ایزو چییست؟

ایزو استانداردی ست که ابتدا به صورت جهانی و بین المللی انجام میشد. و شرکتها و موسسات بین المللی برای ارتقای محصولات خود از برنامه و استانداردهای ایزو برای تولید محصولات مرغوب و با کیفیت استفاده می کردند. آنها با این کار مشتری های زیادی را به سمت خود جلب می کنند. این کار باعث به دست آوردن امتیاز بالا در میان رقبای دیگر می شد.

ایزو کم کم از قسمت بین المللی بودن به سمت داخلی کشورها کشیده شد. شرکت ها و موسسات و سازمان ها با اطلاعاتی هر چند ناچیز که در ابتدا نسبت به ایزو داشتند. آمدند و تلاش کردند تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. تا بتوانند خود را با شرایط ایزو وفق دهند. استانداردهای ایزو را در شرکت و سازمان خود به کار ببرند تا بتوانند خدمات و محصولات عالی و خوبی برای مشتری خود (شرکت ها و موسسات) ایجاد کنند. رضایت آنها را جلب کنند و از میان رقبای دیگر امتیاز خود را بالا ببرند.

ارائه گواهینامه ایزو

 برای اینکه شرکت ها، سازمان ها و موسسات بتوانند گواهینامه ایزو رایگان را دریافت کنند، علاوه بر آگاهی باید مواردی را در روند به دست آوردن گواهینامه ایزو رعایت کنند. موارد مهم برای اخذ گواهی ایزو به شرح ذیل می باشد:

رفع عدم انطباقها

زمانی که مدارک منطبق نبودن، مدیر شرکت صدور گواهینامه ایزو برای بار دیگر تاریخی برای  پیگیر به کارفرما ارائه خواهد داد. بعد از رفع و از بین بردن مواردی که منطبق نبودند، گواهینامه ایزو برای مشتریانی که درخواست گواهینامه ایزو را دارند صادر می گردد.

۱

تمدید گواهینامه ایزو

گواهینامه های ایزو که توسط شرکت ها و موسسات ایزو صادر شده اند تا زمانی که در گواهینامه ایزو درج شده، معتبر است. گواهی نامه های ایزو هر ساله باید تمدید گردد. سازمانهای دارای گواهینامه ایزو بایستی هر ساله، قبل از سررسید ماهیانه، گواهی نامه ISO خود را تمدید کنند.

اعتبار درج شده بر روی گواهینامه ایزو سه ساله هست. اما شرط اعتبار سه ساله، همانطور که گفته شد اینست که هر ساله قبل از سر رسید ماهیانه تمدید گردد.

چنانچه سازمانی هر ساله تمدید ممیزی مراقبتی خود را انجام ندهد و موفق به تمدید سالیانه نگردد، گواهینامه ایزو او باطل خواهد شد. در اینصورت بایستی مجددا جهت دریافت گواهی ایزو اقدام کند. AB اعتبار دهنده نیز نام شرکت را از سایت خود در می آورد. در اینصورت گواهینامه ایزو شرکت مزبور فاقد اعتبار می گردد.

فعالیت شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو

شرکت یا سازمانی که برای متقاضیان گواهینامه ایزو ، اعم از شرکت ها و سازمان ها فعالیت می کنند. گواهینامه ایزو را برای مشتریان خود صادر می کنند. دارای فعالیت ها و عملکردهایی مختص خود هستند . این فعالیت ها و عملکردها برای سازمان و موسسات که متقاضی درخواست ایزو هستند بسیار مفید و خوب است.

فعالیت هایی که شرکت و موسساتی که صادرکننده گواهینامه ایزو هستند انجام می دهند را اینطور می توان تعریف کرد: ارائه خدمات و اعطای انواع مختلف گواهینامه ایزو و برنامه های استانداردهای بین المللی است که همیشه و همه جا آماده فعالیت می باشند.

انواع گواهینامه ایزو

 انواع مختلفی از گواهینامه ایزو در سطح جهانی و کشوری وجود دارد که چند نمونه از آنها را بیان می کنیم که عبارتند از:

استانداردهای ایزو عمومی

ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت

ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی

ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

 HSE سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و زیست محیطی

IMS سیستم مدیریت یکپارچه

 

سیستمهای مشتری مداری

ایزو 10001 سیستم مدیریت کیفیت- رضایت مندی مشتریان- منشور سازمان

استاندارد ایزو 10004 سیستم مدیریت کیفیت سنجش رضایت مشتریان

گواهی نامه ایزو 10002 سیستم مدیریت کیفیت- رسیدگی به شکایات مشتریان

گواهینامه ایزو 10003 سیستم مدیریت کیفیت- حل اختلاف مشتریان

استانداردهای تخصصی ایزو

ایزو 22000 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع غذایی

ایزو 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی

ایزو 16949 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو سازی

ایزو 29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

ISO 10015 سیستم مدیریت کیفیت- آموزش

ایزو  29990 سیستم مدیریت کیفیت خدمات آموزش برای موسسات غیر رسمی

ISO 10006 سیستم مدیریت کیفیت- مدیریت پروژه

ISO 21500 سیستم مدیریت پروژه

ایزو 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

گواهینامه ایزو 20000 سیستم مدیریت خدمات IT

گواهینامه ایزو 10668 استاندارد ارزش گذاری برند

ازمیان همه ایزوها که در سطح جهان و در سطح کشور ایران وجود دارد ایزو 9001 معتبرترین و مهمترین ایزو هست. که با الزامات کامل و تمام و کمالی که در خود دارد بعنوان مادر تمامی استانداردها مصطلح شده است. ایزو 9001 الزامات کیفی تمام استانداردها را در خود دارد. قطعا همین امر باعث شده که ISO 9001 کاملترین ایزو هست که به تمام شرکتها توصیه میشود حتما آن را داشته باشند.

