یکی از دغدغه‌های نوعروسان قیمت لوازم خانگی و همچنین خرید لوازم خانگی از فروشگاه معتبر است. این دغدغه البته برای دسته دیگری از افراد یعنی کسانیکه قصد خرید یک یا دو مورد از لوازم خانه را داشته باشند نیز وجود دارد. این دو دسته از افراد برای این کار حق انتخاب بین خرید لوازم خانگی ایرانی یا خارجی را دارند. تصمیم به خرید از هرکدام از برندهای خارجی و یا ایرانی مزیت‌هایی دارد که باید با موارد منفی باهم سنجیده شوند. برای مثال برای برخی از لوازم نمونه‌های خارجی ممکن است از دوام و کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند اما بزرگ‌ترین ایراد آنها نداشتن نمایندگی رسمی از برندهای خارجی است.

 از طرف دیگر برندهای ایرانی ممکن است در برخی از لوازم خانگی دارای تنوع کمتری باشند. برای مثال اگر قصد خرید توستر را داشته باشید، تعداد نمونه‌های خارجی بسیار بیشتر از نمونه‌های ایرانی است. در این مقاله به بررسی لوازم خانگی ایرانی و خارجی از سایت برندچی می‌پردازیم.

انواع لوازم خانگی ایرانی و خارجی

 

چه لوازمی بهتر است از لوازم خانگی خارجی خریداری شود؟

اگر سری به بازار لوازم خانگی زده باشید و محصولات و لوازم خانگی مختلف را بررسی کرده باشید متوجه خواهید شد که بهتر است برای خرید برخی از کالاها و محصولات از لوازم خانگی خارجی استفاده کنید. یکی از این دلایل نبود برند ایرانی معتبر در تولید آن محصول است. مثلا برای خرید توستر پیشنهاد ما خرید از برندهای خارجی مانند توستر بوش، دلمونتی و یا فلر است. در نمونه‌های ایرانی اما به ندرت می‌توان برندی در زمینه تولید این محصول پیدا کنید.یکی از نقاط ضعف لوازم خانگی ایرانی عدم پوشش کامل محصولات و لوازم خانگی است.

دیگر دلیل بر استفاده از برندهای خارجی کیفیت بالای ساخت آنها نسبت به نمونه‌های ایرانی است. گرچه که خرید از برندهای خارجی ممکن است کیفیت بالایی را برای شما به همراه داشته باشد، اما این موضوع سبب پرداخت پول بیشتری خواهد شد. برای مثال قیمت ساید بای ساید از برند خارجی چند برابر نمونه مشابه خرید از لوازم خانگی ایرانی است. اگر نسبت به بودجه خود محدودیتی ندارید پیشنهاد می‌شود تا از مدل‌های خارجی استفاده نمایید. البته در زمینه یخچال فریز این موضوع را به خاطر داشته باشید که نمونه‌های ایرانی درحال نزدیک شدن به برندهای خارجی هستند و فاصله در این حوزه به اندازه فاصله در لوازمی مانند تلویزیون نیست.

 برندهای بوش، ال جی و سامسونگ از برندهای شناخته شده خارجی در زمینه یخچال و فریزر هستند. در مورد غذاساز نیز برندهای خارجی مانند برند بوش، مولینکس و براون برندهای شناخته شده در این زمنیه هستند. در مورد لوازم صوتی و تلویزیون نیز پیشنهاد خرید از برند خارجی است. چرا که برندهای خارجی نوآور و پیشرو در این زمینه هستند.

لوازم خانگی ایرانی

 

چه لوازمی بهتر است از لوازم خانگی ایرانی خریداری شود؟

در مورد لوازم خانگی ایرانی باید اشاره کرد که در برخی از موارد خرید از برند ایرانی ارجحیت پیدا می‌کند. این ارجحیت هم از لحاظ قیمتی است و هم از لحاظ پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسب‌تر. برای مثال خرید چرخ گوشت از برند ایرانی و خارجی تفاوت فاحشی بایکدیگر ندارند. چرا که تکنولوژی منحصر به فردی در آن به کار نرفته است. یکی از نمونه‌های خوب و ارزنده در این زمینه برند پارس خزر است که تمامی کارهای مربوط به چرخ کردن را به بهترین شکل انجام می‌دهد. این برند در زمینه تولید انواع پنکه و پلوپز نیز برندی شاخص و پیشرو است.

همچنین قیمت آبمیوه‌گیری پارس خزر نسبت به رقبای خارجی خود مانند فلر، کنوود و بوش پایین‌تر بوده و خدمات پس از فروش بهتری را به نسبت رقبا داراست. البته برندهای خارجی (مانند برند بوش) امکاناتی نظیر سیستم ضد چکه دارند که لوازم خانگی ایرانی فاقد این مشخصه است.

در ادامه این بحث می‌توان به این مورد اشاره داشت که در برخی از محصولات برتری نه با لوازم خانگی ایرانی است و نه لوازم خانگی خارجی. در این زمینه بیشتر سلیقه و اهمیت امکانات اضافی آن محصول است که سبب انتخاب بین برند ایرانی و برند خارجی می‌شود. برای مثال اگر قصد خرید هود آشپزخانه داشته باشید عموما تفاوت زیادی بین برند ایرانی و خارجی نیست. گرچه مثلا هود برند بوش ممکن است به دلیل استفاده از موتور کم صدا، صدای کمتری تولید کند اما می‌توان با خرید هود ایرانی و جایگری مناسب کابینت‌ها از پخش صدا جلوگیری کرد. و یا اینکه حتما قصد خرید هود توکار را داشته باشید که در این صورت پیشنهاد خرید هود خارجی است.

تفاوت‌های لوازم خانگی ایرانی با خارجی

 

نتیجه‌گیری در کلام آخر

در این مقاله تلاش شد تا در حد امکان ضمن بررسی تفاوت‌های لوازم خانگی ایرانی با خارجی، راهنمای کلی و مفیدی در زمینه انواع محصولات ارائه شود. در مجموع خرید از هر برندی (چه ایرانی و چه خارجی) بسته به سلیقه، بودجه و نیازهای خریدار دارد. خوشبختانه در بازار لوازم خانگی فعلی امکان خرید از هر نوع و مدلی با هر بودجه‌ای وجود دارد. این راهنما زمانی به کار می‌آید که بودجه محدودی داشته باشید و قصد دارید باتوجه به این محدودیت بهترین خرید را داشته باشید.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که تمامی برندها در همه زمینه‌ها عملکرد عالی ندارند و بهتر است حتی‌المقدور در خرید هر محصولی از لوازم خانگی بهترین آن را انتخاب نمایید. امروزه برندهای ایرانی نیز در برخی از محصولات کیفیت قابل قبولی داشته و تاحدی همتراز برندهای خارجی هستند. اما در مورد محصولات تکنولوژی‌محور (مانند تلویزیون و ماشین ظرفشویی) پیشنهاد می‌شود تا از برندهای خارجی استفاده گردد. مگر اینکه کاربری شما محدود و ابتدایی باشد. برای انتخاب صحیح‌تر از سایت برندچی برای مقایسه مشخصات و قابلیت‌ها و همچنین قیمت لوازم خانگی می‌توانید استفاده نمایید.