داشتن یک سایت، راهی برای گسترش یک کسب‌وکار است. اما آیا می‌دانید که گسترش کسب‌وکار با سئو سایت چگونه انجام می‌شود؟ سئو به دیده شدن بیشتر سایت توسط کاربران و جذب آن‌ها کمک می‌کند. درواقع افزایش بازدید سایت توسط کاربران در ادامهٔ مسیر، منجر به افزایش فروش و کالاها، همچنین افزایش ارائه خدمات سایت. اما سوال اصلی این است که انجام خدمات سئو چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟ چه عواملی بر نحوه قیمت‌گذاری سئو مؤثر هستند؟ پیش از قیمت‌گذاری دربارهٔ تأثیر عجیب سئو بر کسب‌وکار توضیح می‌دهیم.

 

خدمات سئو چه تأثیری بر کسب‌وکار می‌گذارد؟

هدف از سئو، بهبود رتبه سایت در لیست نتایج موتورهای جستجو است تا بتوان با افزایش ورودی‌های هدفمند، میزان فروش را افزایش داد. برای آن که بتوان به این‌چنین تأثیری از سئو سایت رسید، باید در نتایج جستجوی گوگل به رتبه و جایگاهی برتر دست پیدا کرد. شاید در ابتدا فکر کسب رتبه اول در جستجوی گوگل ناممکن باشد اما شما با کمی درایت می‌توانید به این نتیجه دست‌یابید.

کسب رتبه اول یا صفحه اول در جستجوی گوگل، زمانی ممکن خواهد شد که شما سایت خود را به طور مداوم، بهینه‌سازی نمایید. این بهینه‌سازی‌ها به نحوی می‌تواند به رشد و توسعه کسب‌وکار شما کمک کند و سایت شما را در بهترین و بالاترین رده‌های جستجوی گوگل، نگه دارد. اما نکته‎‌ای که در این بخش اهمیت دارد، قیمت و نحوه مشخص‌کردن قیمت خدمات سئو سایت است که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

 

نحوهٔ قیمت‌گذاری خدمات سئو سایت

اگر شما بخواهید که انجام خدمات سئو سایت خود را به یک شرکت یا یک تیم سئوکار بسپارید، باید بدانید که قیمت‌گذاری پروژه‌های سئو چگونه انجام می‌شوند. همچنین چه عواملی بر این موضوع تأثیر می‌گذارد.

باید بدانید که پروژه‌های سئو به ‌صورت‌‌های مختلفی قیمت‌گذاری می‌شوند که در این بخش، تعدادی از روش‌های قیمت‌گذاری خدمات سئو را برای شما بیان می‌کنیم. برای نمونه هزینه سئو می‌تواند به‌صورت ساعتی، به‌صورت ماهیانه، به‌صورت پروژه‌ای، به‌صورت عملکردی و ... مشخص شود.

 

نوع اول | قیمت‌گذاری سئو به‌صورت ساعتی

به‌صورت معمول شرکت‌های سئو از این روش برای انجام خدمات سئو استفاده نمی‌کنند و متخصص‌های سئو که به‌صورت فریلنسری، سئو و بهینه‌سازی انجام می‌دهند، از این روش استفاده می‌کنند. همچنین برای آن که مدت‌زمان انجام کارافزایش یابد معمولاً کار سئو را کندتر انجام می‌دهند.

 

نوع دوم | قیمت‌گذاری سئو به‌صورت ماهیانه

این روش قیمت‌گذاری برای انجام خدمات سئو برای پروژه‌های طولانی‌مدت استفاده می‌شود که نیازی به پرداخت کل هزینه به‌صورت یکجا ندارد و می‌توان به‌صورت ماهیانه آن را پرداخت کرد. در این روش امکان این وجود دارد به دلیل اینکه عموماً قرارداد سئو به‌صورت ماهیانه بسته می‌شود در صورت عدم رضایت از شرکت خدمات‌دهنده سئو برای مثال در ماه دوم قرارداد امکان فسخ قرارداد را نخواهید داشت.

 

نوع سوم | قیمت‌گذاری سئو به‌صورت پروژه‌ای

قیمت سئو به‌صورت پروژه‌ای معمولاً توسط آژانس مارکتینگ یا شرکت سئو انجام می‌گیرد. می‌توان از مزیت‌های این روش به ثابت بودن هزینه در کل طول مدت قرارداد اشاره کرد و همچنین به دلیل این که قیمت‌گذاری خدمات سئو به‌صورت پروژه‌ای و زمان قرارداد و کلمات کلیدی موردنظر در قرارداد ذکر می‌شود امکان تغییر یا فسخ قرارداد وجود ندارد .

 

نوع چهارم | قیمت‌گذاری سئو به‌صورت عملکردی

در این روش، تا زمانی که پروژه شما به نتیجه دلخواه و مشخصتان نرسیده باشد، شما هیچ هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنید و همچنین تعرفه بر اساس خدمات انجام شده بر سایت شما در زمان مشخص، تعیین می‌شود. از مزیت‌های این روش این است که تنها زمانی که به نتیجه موردنظر برسید هزینه پرداخت می‌کنید و این ریسک سرمایه‌گذاری را به‌شدت کاهش می‌دهد. همچنین دقیقاً می‌دانید بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید و برای رسیدن به چه نتیجه پول پرداخت می‌کنید.

