آیا هیچ به این فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از افراد کتابخوان در میان گزینه‌های متنوعی که برای انتخاب کتاب دارند، به سراغ رمان می‌روند؟ اصلا چرا داستان‌هایی از مردمان سرزمین خودمان و یا کشورهای بیگانه و دوردست برای ما هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی است؟ به نظر می‌رسد هر زندگی و هر داستان در کنه خود درس‌هایی به همراه دارد که در لفافه و ناخودآگاه به خواننده منتقل می‌شوند. ما داستان می‌خوانیم چون تنها یک‌بار زندگی می‌کنیم اما ته قلبمان دوست داشتیم همین یک‌بار را بارها و بارها و به گونه‌های مختلف زیسته باشیم. ناچار به سراغ آثار نویسندگان می‌رویم و زندگی‌هایی را که آنها در رمان‌های خود نوشته‌اند می‌خوانیم و به‌نوعی آن زندگی را از نو از سر می‌گذرانیم. تجارب دیگران را از خلال لغات و جملات می‌شنویم و در کوله‌بار خود می‌اندازیم تا سر بزنگاه، درست همان‌جایی که گیر افتادیم از آنها استفاده کنیم.

در این میان، رمان‌هایی هم وجود دارند که روز‌به‌روز بر شهرت و محبوبیت‌شان افزوده می‌شود. در ادامه این یادداشت با نمونه‌هایی از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

رمان‌هایی که روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند

بلندی‌های بادگیر

بلندی‌های بادگیر یکی از مهم‌ترین آثار ادبیات کلاسیک دنیا و یکی از صد رمان عاشقانه برتر جهان است. داستان بلندی‌های بادگیر داستان عشقی است که میان یک دختر ثروتمند و پسرکی کولی‌زاده شکل می‌گیرد. آقای ارنشاو روزی پسری بی‌سرپرست به نام هیت‌کلیف را در خیابان می‌بیند و تصمیم می‌گیرد سرپرستی او را قبول کند. کاترین، دختر آقای ارنشاو از همان دوران کودکی رابطه خوبی با او برقرار می‌کند و چیزی نمی‌گذرد که این دو به هم دل می‌بازند اما برادر کاترین، همیشه به هیت‌کلیف به دیده تحقیر نگاه می‌کند. هیت‌کلیف که سرانجامی برای عشقش نمی‌‌بیند آنجا را ترک می‌کند تا سرنوشت دیگری برای خود بسازد. اما چندی بعد برای گرفتن انتقام به آنجا باز می‌گردد.

بسیاری معقتدند که داستان رمان بلندی های بادگیر می‌تواند به نوعی زندگی نویسنده باشد. آن‌ها شخصیت کاترین را مانند شخصیت امیلی برونته می‌دانند و اعتقاد دارند که هیت‌کلیف نماینده مردانی است که او می‌تواند عاشقشان شود. با این حال، اینکه امیلی برونته با وجود زندگی محدودکننده‌اش، چطور توانسته چنین شخصیت‌هایی را بپردازد و چنین داستانی بسازد، هنوز برای اهل ادب، سوال است.

 

 

کوری

داستان این کتاب در مورد شیوع تدریجی بیماری کوری در بین افراد یک شهر است؛ شهری که نمی‌دانیم کجاست و می‌تواند هر جایی باشد، در واقع ساراماگو در این رمان با استفاده از صنعت تلمیح حتی برای شخصیت‌های داستان هم اسم انتخاب نکرده، و البته این در حالی است که خواننده به‌راحتی می‌تواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

و اما کور نبودن یک زن در بین تمامی افراد این شهر و مشاهده‌ی کل وقایع داستان از دید او، مخاطب را متوجه می‌کند که در واقع داستان این کتاب کوربودن نیست بلکه متفاوت‌دیدن است. مخاطب در طول خواندن این اثر در کنار وحشت، ناراحتی و یا حتی گاهی تنفر از انسان، درمی‌یابد که رفتار انسان در موقعیت، معنا شده و ملاک مطلقی برای قضاوت او وجود ندارد.

ساراماگو در کتاب کوری که به بیش از ۲۵ زبان دیگر ترجمه شده، رئالیسم جادویی را با انتقادات گزنده‌ی سیاسی آمیخته و بسیار هنرمندانه و شگفت‌انگیز تصویری از سرگشتگی انسان مدرن را که به قول ساراماگو «عقل دارد ولی عاقلانه رفتار نمی‌کند.» خلق می‌کند.

