بوتاکس و تزریق بوتاکس

چین و چروک های صورت از جمله عواملی است که می تواند احساس پیری را برای افراد القاء کنند و تمامی افراد اعم از خانم ها و آقایان از پیدایش علاِئم پیری بخصوص علائمی که بخواهد در صورت و چهره ی آنها ظاهر شود، دوری می کنند.

البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد ممکن است در سنین جوانی شاهد وجود چین و چروک های بسیار زیادی در نقاط مختلف صورت خود مانند شقیقه ها،  اطراف چشم و گونه ها و ... باشند.

شاید شما هم توجه کرده اید، زمانی که لبخند می زنید و یا اخم می کنید، مواقعی از روز که تمرکز می کنید، و حتی زمانی که در حال خوردن و یا خوابیدن هستید، ممکن است چین و چروک هایی در قسمت های مختلفی از اندام های صورت شما بوجود آید.

علت این موضوع می تواند وجود عصب هایی باشد که از زمان تولد، این عصب های  صورت باعث حرکت عضلاتی در اطراف چشم، لب و گوشه های دهان می شوند. با گذشت زمان، این حرکات عضلانی ناچیز می توانند خطوط ریز مانند پنجه کلاغی، خطوط عروسکی و چین و چروک هایی را در صورت شما به وجود آورند. هنگامی که این خطوط ظاهر می شوند، فقط عمیق تر و بیشتر می شوند.

از این رو درمان های بسیار زیادی برای رفع این مشکل و بازگشت زیبایی آنها بوجود آمده است که در گذشته معمولا در قالب جراحی های زیبایی بوده است اما امروزه درمانی به نام تزریق بوتاکس بعنوان درمانی قطعی و بدون عارضه می تواند بهترین گزینه برای رفع چین و چروک صورت و بازگردانی جوانی و زیبایی صورت باشد.

بوتاکس چگونه انجام می شود؟ بوتاکس سیگنال های اعصاب به ماهیچه ها را مسدود می کند در نتیجه عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود که این عامل باعث شل شدن و نرم شدن چین و چروک می شود.

 بوتاکس بیشتر در خطوط پیشانی، پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس علاوه بر درمان های زیبایی برای درمان های متعددی نیز بکار برده می شود.

حال ممکن است برای بسیاری از افراد بخصوص کسانی که می خواهند برای این درمان اقدام کنند، سوالاتی مطرح شود که بطور دقیق بدانند که بوتاکس صورت چگونه انجام می شود و همچنین انواع بوتاکس چیست؟ در این مقاله قصد بررسی کامل این درمان را با تمامی ویژگی و عارضه های آن را داریم.

بوتاکس و تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی است که پزشکان طی سال های اخیر برای درمان چین و چروک های صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود.

مارک های دیگری از این محصول مانند Dysport و Xeomin نیز وجود دارد.

رایج ترین دلیلی که پزشکان از بوتاکس استفاده می کنند، کاهش چین و چروک صورت است.

یکی از دلایل محبوبیت بوتاکس نسبت به سایر درمان های زیبایی، امکان استفاده برای درمان های متعددی است. درواقع تزریق بوتاکس در درجه اول به دلیل توانایی کاهش چین و چروک صورت مورد توجه قرا گرفت. اما برای درمان هایی از جمله موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد که از این درمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

·اسپاسم گردن

· بیماری های رحم مانند دیستونی دهانه رحم

·تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)

· مثانه بیش فعال

·تنبلی چشم

·درمان و پیشگیری میگرن مزمن

تزریق بوتاکس به نواحی دارای چین و چروک صورت با هدف جوانسازی شادابی پوست صورت انجام می شود. تزریق بوتاکس خط خنده و همین طور بوتاکس پیشانی یا خط اخم از جمله محبوب ترین تزریقات زیبایی هستند که در کلینیک زیبایی رابط  و سایر کلینیک های تخصصی و زیبایی انجام می شوند.

بوتاکس تنها چین و چروک ها را از بین نمی برد در واقع  بوتاکس نه تنها درمانی برای چین و چروک ها و خطوط ریز صورت است بلکه برای اکثر بیماران، بوتاکس بیشتر  روشی پیشگیرانه است تا است ترمیمی.

حال ممکن است برای شما نیز این سوال مطرح شود که بوتاکس صورت چگونه انجام می شود و در واقع چه عاملی باعث تاثیرات بوتاکس می شود؟

بوتاکس صورت

آنچه در بوتاکس صورت اتفاق می افتد:

 افراد هنگامی که اقدام به بوتاکس صورت می کنند برای آنها جالب است که بوتاکس صورت چگونه انجام می شود و چه رویدادهایی رخ می دهد که باعث کاهش چین و چروک های صورت و یا سایر تاثیرات می شود؟

باید در پاسخ آنها گفت، در بوتاکس ماده ای فعال وجود دارد که این ماده فعال در گام اول اقدام به منجمد کردن ماهیچه‌های صورت می کند تا از انقباض آن‌ها به گونه‌ای که خطوط و چین و چروک‌ها را عمیق‌تر می‌کند، جلوگیری کند.

