همواره عوامل زیادی مدخل بر بازار فولاد کشورمان هستند. یکی از بزرگ‌ترین این عوامل، قیمت دلار است که روزانه در حال تغییر و نوسان است. با نزدیک شدن به فصل تابستان و همچنین افزایش حداکثری ساخت و ساز در سال ۱۴۰۱، قیمت فولاد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا تاثیر نوسانات دلار بر بازار فولاد کشور را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر دلار بر بازار فولاد کشور

در سال‌های اخیر، بسیاری از فعالان بازار آهن، همواره در تلاشند تا علت همبستگی میان دلار و فولاد تولید شده در کشور را مورد بررسی قرار دهند. همانطور که می‌دانید، در دنیا بسیاری از کشور‌ها هستند که با دلار کالای مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. همچنین تولیدکنندگان کالا‌ها نیز، در ازای فروش کالا‌های خود دلار دریافت می‌کنند.

از این رو کشور‌ها مختلف دنیا برای تهیه مایحتاج خود نیازمند دلار و ارز‌های بین‌المللی هستند که کشور‌های دیگر نیاز به آن‌ها دارند. در همین راستا و نه چندان دورتر، کارخانجات فولاد داخلی نیز برای تهیه نیاز‌های اولیه خود جهت تولید محصولات نهایی، نیاز به مواد اولیه خامی هستند که در داخل کشور یا موجود نیست یا کم است.

تاثیر دلار بر بازار فولاد کشور

مواد اولیه

اگر بخواهیم به چند مورد از ان اشاره کنیم،  برای کوره های چدنی ماده اولیه فرو سیلیکو منیزیم، برای کوره های فولادی ممنگنز و فروسیلیکو منگنز از ارمنستان، گرجستان، هند و گرافیت کم سولفور از کشور چین وارد کشور می شود.

تمامی خریدهای مواد اولیه با ارز جهانی یعنی دلار انجام میشود، پس تولیدکننده مجبور به پرداخت دلاری خواهد بود. با افزایش قیمت دلار هزینه تمام شده محصول برای تولید کننده بالا رفته و تولید کننده با نرخ بالاتری کالای خود را عرضه خواهد کرد. در چنین شرایطی

محصولات فولاد گرمکار و فرآورده‌های آن‌ها که عمده نیاز بازار را تشکیل می‌دهند، گران می‌شود.

دستگاه‌های مونتاژ و تولیدی

گذشته از مواد اولیه، جهت تولید محصولات نهایی، به دستگاه‌ها و ماشن‌آلات صنعتی جهت تولید و مونتاژ نیاز است. چرا که اکثر دستگاه‌های مدرن و پیشرفته دنیا توسط کشور‌های پیشرفته و مدرن صنعتی تولید می‌شوند. چرا که فناوری‌های لازم جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مقاطع صنعتی را دارند.

دستگاه‌های مونتاژ و تولیدی

در این صورت جهت خرید دستگاه‌های مدرن و پیشرفته، نیاز به دلار بیشتر از همیشه احساس می‌شود. همچنین هزینه‌های راه اندازی خطوط تولید و هزینه‌های محکم کاری مانند دستمزد متخصصین تعمیرکار، هزینه نگهداری و بروزرسانی دستگاه‌ها، عوامل دیگری هستند که بر قیمت نهایی محصولات تولید شده داخلی دارند.

هرچه ارزش ریال پایین‌تر از ارزش ارز ملی کشور صادر کننده باشد، هزینه بیشتری بابت راه‌اندازی خط تولید و هزینه‌های اضافه آن خواهد شد.

حمل و نقل

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های صنعت فولاد، هزینه‌های حمل و نقل محصولات است. جهت انتقال محصولات فولادی به مقصد هدف، هزینه‌های زیادی می‌شود که بر حسب قیمت نفت تعیین می‌شوند. همچنین دلار ارتباط مستقیمی با قیمت جهانی نفت دارد. در صورت گران شدن نفت در بازار‌های جهانی، قیمت دلار نیز افزایش می‌یابد.

در پی گران شدن نفت، قیمت محصولات فولادی نیز افزایش می‌یابد. چرا که نفت و متعلقات آن مواد انرژی تولید فولاد هستند. از طرفی هم جهت انتقال محصولات به مقصد نهایی نیز از متعلقات نفتی مانند گازوئیل و بنزین استفاده می‌شود. در نتیجه حمل و نقل ‍مقاطع فولادی عامل موثری بر قیمت داخلی فولاد دارد.

قیمت سنگ آهن

با توجه به وجود معادن سنگ آهن در کشور، قیمت فرآورده‌های آهن‌آلات در کشور ارزان‌تر از خارج است. اما همین سنگ آهن در صورت تغییرات قیمت سنگ آهن در بازار‌های جهانی، دستخوش تغییراتی می‌شود.

