دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی گزارش داد میزان  تلفات ثبت شده انسانی در اوکراین به ۵ هزار نفر رسیده است اما  ارقام واقعی "به طور قابل توجهی" بالاتر است. دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، دستکم دو هزار و ۱۰۴ غیرنظامی کشته و دو هزار و ۸۶۲  نفر دیگر زخمی شده اند.

سازمان ملل

درباره ماده 51 منشور سازمان ملل

کمیسیاری عالی حقوق بشر سازمان ملل اضافه کرد: بیشتر تلفات غیرنظامی ثبت شده ناشی از استفاده از سلاح های انفجاری با حوزه تاثیر وسیع، از جمله گلوله باران با استفاده از  توپخانه سنگین و سامانه های چندگانه پرتاب راکت و حملات موشکی و هوایی بوده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار برقراری آتش بس چهار روزه در اوکراین همزمان با "هفته مقدس" مسیحیان ارتدوکس شد.

سازمان ملل از بهنوش بختیاری تقدیر کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

عکس/ گریه مقام سازمان ملل برای کودکان غزه