در صنایع امروزی انواع فلزات وجود دارند. هر کدام از آن ها از ویژگی های مکانیکی و ترکیب های شیمیایی خاصی برخوردار هستند. آلومینیوم و فولاد از بهترین و محبوب ترین فلزات در صنعت نوین امروزی محسوب می شوند. لازم است تا کاربردها و خصوصیات فلز آلومینیوم را ارزیابی نماییم. در بازار حال حاضر از این فلز به شکل پروفیل آلومینیوم بهره می برند. در نظر داشته باشید که محصولات گوناگونی بر مبنای این ساختارها ساخته می شود و بیشتر در تولید سازه های صنعتی و ساختمانی به کار می روند. در سال های اخیر آلومینیوم یک فلز پر طرفدار شناخته شده است و توانسته یک به جایگاه برتر در بازار دست پیدا کند.

پروفیل آلومینیوم

 اکستروژن آلومینیوم و ساخت پروفیل آلومینیوم

اکستروژن آلومینیوم پروسه ای است که در بیشتر مواقع جهت تولید پروفیل آلومینیوم یکنواخت با شکل یکسان به کار می رود. با این راه می توان محصولات مرغوب . ارزان تولید نمود. با بهره گیری از اکستروژن می توان قطعه های توخالی، باریک و با مقاومت مشخص و ویژگی های مکانیکی ساخت.

آلومینیوم به علت دارا بودن خواص ویژه ، مرسوم ترین مواد با قابلیت اکستروژن است. لذا بر همین مبنا پروفیل های اکستروژن در ساخت ماشین آلات، لوازم آشپزی، کشتی ها، مخزن های اکسیژن غواصی، آسیاب های بادی، پنل های خورشیدی و دیگر کاربردی ها که دارای تعدد بسیار هستند به کار می روند.

قالب های اکستروژن آلومینیوم

قالب اکستروژن آلومینیوم که به شکل دیسک های فولادی هستند در هر ابعاد و فرمی تولید می شوند. بعضی از قالب ها تخت یا فلت هستند. لذا با بهره گیری از آن ها می توان پروفیل هایی با همان ویژگی تولید نمود. بعضی از قالب ها نیز توخالی هستند. لذا پروفیل هایی که از آن ها به دست می آید توخالی و یا نیمه خالی هستند. در حقیقت در این نوع قالب ها، یک قسمت آن دارای یک حفره توخالی است که بیلت آلومینیومی با نیروی زیاد از داخل آن می گذرد. اما قسمت دیگر آن اطراف پروفیل را شکل می دهد.

 اکستروژن آلومینیوم پروسه ای است که در طول آن بیلت آلومینیوم به وسیله ماشین پرس به داخل قالب با سطح مقطع معینی داخل می شود تا پروفیل هایی با ضخامت مشخص بیرون آید.

 همه این پروسه را می توان به ده بخش تقسیم بندی نمود که همراه با دیگر مراحل برای تولید در اندازه و ابعاد مشخص تولید می شوند.

 اکستروژن آلومینیوم در طی سال های اخیر در خصوص ساخت و طراحی محصولات افزایش پیدا کرده است.

قالب های اکستروژن آلومینیوم

 انواع پروفیل های اکسترود شده آلومینیوم

برخی از پروفیل ها تنها از داخل یک سوراخ می گذرند ولی پروفیل های ریزتر را می تواند از چند حفره برای مثال 16 سوراخ گذراند. برخی از قالب ها ترکیبی از اشکال توپر، توخالی و نیمه خالی در یک قالب هستند. اما لازم است بدانید که هر یک از انواع قالب ها دارای کاربری خاصی هستند و بهره گیری از آن ها به طراحی و ابعاد پروفیل وابسته است.

سه گروه پروفیل اکسترود شده آلومینیومی

  • توپر: فضای درونی یا منفذ ندارد. مانند تیرچه، میله و نبشی
  • توخالی: دست کم یک فضای درونی یا منفذ دارند. مانند لوله های مستطیلی یا مربعی
  • نیمه توخالی: تا اندازه ای دارای فضای خالی هستند. مانند کانال C با ترک ریز

برش پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم را نمی توان با اره های آهن برید. زیرا اره های آهن دارای دور کم هستند. در زمان برش پروفیل آلومینیوم باید از یک مایع خنک کننده استفاده کرد. مرسوم ترین این خنک کننده ها می تواند ترکیب آب و صابون باشد. در زمان برش زدن نباید به تیغه ها نیروی زیادی وارد شود. چون آهن دارای مقاومت بالا است. بنابراین می تواند فورا تیغه و موتور را از بین ببرد. اما در مورد آلومینیوم این مضوع متفاوت است. این فلز در قیاس با آهن نرم تر است و با سرعت بالا برش می خورد. مایع خنک کن هم اندکی روغن دارد که با اندکی پاشیدن آن بر روی تیغه در ابتدای کار می توان طول عمر تیغه را افزایش داد. اصلا لازم نیست که در زمان برش پروفیل آلومینیوم روغن یا آب را بر روی قطعه بریزید. سرعت باید هنگام برش بالا باشد. چون می تواند کیفیت بریدن را کم کند و سطح مقطع آلومینیوم را به شکل دندانه ای در آورد.

امکان دارد تا برخی از ماشین های برش آهن را دیده باشید که با بهره گیری از صفحه برش که به صفحه سنگ آهن مشهور است بریدن آهن را با دور بالا انجام می دهند. اصلا نبایستی از این ابزار استفاده کنید. لازم است بدانید که این تیغه ها برای آلومینیوم مناسب نیستند. جهت بریدن آلومینیوم باید از تیغه الماسه مخصوص این کار بهره ببرید. لازم است تا این تیغه ها از تکه های فولادی با مقاومت بالا تشکیل شده باشند که بعد از برش های زیاد دوباره بشود آن ها را تیز کرد. اگر هم  این تیغه ها بعد از انجام کار تمام شوند می توان دوباره از تکه های جدید استفاده کرد.

دور اره های آلومینیوم 3000 دور است. جهت حرکت این اره های مهم نیست که از کدام جهت باشد. می تواند هم از بالا به پایین باشد و یا بالعکس. وای سوی چرخیدن آن ها بایستی به سمت درون باشد. بنابراین لازم است تا پیش از آغاز کار سمت چرخش را بررسی نمایید. زیرا امکان دارد تا قطعه به شوی شما پرتاپ شود و آسیب های جدی به شما برساند. سمت چرخش تیغه ها بایستی در جهت زوایای الماسه ها قرار گیرد. در غیر این صورت برش به درستی انجام نمی شود.

برش پروفیل آلومینیوم

خرید پروفیل آلومینیوم

قیمت پروفیل آلومینیوم به هزینه شمش آلومینیوم، هزینه های مربوط به حمل و نقل، هزینه های خدمات پوشش دهی، بسته بندی، میزان پروفیل آلومینیوم و هزینه قالب ها بستگی دارد. برای خرید پروفیل آلومینیوم می توانید به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید.

برای خرید قالب اکستروژن میتوانید از طریق سایت بهفرد اقدام به ارتباط باکارشناسان ما نمایید.