رمزارزها یا ارزهای دیجیتال به واسطه کاربرد و مزایای زیاد خود و همچنین رشد روز افزون ابر شرکت‌هایی که بر روی این نوع دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، طرفدارانی زیادی پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد با توجه به رشدهای نجومی برخی ارزها و یا اخباری که هر روزه می‌شنوند به ورود به این دنیا علاقمند شده‌اند اما ورود به هرگونه بازار مالی و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های نوین بدون آگاهی کافی ممکن است منجر به ضرر شود.

در این مقاله روش‌های کسب ارز دیجیتال رایگان را برای افرادی که علاقه دارند وارد بازار رمزارزها شوند ولی شناخت یا سرمایه کافی برای ورود به این حوزه ندارند، توضیح خواهیم داد.

ارز دیجیتال رایگان؛ امری واقعی یا روشی برای کلاهبرداری

شاید قیمت بیت‌کوین ۴۵ هزار دلاری یا اتریوم ۳۵۰۰ دلاری علامت سوالی را در ذهن شما ایجاد کند که چطور ارزهایی با قیمت‌های نجومی را می‌توان به صورت رایگان کسب کرد. اول باید با مفهوم و تاریخچه ارز دیجیتال رایگان آشنا شد. برای اولین بار شخصی به نام گاوین اندرسن در سال ۲۰۱۰ از طریق یک سایت اقدام به توزیع ۷۵۰ بیت‌کوین رایگان در میان کاربران آن سایت کرد. به طور کلی هدف از توزیع رایگان ارز دیجیتال را می‌توان تشویق افراد خارج این حوزه برای علاقمند شدن و ورود به دنیای رمزارزها و بلاکچین دانست.

انواع روش کسب ارز دیجیتال رایگان

با وجود اینکه کسب ارز دیجیتال رایگان چه برای تازه‌کاران و چه افراد با تجربه امری جذاب است اما باید با روش‌های این کار آشنا باشید تا در دام کلاهبرداران نیافتید. به طور کلی روش‌های زیادی در این حوزه وجود دارد که هر کدام بسته به تلاش شما و برآورد اقتصادی آن مقداری سود برای شما ایجاد می‌کند؛ ایردراپ، فاست، دعوت از دوستان، مقاله نویسی، گشت و گذار در وب، بازی کردن و از همه پر سودتر همکاری در فروش. در ادامه به تفصیل هر یک خواهیم پرداخت.

ایردراپ Airdrop

اگر بر زبان انگیسی تسلط داشته باشید شاید معنای لغوی ایردراپ برایتان عجیب باشد؛ چیزی که از آسمان به زمین فرود می‌آید. اما در دنیای رمزارزها ایردراپ به یک نوع استراتژی بازاریابی گفته می‌شود که تیم پروژه برای بیشتر دیده شدن و تبلیغات از آن استفاده می‌کند. در ایردراپ کاربر به واسطه کارهای مختلف،‌ ارز دیجیتال رایگان پروژه را بدست می‌آورد. این عملکردهای مختلف به واسطه تیم پروژه مشخص می‌شود.

برای مثال در بسیاری از ایردراپ‌ها نیازی نیست شما کار خاصی به جز بازپخش یک پیام خاص در گروه‌های تلگرامی یا عضو شدن در کانال یوتیوب تیم یا ریتوییت کردن توییت آن‌ها انجام دهید. بعد از تایید شدن تمام کارهایی که تیم از شما می‌خواهد مقداری ارز دیجیتال خاص که معمولا توکن بومی پروژه است به شما اهدا می‌گردد.

برای آگاهی از ایردراپ‌ ارزهای دیجیتال مختلف می‌توان از تقویم CoinMarketCal استفاده کنید. بسیاری از صرافی‌های خارجی نیز در سایت خود یک بخش ایردراپ دارند که می‌توان از آن بخش‌ها هم استفاده کرد.

فاست

با توجه به اینکه مفهوم ارز دیجیتال بسیار جدید است بیشتر اصلاحاتی که در این حوزه به کار می‌روند معنا و مفهومی مشابه با اتفاقات دنیای واقعی دارند. فاست ارز دیجیتال Crypto Faucet که به صورت تحت الفظی شیر آب ارز دیجیتال نامیده می‌شود نوع دیگری از روش‌های کسب ارز دیجیتال رایگان است.

فاست ارز دیجیتال یک سایت خاص و معمولا با اهداف تبلیغاتی است که کاربران را مانند ایردراپ به انجام کارهای مختلف و سبکی تشویق می‌کند تا در ازای تکمیل آن مقدار کمی ارز دیجیتال هدیه بگیرند.

انواع روش کسب ارز دیجیتال رایگان

در یک فاست می‌توان با مشاهده تبلیغات، تماشای ویدیوهای محصولی خاص، تکمیل آزمون‌ها، کلیک کردن روی لینک‌ها (البته مراقب باشید تا بر روی هر لینکی کلیک نکنید ممکن است خیلی از لینک‌ها آلوده باشد!) یا حتی تکمیل یک کپچا ساده ارز دیجیتال رایگان بدست آورد.

