بدون شک مراقبت‌های بعد از هر عمل می‌تواند عوارض آن را کاهش داده و منجر به حصول نتایج مطلوب شود. همچنین با رعایت دقیق این مراقبت‌ها سرعت بهبودی افزایش پیدا می‌کند و بیمار زودتر قادر است نتایج دلخواه خود را مشاهده کند. مراقبت‌های بعد از کاشت مو نیز می‌توانند به طور قابل توجهی احتمال، شدت و مدت عوارض کاشت مو را کاهش داده و نتایج رضایت بخش‌تری به ارمغان بیاورند.  همچنین از آنجایی که کاشت مو طبیعی یک عمل زیبایی پرطرفدار است، زیباجویان مایل‌اند هر چه زودتر نتایج آن را مشاهده کنند.

البته یکی از مهم‌ترین نکات قابل توجه برای کاهش عوارض کاشت مو و بهبود نتایج عمل، مراجعه به کلینیک معتبر است اما نقش مراقبت‌های بعد از عمل را نمی‌توان نادیده گرفت. در این مطلب به مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو مثل نحوه شستشوی سر، تغذیه، مصرف داروهای تقویتی و سایر مراقبت‌ها می‌پردازیم. به این منظور توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه شوید و برای کسب اطلاعات بیشتر به معتبرترین کلینیک زیبایی کشور، یعنی کلینیک زیبایی رویان سلامت مراجعه نمایید.

دوران نقاهت بعد از کاشت مو را چگونه طی کنیم؟

کاشت مو یک عمل زیبایی به حساب می‌آید که می‌تواند عوارضی را داشته باشد. البته این عمل زیبایی در دسته عمل‌های کم تهاجمی و بدون خونریزی است و دوره نقاهت طولانی ندارد. در واقع زمانی که از مراقبت‌های بعد از کاشت مو صحبت می‌کنیم، مراقبت‌های موقت و محدودی را ذکر می‌کنیم. البته مدت زمان دوران نقاهت بعد از کاشت مو به عوامل زیادی مثل تکنیک مورد استفاده، سبک زندگی و تغذیه، میزان رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو، سلامت عمومی و سن زیبا جو بستگی دارد.

البته برای مشاهده نتایج نهایی کاشت مو باید صبر و حوصله داشت و به خوبی مراحل بعد از عمل را پیگیری کرد. رویش و رشد کامل همه موهای کاشته شده باید یک سال صبر کنید و در این مدت زمان نباید اجازه هیچ آسیبی به موهایتان را بدهید. هیچگاه نباید در مورد توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از کاشت مو تعلل و سهل انگاری کنید.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو با عوارضی مواجه می‌شوید که باید با آنها مقابله کنید. همچنین برای رویش درست و اصولی موهای کاشته شده و تقویت موها باید مراقبت‌های بعد از کاشت مو را به دقت دنبال کنید. به طوری که یک ماه بعد از عمل پیوند مو، موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند؛ اما جای نگرانی نیست و این موها پس از مدتی شروع به رویش پیدا می‌کنند و این بار در برابر ریزش مقاوم‌اند.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بنابراین از زمان کاشت مو تا چند ماه بعد با وضعیتی مواجه هستید که باید یک سری مراقبت‌ها را رعایت کنید. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو شامل موارد زیر هستند:

 بهبود تورم بعد از کاشت مو

یکی از شایع‌ترین عوارضی که ممکن است پس از کاشت مو با آن مواجه شوید، تورم ناحیه کاشت است. برای رفع این مشکل می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید؛ اما باید دقت کنید که یخ را نباید دقیقاً روی ناحیه کاشت قرار دهید؛ با این کار ممکن است به فولیکول‌های کاشته شده آسیب وارد کنید. همچنین باید یخ را داخل یک دستمال نرم قرار دهید و بعد استفاده کنید.

کاهش درد بعد از کاشت مو

در اغلب موارد به دلیل استفاده از داروهای بی حسی، در حین عمل کوچک‌ترین دردی هم حس نمی‌کنید. اما بعد از عمل و با کاهش اثر ماده بی حسی، ممکن است دردهایی را به خصوص در ناحیه کاشت مو احساس کنید. بنابراین پزشک ممکن است در مورد دردهای شدید از تجویز مسکن برای تخفیف درد استفاده کند. البته توصیه می‌شود حتی المقدور از مصرف مسکن‌ها خودداری کنید؛ چرا که این داروها می‌توانند سرعت بهبود یافتن را کاهش دهند.

خوابیدن پس از کاشت مو

توصیه متخصصان همواره بر این است که برای رفع استرس و بهبودی سریع‌تر، شب به مقدار کافی بخوابید. استراحت کافی نقش مهمی در روحیه و البته بهبودی پس از کاشت مو دارد و 8 ساعت خواب شبانه به این منظور لازم است. علاوه بر این بهتر است سر را بالاتر از بدن قرار دهید و برای این کار حداقل دو بالش را زیر سر خود قرار دهید.

لمس بالش توسط ناحیه کاشت و جابجا شدن زیاد در حین خواب می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب برساند. بنابراین بهتر است به منظور رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو، حتماً خوابی با ثبات و آرام داشته باشید.

خوابیدن پس از کاشت مو

چگونه پانسمان سر را تعویض کنیم؟

تعویض پانسمان یکی دیگر از مراقبت‌های حیاتی و بسیار مهم است که به طور مستقیم در کاهش عوارض کاشت مو نقش دارد. تعویض به موقع پانسمان احتمال عفونت را کاهش می‌دهد و از آسیب به فولیکول‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند جلوگیری می‌کند. پانسمان قرار داده شده با استفاده از کلاه سرجی فیکس محکم می‌شود تا جدا نشود.