 

هری پاتر

مجموعه کتاب‌های هری پاتر نوشته‌ی جی.کی. رولینگ است. این مجموعه زندگی بسیاری از نوجوانان و جوانان را برای همیشه تغییر داد و در ابتدای انتشارش طرفداران زیادی نداشت اما چهار سال بعد از انتشارش و زمانی که فیلمی موفق از روی آن ساخته شد، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرد.

کتاب هری پاتر درمورد پسری سیزده ساله و نوجوان است که در این سن متوجه شده متعلق به دنیای دیگری است. او تصمیم می‌گیرد این دنیای جدید را کشف کند. او برای رسیدن و کشف دنیای جدیدش به مشکلات زیادی برمی‌خورد اما در نهایت موفق می‌شود که سوار قطار سریع‌السیر هاگوارتز، مدرسه‌ی جدیدش شود.

«هری پاتر و سنگ جادو» اولین کتاب از سری هری پاتر است. در این جلد، او با مدرسه، معلمان و دوستان جدیدش آشنا می‌شود. و سنگی شگفت‌انگیز را پیدا می‌کند اما یافتن این سنگ برای او مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد.

هری پاتر زندگی دردناکی دارد. او پدر و مادرش را از دست داده است و مجبور است پیش خاله و شوهرخاله بداخلاقش زندگی کند. آن‌ها او را مجبور کرده‌اند در یک کمد کوچک زیر پله زندگی کند. اما در میان همه این مشکلات او نامه‌ای دریافت می‌کند که حقیقت را درمورد خودش به او می‌گوید و از این طریق زندگی او تغییر می‌کند: او یک جادوگر است. یک فرد مرموز او را از دست نزدیکان خودش نجات می‌دهد و به دانشکده جادوگری هاگوارتز می‌برد. اما او حتی در دنیای جادوگری نیز خاص است. او تنها پسری است که از دست نفرین جادویی شیطان لرد ولدمورت جان سالم به در برده است. سال اول در هاگوارتز بهترین دوران زندگی اوست، اما همه‌چیز عالی پیش نمی‌رود. یک جسم مخفی درون دیوارهای قلعه پنهان شده است که بسیار خطرناک است، و هری عقیده دارد وظیفه اوست که مانع افتادن آن به دست شیطان شود.

کتاب صوتی هری پاتر و سنگ جادو توسط نشر آوانامه منتشر شده است. این کتاب را می‌توانید در اپلیکیشن طاقچه با صدای آرمان سلطان‌زاده بشنوید.

 

ملت عشق

داستان ملت عشق در دو خط زمانی اتفاق می‌افتد. اولی در قرن هفتم هجری در قونیه دنبال می‌شود. زمانی که مولانا به عنوان عالمی بزرگ در شهر قونیه میان مردم شناخته می‌شد و مردم و طبقه‌ی حاکم برای او احترام بسیاری قائل بودند. از طرفی شمس در آستانه‌ی چهل سالگی احساس می‌کند به زودی از دنیا می‌رود و می‌خواهد از چهل قانون عشقی که در زندگیش درک کرده برای کسی بگوید. دیدار میان صوفی و عالم و ماجراهایی که در این میان میفتد خواننده را تا آخر داستان درگیر می‌کند.

دومین روایت داستان  در ۱۴ قرن بعد دربوستون آمریکا اتفاق می‌افتد. زمانی که اللا روبینشتاین در آستانه‌ی چهل سالگی است و به تازگی ویراستاری کتابی را پذیرفته است. اللا درگیر نوعی رخوت و روزمرگی است و زندگیش از جنبه‌های متفاوت با مشکلاتی روبروست اما این کتاب که «چهل قانون عشق» نام دارد و در واقع همان ماجرای دیدار شمس و مولاناست، به شدت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

الیف شافاک این دو روایت را با رفت و برگشتی ماهرانه به یکدیگر پیوند می‌دهد. تا حدی که برای لحظاتی حتی خواننده متوجه تغییر زمان نمی‌شود. اینکه عشق چگونه می‌تواند در هر زمانی بی هیچ کم و زیادی زیرِ زندگی کسی را رو کند، در کتاب ملت عشق محور داستان است.

کتاب صوتی ملت عشق را نیز می‌توانید در اپلیکیشن طاقچه بشنوید و لذت ببرید.