 هر خطی که در صورت وجود داشته باشد، چه خط اخم  باشد یا یک چین و چروک عمیق، با بوتاکس از بین می رود و همچنین می توان از بروز بسیاری از چین و چروک ها و افتادگی های پوستی که در آینده و با افزایش سن، احتمال وقوع آن بیشتر می شود، جلوگیری کرد.

آیا بوتاکس صورت درمانی موقتی است؟

موقتی بودن آثار و نتایج درمان های زیبایی، همواره یکی از مشکلات  دغدغه های بسیار جدی است که ممکن است افراد را از انجام عمل های زیبایی و همچنین درمان های زیبایی منصرف کند.

اما امروزه افزایش علم و دانش در زمینه ی پزشکی بخصوص در حیطه ی زیبایی، توانسته است برای بیماران اطمینان خاطر زیادی را بهمراه داشته باشد.

بوتاکس و تزریق آن، از جمله درمان هایی است که در این زمینه توانسته است آثار و نتایج موثر و رضایت بخشی را برای بیماران فراهم کند.

البته ناگفته نماند که در ابتدا افرادی که تزریق بوتاکس را برای درمان های چین و چروک های صورت و یا بیماری های دیگر انتخاب کردند، گمان می کردند که  بوتاکس و تاثیرات معجزه آسای آن برای مدت نامحدودی باقی خواهد ماند.

اما نتایج بدست آمده از این درمان گویای این موضوع نبود.

اشاره به این نکته نیز امری بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه ای داشت:

اگر گمان می کنید که تنها با انجام یک جلسه تزریق بوتاکس می توانید نتیجه ای دائمی و همیشگی داشته باشید و برای همیشه از چین و چروک های صورت خود خداحافظی کنید، باید به شما بگویم که این اتفاق امری غیر ممکن است.

زیرا تمامی درمان ها درصورت طبیعی بودن تمامی شرایط آنها و همچنین استاندارد بودن آن، نیاز به دوره و طول درمان دارد و این موضوع شامل حال استفاده از بوتاکس نیز می شود.

در واقع اگر بخواهیم بطور دقیق بگوییم:

 مدت زمان تاثیر ​​بوتاکس برای خطوط بین ابروها، پیشانی و خطوط پای کلاغی تقریباً سه تا چهار ماه است همچنین عوامل خاصی  نیز وجود دارد که ممکن است این مدت زمان را کاهش یا افزایش دهد که شامل: وراثت، نوع پوست، نوع تزریق و ماده ی بوتاکس، آب و هوا، مراقبت های پوستی و ... می باشد.

درواقع بوتاکس درمانی بیش از یک تزریق است زیرا بسته به عضلات صورتتان، ممکن است لازم باشد نواحی مختلف صورتتان را در مراحل متفاوتی درمان کنید و برای تزریق اقدام کنید.

بسیاری از متخصصان باور دارند که  دوره های درمان بوتاکس ممکن است به دو تا شش جلسه در سال نیاز داشته باشد.

 و اما سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

اگرچه بازه سنی خاصی برای تزریق  انواع بوتاکس ها مانند بوتاکس مسپورت و بوتاکس دسپورت وجود ندارد و این درمان برای تمامی سنین مناسب است، اما بسیاری از افراد گمان می کنند که این درمان تنها برای افرادی که در حال ورود به بازه ی سنی کهنسالی هستند ، مناسب است در صورتی که چنین تفکری اشتباه است زیرا ممکن است نتیجه ی درمان ائده آلی را برای افراد بهمراه نداشته باشد.

علت این موضوع این است که زمانی که خطوط ظریفی از چین و چروک ها یا خطوط اخم و یا لبخند در صورت ظاهر می شوند و شروع به آزار شما می کنند، تزریق بوتاکس می تواند از روند افزایشی این خطوط جلوگیری کند و می توانید از تزریق بوتاکس نتجه ی بهتری داشته باشید..

چرا باید برای تزریق بوتاکس سریعا اقدام کرد؟

 

 متخصصان زیبایی معتقدند: در 30 سالگی، گردش سلول‌های پوست و تولید کلاژن ما شروع به کند شدن می‌کند، این زمان درست موقعی است که بسیاری از ما علائم پیری را می‌بینیم. از این رو باید سریعا برای درمان این علائم و جلوگیری از افزایش آن، درمان باید آغاز شود که بیشترافراد ممکن است بوتاکس را انتخاب کنند و بسیاری از متخصصان پوست و زیبایی این کار را ملزم می دانند.

