موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم خبر داد با وجود پیامدهای اقتصادی همه گیری کووید19، کشورهای سراسر جهان بر زرادخانه های خود افزودند و هزینه های نظامی جهانی سال گذشته به میزان هفت دهم درصد افزایش یافت. دیه گو لوپز دا سیلوا محقق ارشد این موسسه گفت: در سال ۲۰۲۱ هزینه های نظامی برای هفتمین بار متوالی افزایش داشت و به ۲.۱ تریلیون دلار رسید. این بالاترین رقمی است که تاکنون داشته ایم.

تسلیحات نظامی

هزینه سالانه تسلیحات نظامی عربستان چقدر است؟+ تصاویر

هزینه های روسیه در سومین سال رشد متوالی به میزان ۲.۹ درصد افزایش داشت و به ۶۵.۹ میلیارد دلار رسید.

لوپز دا سیلوا گفت که هزینه های دفاعی ۴.۱ درصد تولید ناخالص داخلی روسیه را تشکیل می هد که بسیار بیشتر از متوسط جهانی است و مسکو را به پنجمین مصرف کننده بزرگ در جهان تبدیل می کند.

درآمدهای بالای نفت و گاز به روسیه کمک کرده است هزینه های نظامی را افزایش دهد. لوپز دا سیلوا تاکید کرد که روسیه در پایان سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش شدید هزینه ها بود.

لوپز دا سیوا گفت پیش بینی این مساله که روسیه بتواند هزینه هایش را با توجه به تحریم های اعمال شده از سوی غرب در واکنش به حمله به اوکراین حفظ کند یا نه، دشوار است.

در سال ۲۰۱۴ زمانی که روسیه منطقه کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد، مسکو همچنین هدف تحریم ها قرار گرفت درست زمانی که بهای انرژی کاهش یافت، از این رو ارزیابی اینکه تحریم ها به خودی خود تا چه حد موثر هستند، سخت است.

لوپز دا سیلوا گفت: اکنون ما تحریم های سخت تری داریم، اما قیمت های انرژی نیز افزایش یافته است که می تواند به روسیه در حفظ هزینه های نظامی در آن سطح کمک کند.

در سوی دیگر، هزینه های نظامی اوکراین از زمان الحاق کریمه به میزان ۷۲ درصد افزایش داشته است.

در حالی که این هزینه به میزان ۸ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت و به ۵.۹ میلیارد دلار رسید، همچنان ۳.۲ درصد تولید ناخالص داخلی اوکراین را تشکیل می دهد.

در حالی که تنش ها در اروپا افزایش یافته است، کشورهای بیشتر عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هزینه های نظامی را افزایش داده اند.

هشت کشور عضو سال گذشته به هدف تعیین شده ۲ درصد تولید ناخالص داخلی برای این هزینه ها دست یافتند.

لوپز دا سیلوا گفت که انتظار دارد هزینه های نظامی در اروپا همچنان روند رو به رشدی داشته باشد.

آمریکا که بیش از هر کشور دیگر با اختصاص ۸۰۱ میلیارد دلار هزینه ، در واقع در سال ۲۰۲۱ برخلاف روند جهانی حرکت کرده و هزینه هایش را به میزان ۱.۴ درصد کاهش داده است.

خرید تسلیحات نظامی عربستان از روسیه

طی دهه گذشته، هزینه های آمریکا برای تحقیق و توسعه به میزان ۲۴ درصد افزایش داشت، درحالی که خرید تسلیحات این کشور به میزان ۶.۴ درصد کاهش یافت.

چین که دومین مصرف کننده نظامی بزرگ جهان با رقم تخمینی ۲۹۳ میلیارد دلار است، هزینه های خود را ۴.۷ درصد افزایش داد و بیست و هفتمین سال متوالی افزایش هزینه ها را رقم زد.

تقویت نظامی چین باعث شده است همسایگان منطقه ای اش بودجه های نظامی شان را افزایش دهند، به طوری که این رشد برای ژاپن ۷ میلیارد دلار بود که افزایش ۷.۳ درصدی را نشان می داد که بالاترین افزایش سالانه از سال ۱۹۷۲ بشمار می رفت.

استرالیا نیز ۴ درصد بیشتر در زمینه نظامی هزینه کرد و بودجه دفاعی این کشور در سال ۲۰۲۱ به ۳۱.۸ میلیارد دلار رسید.

هند که سومین مصرف کننده بزرگ جهان با ۷۶.۶ میلیارد دلار است، سرمایه گذاری در زمینه نظامی را در سال ۲۰۲۱ البته به میزان ۰.۹ درصد افزایش داد.

انگلیس با سه درصد افزایش هزینه های نظامی و رساندن این رقم به ۶۸.۴ میلیارد دلار، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داد و جایگزین عربستان سعودی شد که هزینه های خود را به میزان ۱۷ درصد کاهش داد و به رقم تخمینی ۵۵.۶ میلیارد دلار رساند.

تسلیحات نظامی جذاب ایران برای فروش به دنیا