

زمان و نحوه مصرف داروی تسنتریک

جهت استفاده از این دارو در هر بار مصرف، راهنمای دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو که از نوع داروی وریدی می باشد توسط پزشک و در مدت 30 تا 60 دقیقه به در ورید تزریق می شود.در استفاده از این دارو امکان بروز واکنش های جدی حین تزریق این دارو وجود دارد به همین دلیل، در صورت بروز علائمی همچون لرز، گرگرفتگی یا سرگیجه، فوراً پزشک یا پرستار خود را در جریان قرار دهید.

دوز مصرفی تسنتریک

دوز مصرفی داروی تسنتریک طبق نظر پزشک متخصص و طبق شرایط پزشکی شخص و به میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، ممکن است پزشک برای مدتی درمان را متوقف کرده و برای بهبود این عوارض، داروهای دیگری (از جمله کورتیکواستروئیدها مانند متیل پردنیزولون یا پردنیزون) را برای فرد تجویز کند.

دوز مصرفی تسنتریک

 

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن و با مکانیزم جلوگیری از رشد سلول های سرطانی حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.از دیگر دارو هایی که می تواند از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کند می توان به داروی ونتوکلاکس اشاره کرد. از این دارو، در درمان بعضی از سرطان ها (مانند لوسمی لنفوسیتی مزمن-CLL، لنفوم لنفوسیتی کوچک-SLL، لوسمی میلوئید حاد-AML) استفاده می شود.

 

عوارض جانبی تسنتریک(آتزولیزوماب)

یک از عوارض جانبی این دارو، خستگی شخص می باشدکه ممکن است رخ دهد، یبوست، از دست دادن اشتها یا حالت تهوع می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورتی که این عوارض ادامه دار باشد یا موجب شدید تر شدن هر یک از عوارض گردد، حتماً آن را با پزشک معالج در میان بگذارید.

به خاطر داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که نفع استفاده از این دارو قطعا بیشتر از عوارض آن است. خیلی از افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی نمی شوند.

بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع - استفراغ که متوقف نمی شود، درد معده - شکم، زردی چشم - پوست، ادرار تیره)، بروز - تشدید سرفه، اسهال، خون - مخاط در مدفوع، مشکلات چشم - بینایی (مانند تاری دید، تغییرات بینایی، درد چشم)، سردرد شدید - مداوم، خشکی - درد گردن، افزایش - کاهش غیرمعمول وزن، تغییرات ذهنی - خلقی (مانند گیجی)، عدم تحمل سرما و گرما، ضربان قلب سریع و آهسته و کوبنده و نامنظم، افزایش تشنگی و حجم ادرار، ضعف عضلانی، اختلال تکلم، بی حسی و گزگز دست و پا و بازوها و پا، درد و قرمزی / تورم بازوها و پاها، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار صورتی و خونی، تغییر در مقدار ادرار، سوزش و ادرار دردناک و غیر قابل کنترل) باید بلافاصله پزشک خود را در جریان بگذارید.

در صورت  مشاهده هر یک از این عوارض خطرناک مشاهده شده مانند :درد قفسه سینه، تشنج به پزشک خود مراجعه فرمائید.

عوارض جانبی تسنتریک(آتزولیزوماب)

این دارو میتواند در برخی بیماران سیستم دفاعی فرد در مبارزه با عفونت ها را تضعیف و احتمال ابتلا به عفونت جدی و به ندرت کشنده و یا وخیم تر شدن عفونت های فعلی را افزایش دهد.

ایجاد واکنشی های آلرژیک جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، مانند: راش پوستی مانند عارضه های پوستی، خارش و تورم به خصوص در صورت و زبان و گلو، مشکلات تنفسی سرگیجه شدید و حتما به پزشک خود مراجعه نمائید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی تسنتریک

قبل از شروع به مصرف دارو، در صورت وجود حساسیت یا هر نوع حساسیت قبلی دیگری، با پزشک خود یا متخصص در این زمینه در ارتباط باشید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود.

حتماً قبل از مصرف این دارو، پزشک یا متخصص خود را از سوابق پزشکی خود به مخصوص ابتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن از جمله بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، لوپوس، پیوند اعضا، بیماری کبد، اختلالات سیستم عصبی مانند میاستنی گراویس، سندروم گیلن باره، عفونت، دیابت، بیماری های قلبی (مانند میوکاردیت) مطلع سازید.

این دارو با کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، فرد را در معرض ابتلا به عفونت جدید یا تشدید عفونت های پیشین قرار می دهد. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونتی قرار گرفته اید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی تسنتریک

تمام داروهای مصرفی خود را از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی  پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا می تواند به جنین آسیب برساند. بنابراین از اشکال قابل اطمینان جلوگیری از بارداری مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری در طول درمان و حداقل 5 ماه پس از اتمام آن استفاده کنید. اگر باردار شده اید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل 5 ماه پس از آخرین دوز، توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب تمامی تداخلات این دارو را شامل نمی شود پس بهتر است اسامی تمام داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی را با پزشک خود یا متخصص در میان بگذارید و بدون دستور پزشک، به هیچ وجه دوز مصرفی دارو را تغییر ندهید.

دوز فراموش شده:

مصرف هر دوز طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز بخواهید تا برنامه جدیدی تجویز کنند.

 

توجه :

در زمان مصرف این دارو، انجام تست های آزمایشگاهی یا پزشکی مانند تست های عملکرد کبد و تیروئید، رادیوگرافی قفسه سینه صورت بگیرد. باید زمان دقیق تست های پزشکی و آزمایشگاهی را یادداشت کرده و مرتب انجام دهید.