البته همانطور که گفته شد این تنها یک درمان زیبایی نیست.

بوتاکس با عملکرد فلج کننده یا تضعیف کننده عضلانی خود مزایایی فراتر از تغییر ظاهر دارد. بوتاکس یک درمان پزشکی برای میگرن، تعریق بیش از حد، درد لگن، مثانه بیش فعال، پرش صورت، TMJ و حتی افسردگی است.

خطرات بوتاکس چیست؟

بوتاکس و انواع آن به عنوان درمانی برای جوان‌تر به نظر رسیدن، از جمله ایمن ترین درمان ها بشمار می آید بخصوص در امر زیبایی که یکی از مهم ترین درمان ها محسوب می شود و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بوتاکس را برای مصارف آرایشی خاص در سال 2002 تایید کرد.

 اگرچه پزشکان بوتاکس را نسبتاً بی خطر می دانند، مطالعات در مورد اثرات طولانی مدت و سایر عوامل هنوز در جریان است.

البته ناگفته نماند که هر درمانی ممکن است با ریسک هایی همراه باشد که آنها می تواند: حساسیت فرد به ماده ی بوتاکس، ایجاد کبودی های خفیف (کبودی خفیفی که ممکن است پس از تزریق ایجاد شود نیز صدق می کند، که باید پس از چند روز از بین برود)، پخش ماده ی تزریقی در نقاط دیگر پوست و .... که تمامی این موارد درصورتی که توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی و همچنین در کلینیک های زیبایی انجام شود، رخ نخواهد داد.

از این رو انجام این تزریق زیر نظر پزشک متخصص و در کلینیک تخصصی و زیبایی توصیه می شود.

 

و اما تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

 انجام بوتاکس فقط چند دقیقه طول می کشداز این رو نیازی به بیهوشی نخواهید داشت .

پزشک متخصص از یک سوزن کوچک برای تزریق بوتاکس به عضلات خاص با تنها ناراحتی جزئی استفاده می کند.

به طور کلی 7 تا 14 روز طول می کشد تا بوتاکس بتواند تاثیری کامل داشته باشد.

از این رو بهتر است حداقل 1 هفته قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کنید. همچنین باید مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی را 2 هفته قبل از درمان قطع کنید تا از کبودی جلوگیری شود.

 به مدت 24 ساعت از مالیدن محل تزریق خودداری کنید تا بوتاکس را در ناحیه دیگری پخش نکنید.

همچنین ممکن است پزشک متخصص به شما بگوید که 4 ساعت بعد از تزریق واکسن در حالت ایستاده بمانید و یک روز از ورزش کردن خودداری کنید.

 همانطور که گفته شد اثرات بوتاکس 3 تا 6 ماه باقی می ماند. با بازگشت آهسته عضله، خطوط و چین و چروک ها شروع به ظاهر شدن می کنند و باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک ها اغلب با گذشت زمان کمتر به نظر می رسند زیرا ماهیچه ها در حال کوچک شدن هستند.

عوارض بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

ممکن است پس از تزریق بوتاکس عوارض جانبی موقتی داشته باشید. این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کبودی:این مورد یکی از شایع ترین عارضه های جانبی است وسریعا از بین می رود.
  •  سردرد: به طور معمول، این موارد نادر هستند و در 24 تا 48 ساعت پایان می یابند.
  • افتادگی پلک: این عارضه تنها در درصد کمی از افراد اتفاق می افتد و معمولا در عرض 3 هفته از بین می رود و معمولاً وقتی ماده ی بوتاکس حرکت می کند اتفاق می افتد، بنابراین ناحیه تحت درمان را مالش ندهید.

 

براحتی پزشک متخصص خود را انتخاب کنید:

انتخاب پزشک متخصص زیبایی یکی از دغدغه هایی است که افراد همیشه با آن روبرو هستند زیرا علاوه بر تخصص کافی، هزینه ی مناسب نیز یکی از فاکتور های اساسی برای درمان های زیبایی محسوب می شود زیرا اغلب قیمت بوتاکس مسپورت و همچنین قیمت بوتاکس دیسپورت ممکن است به نسبت بالا باشد از این رو انتخاب پزشک متخصصی که بتواند به بهترین نحو اقدام به تزریق بوتاکس با قیمتی مناسب کند و نتیجه ای مفید و موثر کند ممکن است کمی برای بیماران مشکل باشد.

از این رو پزشکان کمی بیش از پیش باید به معرفی و تبلیغات خود بپردازند که امروزه بهترین راه، استفاده از وب سایت های اینترنتی جهت معرفی خود و همچنین بهره گیری از افراد متخصص جهت دریافت خدمات سئو پزشکان و مشاوره های تبلیغاتی است.