شولتس افزود: من قبل از شروع حمله نظامی روسیه در اوکراین به کی‌یف رفته بودم و قصد ندارم در آینده نزدیک به اوکراین سفر کنم. از ابتدای جنگ اوکراین با زلنسکی در ارتباط مستمر هستم.

صدراعظم آلمان

مشروبات الکی و سیگار در رختکن تیم اوکراین +عکس

وی از وجود هماهنگی بین خود و زلنسکی تمجید کرد و گفت: بعید است که رئیس‌جمهوری را پیدا کرد که چنین تماس‌ها و ارتباطات فشرده‌ای با من داشته باشد.

دیروز هم روزنامه آلمانی «بیلد» اعلام کرد که رئیس‌جمهور «فرانک والتر اشتاین‌مایر» قصد دارد تا در آینده نزدیک از کی‌یف بازدید کند اما طرف اوکراینی تمایل خود را برای میزبانی و ملاقات با او را اعلام نمی‌کند.

این روزنامه آلمانی به نقل از منابع وابسته به دولت اوکراین نوشت که رئیس جمهور آلمان قصد دارد به زودی به اوکراین سفر کند اما کی‌یف به دلیل راضی‌نبودن از نقش سابق فرانک والتر اشتاین‌مایر در برقراری روابط آلمان با روسیه هنوز آمادگی خود برای استقبال از وی را اعلام نکرده است.

اوکراین خطرناک ترین جای دنیا

رئیس جمهور آلمان به دلیل مواضع همدلانه با مسکو و خوش‌بینی نسبت به روابط با روسیه با انتقادهای سختی روبه‌رو است و سرانجام هفته گذشته به انتقادهای روزافزون به خاطر پافشاری بر تعامل با روسیه در سال‌های گذشته واکنش نشان داد.

اشتاین‌مایر گفت که او خطاهای سیاسی را مرتکب شده است که از خط لوله گاز روسیه به اروپا (شمال ۲) حمایت کرده بود.

وی که زمانی رئیس دفتر گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان و در دو دولت مرکل وزیر خارجه آلمان بود، برای نخستین‌ بار اذعان کرد در سیاست‌های مرتبط با روسیه دچار خطاهایی شده است.

اشتاین‌مایر در برلین تحت فشارها و انتقاد سخت از او به دلیل برقراری روابط دوستانه آلمان با روسیه، اعلام کرد که حمایت او از پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲» یک اشتباه آشکار بوده است.

مأموریت زنان اوکراینی داعش در موصل