چرا که در صورت گران‌تر بودن سنگ آهن در بازار‌های جهانی، امکان فروش سنگ آهن توسط دلالان بازار آهن‌آلات در بازار‌های دیگر وجود دارد و جهت جلوگیری از فروش ارزان‌تر سنگ‌ آهن در کشور‌های دیگر، دولت‌ها قوانینی را وضع می‌کنند تا از خروج مواد اولیه خام از کشور و خیانت به کارخانجات داخلی جلوگیری شود.

از این رو قیمت سنگ آهن نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت فولاد و فرآورده‌هایش است.

تاثیرات بورس بر بازار فولاد

قیمت آهن آلات در بازار داخلی در سالهای اخیر به قیمت معاملات بورس کالا وابستگی شدیدی پیدا کرده است به اصطلاح از طریق قیمت‌های معاملات بورس کالا، کشف قیمت برای آهن صورت می‌گیرد.

در بورس کالا قیمت پایه عرضه آهن آلات در یک چهارچوب خاص و تحت نظارت وزارت صمت انجام می پذیرد. هر چقدر این عرضه و تقاضا به صورت واقعی انجام شود کمک بسیار زیادی به رسیدن محصولات فولادی به قیمت واقعی می‌کند.

دو عامل اساسی قیمت دلار و قیمت جهانی آهن آلات بر تعیین قیمت پایه آهن آلات تاثیر مستقیم دارند. بر اساس شیوه نامه جدید وزارت صمت(در تاریخ نگارش این مقاله) مبنای قیمت گذاری آهن آلات در بورس کالا برای شمش فولادی به صورت ۸۰ درصد نرخ صادراتی شمش CIS ضربدر میانگین نرخ دلار نمایی محاسبه می‌شود.

بر اساس این شیوه نامه با افزایش قیمت دلار قیمت پایه عرضه آهن آلات افزایش می‌یابد که در نتیجه آن معاملات بورس با قیمت بالاتری انجام شده و قیمت آهن آلات در بازار افزایش می‌یابد. از موارد دخیل دیگر در نحوه قیمت گذاری فولاد در بورس کالا قیمت جهانی آهن می باشد، که با افزایش یا کاهش آن، قیمت پایه نیز دچار نوسانات خواهد شد.

تغییر قیمت جهانی به عوامل مختلف سیاسی اقتصادی وابسته است، از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذار در نوسانات قیمت جهانی، کشور چین است که بزرگترین تولید کننده فولاد می باشد، در این کشور میزان عرضه و تقاضا تاثیرات بسیار زیاد در نوسانات قیمت جهانی دارند.

صادرات فولاد

با افزایش قیمت دلار و قیمت آهن آلات بازار داخلی دچار رکود شده و تقاضا برای آهن آلات کم می‌شود. با کاهش تقاضا انتظار می‌رود قیمت ها کاهش پیدا کند ولی در عمل همچین اتفاقی نمی‌افتد دلیل آن را می‌شود صادرات بیان کرد.

با افزایش قیمت دلار، تولید کننده که می تواند محصولات خود را با قیمت بالاتر به فروش برساند و درآمد دلاری داشته باشد، رغبتی برای عرضه محصولات خود به بازار داخلی ندارد و در بعضی موارد به علت صادرات محصولات فولادی، تولید کنندگان پایین دستی زنجیره فولاد(نورد کاران) با کمبود مواد اولیه مواجه می‌شوند.

همانطور که گفته شد افزایش نرخ ارز باعث کاهش عرضه در بازار داخلی شده و قیمت ها در بازارهای داخلی افزایش می‌یابد.

سرمایه گذاری در بازار آهن

زمانی که در یک کشور ارزش پول ملی نسبت به ارزهای جهانی کاهش میابد، اکثر افراد سعی می کنند برای حفظ قدرت مالی خود در صنف های مختلفی سرمایه گذاری کنند، به همین جهت ممکن است به یک باره تقاضا در یک بازار خاص بالا رفته و باعث افزایش و نوسانات قیمتی آن بازار شود.

در کشور ایران نیز با گران شدن دلار، اکثر مردم برای حفظ دارایی‌های خود به بازارهای مختلفی روی می آورند، از جمله آن بازارها میتوان به بازار آهن آلات اشاره کرد.

در صورت نیاز به مشاوره و یا خرید محصولات فولادی مورد نیاز خود، به وب سایت ارسینکو مراجعه کنید و محصولات فولادی مورد نیاز خود را با تضمین کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید. همچنین در صورت علاقه‌مندی به جدیدترین اخبار بازار فولاد کشور، وب سایت آرسینکو را دنبال کنید. از همراهی شما عزیزان متشکریم.

 

منبع :  https://rsin.co.ir/

شماره تماس:

021-66674420