 

نوع پنجم | قیمت‌گذاری سئو بر اساس افزایش ترافیک ورودی

در این روش متخصص یا تیم سئو، برای افزایش ترافیک سایت در مدت‌زمان مشخص تعهد می‌دهد. به‌صورت کلی این روش بر مبنای افزایش ورود کاربران به سایت است. برای انجام این کار بهتر است که دسته‌بندی‌های کلی کلمات مشخص شود، این به آن معنا است که مخاطبان هدف و کلیدواژه‌های اصلی برای هدف‌گذاری باید به‌صورت کامل مشخص شوند. اما علاوه بر افزایش ترافیک، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر تعیین قیمت و تعرفه سئو تأثیرگذار باشند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

چه عواملی بر تعیین قیمت خدمات سئو تأثیر می‌گذارند؟

در مسیر مشخص‌کردن تعرفه و قیمت سئو، فاکتورهایی وجود دارند که بر این موضوع تأثیر بسزایی را می‌گذارند. اما این فاکتورها و عوامل کدام‌اند؟

 

عامل اول | قیمت بهبود سئو سایت به‌ازای کلمه کلیدی

بسیاری از افراد، سئو را با ارتقا رتبه سایت به‌ازای یک یا چند کلمه کلیدی خاص در گوگل می‌شناسند؛ بنابراین یکی از عواملی که در مشخص‌کردن قیمت سئو سایت مؤثر است، تعداد کلمات کلیدی و میزان سختی و رقابت برای آن‌ها است. سختی کلیدواژه به این معنی است که برای رتبه گرفتن یک عبارت یا کلیدواژه چه مقدار زمان و فعالیت نیاز است تا در نتایج صفحه اول گوگل قرار بگیرد. معمولاً درجه سختی با سه فاکتور زیر بررسی می‌شود:

- طول کلیدواژه و تأثیر آن بر روی قیمت سئو سایت

- میزان جستجوی کلیدواژه و تأثیر آن بر تعرفه سئو

- میزان رقابت کلیدواژه و تأثیر آن بر هزینه انجام سئو

علاوه بر این باید به این موضوع هم توجه شود که آیا هدف فقط بهبود رتبه است یا هدف، قرارگرفتن در صفحه اول گوگل می‌باشد؟ بنابراین به این صورت می‌توان باتوجه‌به کلمه کلیدی، برای سئو قیمت‌گذاری کرد.

 

عامل دوم | قیمت‌گذاری بر حسب سئو داخلی

سئو داخلی یکی از مهم‌ترین مراحل سئو کردن سایت است و قیمت‌گذاری برای آن بسیار اهمیت دارد. در ابتدا باید زیرساخت‌ها و موارد درون سایت خود را نگاهی بیندازیم، زیرا بدون پرداختن به سئوی داخلی، سئوی خارجی بی‌اثر و در بعضی موارد سبب پنالتی از طرف گوگل می‌شود. مختصراً می‌توان سئو داخلی را به این سه بخش تقسیم نمود:

۱. بهینه‌سازی عنوان‌ها

۲. بهینه‌سازی تصاویر

۳. بهینه‌سازی محتوا

برخی از موارد مهم که در تعرفۀ سئوی داخلی مؤثرند، شامل این موارد هستند:

•  بهینه‌سازی عنوان صفحات، متاتگ‌ها و واژگان کلیدی

•  بررسی وجود محتوای Flash و پنجره‌های Iframe در سایت

•  بهینه‌سازی تصاویر سایت (کاهش حجم تصاویر و نوشتن متن جایگزین (Alt) برای تصاویر)

•  بهینه‌کردن حجم سایت

•  افزایش سرعت سایت

 

عامل سوم | قیمت‌گذاری بر حسب سئو خارجی

بعد از بررسی سئو داخلی، مواردی که بر قیمت‌گذاری برای سئو خارجی مؤثرند، به چشم می‌آیند. در این بخش به برخی از این عوامل می‌پردازیم.

۱. لینک‌سازی (Link building) بخش مهم استراتژی سئوی خارجی است.

۲. برندسازی

 این فرایند که اعتباربخش آنلاین کسب‌وکار شما برای کاربران و گوگل است دارای سرفصل‌های اصلی سئو خارجی است که فعالیت و زمانی برای خود در برمی‌گیرد.

۳. بازاریابی محتوا

۴. شبکه‌های اجتماعی

۵. اینفلوئنسر مارکتینگ

۶. پادکست

۷. نقد و بررسی (Review)

 تا این بخش نحوه قیمت‌گذاری خدمات سئو سایت مشخص شد، اما چه فاکتوری باعث بالارفتن قیمت انجام خدمات می‌شود؟

 

برندسازی؛ عاملی مؤثر بر افزایش قیمت خدمات سئو سایت

یکی دیگر از عواملی که باعث تعیین قیمت بالای خدمات سئو می‌شود، داشتن یک برند و برندسازی محصول یا خدمات است. درواقع اگر صاحب سایت، صاحب یک برند باشد و بخواهد آن را سئو و بهینه‌سازی کند، نحوه مشخص‌کردن قیمت انجام خدمات سئو به صورتی متفاوت خواهد بود که همین موضوع سبب قیمت‌گذاری بالای پروژه می‌شود.

 

سخن آخر

هر صاحب کسب‌وکاری باید بداند که " افزایش سئو چطور کسب‌ و کار آنلاین ما رو پرسود می‌کند؟ " و برای آن که خدمات سئو سایت خود را به شرکت سئو یا یک تیم سئوکار بسپارد، به‌صورت دقیق و مشخص، میزان تجربه کاری و مهارت آن‌ها را بررسی کند و در کنار این مسئله به نحوه قیمت‌گذاری سئو توجه بسیاری داشته باشد.