تفاوت فاست و ایردراپ در این است که ایردراپ توسط تیم پروژه ارائه می‌شود و فاست معمولا با اهداف بازاریابی توسط یک شرکت برای چند پروژه ایجاد می‌شود.

همانطور که از اسم آن پیداست فاست‌ روش سریعی برای کسب درآمد نیست!

استفاده از کد معرف صرافی‌ها

صرافی‌های رمزارزی نیز مانند اکثر فروشگاه‌ها و سایت‌ها یک بخش معرف یا رفرال Referral دارند. در این بخش کاربر می‌تواند کد خود را در اختیار دوستان و آشنایان خود قرار دهد تا به واسطه کد وی به سایت مورد نظر بپیوندند.

بسته به استراتژی هر صرافی، بعد از احراز هویت یا ثبت نام افراد مدعو، شما مقداری پاداش دریافت می‌کنید. با فعالیت و انجام معاملات بیشتر کاربران مدعو، صرافی درصدی از کارمزد دریافتی را به شما می‌دهد. در نهایت، هر چه تعداد کاربران بیشتری را دعوت کنید، پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد.

برای مثال با سرویس شریکان پلتفرم معاملات رمزارز اکسکوینو شما در ۲۵ درصد از کارمزد دریافتی از کاربر مدعو بهره‌مند می‌شوید. در همین حال نیز از ۱ درصد از سود سالیانه‌ای که به مانده حساب فرد تعلق می‌گیرد نیز به شما داده می‌شود.

بازی کردن

صنعت بازی‌سازی در چند سال به اوج درآمدزایی خود رسیده و همیشه در میان برتریت صنایع از نظر سوددهی قرار داشته است. با رشد صنعت بلاکچین بازی‌های ویدیویی مبتنی بر این فناوری ساخته شده‌اند و این صنعت پرطرفدار را به سمت جدیدی کشانده‌ است.

بازی‌های بلاکچینی که معمولا با پشتیبانی از توکن‌های غیر مثلی، بازی‌های NFT محور شناخته می‌شوند راه نوینی برای کسب ارز دیجیتال رایگان برای علاقمندان هر دو حوزه رمزارزها و بازی‌های ویدیویی است.

هدف اصلی این نوع بازی‌ها رشد جامعه پروژه و ترویج ارزهای درون بازی است البته همه به مفهوم اصلی خود یعنی اصل سرگرم کننده بودن نیز پایبندند. بازی‌های کریپتویی زیادی قابلیت کسب درآمد دارند؛ اکسی اینفینیتی، تتان آرنا، کریزی دیفنس هیرو و … در دسته بازی‌های بلاکچینی قرار می‌گیرند که کسب ارز دیجیتال رایگان را میسر می‌کنند.

برنامه همکاری در فروش

همکاری در فروش یا افیلیت Affiliate روش مشابه پاداش‌های رفرال است که در اصل شخصی باقی افراد را به استفاده از سرویسی تشویق می‌کند. در این روش به جای دعوت از حلقه کوچک دوستان خود، استفاده از این سرویس را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های خاص برای جامعه بیشتری تبلیغ می‌کنید تا درآمد بیشتری داشته باشید.

برای مثال شما به واسطه دنبال‌کنندگان زیادی که در اینستاگرام دارید، محتوای ارزشمندی همسو با ارزش‌های پروژه‌ای خاص را به اشتراک می‌گذارید و اعتبار آن پروژه تجاری را تایید می‌کنید. به واسطه این برنامه هر کاربری که از طریق شما وارد آن پلتفرم بشود به شما کارمزد یا هدیه‌ای تعلق می‌گیرد.

برای مثال در جشنواره برکت اکسکوینو اگر تا قبل از عید سعید فطر کاربران دیگری را به این پلتفرم معرفی کنید و هر یک از آن‌ها پس از احراز هویت در این پلتفرم دست کم صد دلار را ده روز در حساب خود نگه دارند بدون قرعه‌کشی برنده جوایز ارزنده‌ای خواهید شد. جوایزی که در هفت پله تقسیم شده و از ده ADA شروع شده و تا یک بیت کوین کامل ادامه دارد.

نکته جذاب این جشنواره این است که کاربرانی که دعوت می‌شوند و شرایط فوق را رعایت کنند برنده ده دلار جایزه رمزارزی بی قید وشرط خواهند بود.

بازی کردن

شما به ازای دعوت ۵ نفر ۱۰ آدا، به ازای دعوت ۱۰ نفر ۱ دات، ۲۵ نفر یک سولانا، ۵۰ نفر یک بی ان بی، ۱۰۰ نفر یک اتریوم، ۵۰۰ نفر ۵ اتریوم و به ازای دعوت ۱۰۰۰ کاربر یک بیت کوین هدیه می‌گیرید.

علاوه بر جوایز بالا نیز در این مدت از مزایای سرویس شریکان اکسکوینو بهره‌مند خواهید شد.