زمانی که هر شرکتی برای دریافت گواهی ایزو میخواهد اقدام کند. هر نوع استاندارد ایزو ، ابتدا توصیه اکید می گردد که ایزو 9001 را درون سازمان خود طراحی و پیاده سازی نماید.

۲

مزایای اخذ گواهینامه چیست؟

1 – جلب رضایت مشتری

استانداردهای بین المللی ایزو و انواع گواهینامه ایزو زیادی در دنیا وجود دارد.  طراحی و پیاده سازی گواهی نامه های ایزو ، جهت جلب رضایت مشتری امری بسیاری مهم هست. شرکتهای دارنده گواهینامه ایزو ، به مشتریان خود اعتماد می دهند که فرآیندهای سازمانشان ایمن و با کیفیت هست. پیاده سازی انواع استاندارد های ایزو بخصوص سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 با ایجاد یک نظم سازمانی منسجم، سازمان را در جهت بهره وری و پیشرفت کامل پیش خواهد برد.

چنین سازمانی مشخصا به رقبای خود برتری دارد. زیرا مشتریان به واسطه فرآیندهای استاندارد و با کیفیت ، با اطمینان بیشتری با شرکت دارنده گواهینامه ایزو همکاری می کنند.

2 - کاهش اشتباهات پرسنل شرکت ها و موسسات

3 - کاهش هزینه های شرکت

4 - افزایش و ارتقای  بهره وری در سطح تولید و ارائه خدمت به مشتریان

5 - رفتن  به بازارهای جدید

6 - کسب اعتماد و رضایت مشتری و خریدار اعم از شرکت ها و موسسات و سازمان ها و افراد حقیقی و حقوقی

و بسیاری مزایای دیگر که بدنبال اخذ گواهینامه ایزو برای سازمان بهمراه میاید.

ارائه خدمات ایزو

خدمات ثبت و صدور گواهینامه ایزو شامل مراحل مختلفی می گردد. ایزو ها طی یکسری مراحل به سازمانها، ارائه می گردد:

1 – هدفگذاری جهت اخذ گواهینامه ایزو

2 – انتخاب نوع گواهینامه ایزو ISO

3 – انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو معتبر

4 – مستند سازی و پیاده سازی

5 – ممیزی اولیه ( ممیزی داخلی و ممیزی خارجی )

6 – ممیزی نهایی

7 – ثبت و صدور گواهینامه ایزو

8 – استعلام گواهینامه ایزو

9 – تمدید ممیزی مراقبتی سالیانه

یک شرکت وقتی میخواهد گواهینامه ایزو بگیرد بایستی مراحل را طی کند. پس از طی مراحل لازمه ، گواهینامه ایزو به سازمان ارائه می گردد.

از کجا ایزو بگیریم؟

ازکجا ایزو بگیریم؟ در حقیقت سوال در حوزه مراجع صادر کننده ایزو میباشد که ممکنست کاربران با این جمله درون گوگل بدنبال کسب اطلاع جستجو کنند. پاسخ سوال بالا ما را ملزم میکند که بدانیم ایزو چیست؟ و بعد مراحل دریافت ایزو را بررسی کنیم.

گواهینامه ایزو از انواع گواهی نامه مورد نیاز اغلب شرکتها جهت بهبود سطح کیفی سازمان میباشد که با مقاصد مختلف همچون صادرات ، مناقصات ، تبلیغات و رقابت و بهره وری و مقاصد دیگر اخذ میگردد.

اولین قدم در فرآیند صدور گواهینامه ISO اینست که باید بدانید کدام یک ازانواع استانداردها بهترین گزینه جهت سازمان شما خواهد بود و به شما در تحقق اهداف و آرزوهایتان کمک میکند. بجهت راهنمایی و کمک به شما در شروع کار ، چهار استاندارد اصلی را خلاصه کردیم.

گروه سیستم کاران با وجود مشاورین با تجربه و آگاه تمامی خدمات مشاوره خود را بصورت رایگان در اختیار متقاضیان عزیز قرار میدهد. برخی خدمات خود را مانند ایزو رایگان ، ارائه رایگان مستندات ایزو ، ارائه گواهینامه آموزشی رایگان ایزو ، ارائه مدرک مدیران موفق رایگان و یکسری خدمات دیگر را دریک بازده زمانی و شرایط معین و مناسبتهای خاص جهت رفاه متقاضیان بعنوان خدمات ارائه میکند.