برای تعویض پانسمان باید ابتدا پانسمان را با کمی آب خیس کنید و بعد از خیس خوردن کامل جدا کنید. همچنین بهتر است ناحیه کاشت را با استفاده از سرم نرمال سالین یا نمکی شستشو دهید و هر 2 روز یکبار اقدام به تعویض پانسمان نمایید.

تغذیه بعد از کاشت مو

یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو مربوط به تغذیه زیباجو است. در واقع فرد باید سعی کند در طول دوره نقاهت بیشتر از مواد غذایی مفید استفاده کند و مواد غذایی مضر را کنار بگذارد. مصرف پروتئین، آب کافی و ویتامین‌های ضروری برای بدن لازم است. توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی سالم سلامت عمومی بدن و روحیه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث افزایش سرعت بهبودی می‌شود. به طور کُلی پزشکان توصیه می‌کنند از مواد غذایی زیر بیشتر استفاده کنید:

 •     آب
 •     لبنیات
 •     محصولات پروتئینی
 •     حبوبات و منابع آهن
 •     امگا3
 •     منابع ویتامین C (پرتقال، آناناس و کیوی)
 •     سبزیجات و میوه‌ها

علاوه بر این متخصصان استفاده از برخی مواد غذایی مضر مثل الکل، غذاهای چرب، شیرینی و شکلات، غذاهای فراوری شده و نشاسته بیش از حد را مجاز نمی‌دانند.

ورزش بعد از کاشت مو

همه ما می‌دانیم که ورزش یکی از اصول سلامتی است. اما به منظور رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو و حفظ موهای کاشته شده، حداقل تا 45 روز باید از ورزش و فعالیت شدید خودداری کنید. ورزش می‌تواند با افزایش فشار خون باعث افزایش فشار به پوست سر و تعریق پوست می‌شود که این می‌تواند منجر به آسیب به فولیکول‌های کاشته شده شود.

ورزش بعد از کاشت مو

کوتاه کردن و آرایش موها

در دوره نقاهت پس از کاشت مو موها ابتدا کوتاه هستند و بعد هم دچار ریزش موقت می‌شوند. بنابراین حرفی از کوتاه کردن یا آرایش موها نیست. اما به طور کُلی به منظور رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو لازم است از هر گونه صاف کردن، فِر کردن، اتو کشیدن یا حتی سشوار موها خودداری کنید. حتی نباید تا یک ماه موهایتان را شانه بکشید. البته کوتاه کردن موها بعد از اتمام عوارض پس از کاشت مو، مجاز خواهد بود.

همچنین اغلب پزشکان شامپوهای خاص به همراه نرم کننده یا لوسیون‌های مخصوص را تجویز می‌کنند که به تقویت موها کمک می‌کند.

سایر مراقبت‌های پس از کاشت مو

 •     استفاده از هیچگونه ماسک، لوسیون یا شامپو بدون تجویز پزشک مجاز نیست.
 •     بهتر است تا یک هفته از کلاه استفاده نکنید
 •     همیشه نظافت را رعایت کنید و از قرار گرفتن در معرض آلودگی خودداری کنید
 •     سعی کنید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و یا از کلاه استفاده کنید
 •     رفتن به استخر ممنوع است
 •     روبالشتی خود را هر روز بشویید تا تجمع آلودگی منجر به عفونت سر نشود
 •     در صورت مشاهده علائم و عوارض غیر طبیعی با پزشک خود تماس بگیرید
 •     استفاده از دخانیات دو هفته قبل و بعد از کاشت مو ممنوع است.

این موارد مهم‌‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو هستند. توجه داشته باشید که هر پزشک متد درمانی خاص خود را دارد و ممکن است نکات دیگری را تذکر دهد. اما رعایت این نکات در هر صورت ضروری است و از سلامت شما و نتایج عمل کاشت مو محافظت می‌کند.

داروهای بعد از کاشت مو

یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از کاشت مو مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک است. این داروها ممکن است به منظور کاهش احتمال عفونت بعد از کاشت مو، کاهش درد، برطرف کردن خونریزی احتمالی، کاهش التهاب و یا حتی تقویت موها تجویز شوند. داروهای بعد از کاشت مو شامل موارد زیر می شود :

 •     آنتی بیوتیک‌ها
 •     داروهای مسکن و ضد درد
 •     داروهای ضد التهابی
 •     مولتی ویتامین‌ها و داروهای مکمل
 •     ماینوکسیدیل و فیناستراید

کاربرد هر یک از این داروها مشخص است و به منظور اجتناب از زیاده گویی از توضیح آنها صرف نظر می‌کنیم. اما مصرف داروهای مکمل، ماینوکسیدیل و فیناستراید به منظور تقویت موهای کاشته شده است. مصرف این داروها به همه توصیه نمی‌شود و تنها در مواردی که پزشک آنها را تجویز می‌کند حائز اهمیت است. این داروها سرعت رویش و رشد موها را افزایش می‌دهند و با افزایش ضخامت موها باعث پر پشت شدن موهای سر می‌شوند.

داروهای بعد از کاشت مو

سخن پایانی

مراقبت‌های بعد از کاشت مو اعضای اصلی کاشت مو هستند و نمی‌توان بدون رعایت این مراقبت‌ها نتیجه مطلوب را انتظار داشت. اما نکته مهم‌تر برای مراقبت‌های بعد از کاشت مو این است که انتظارات خود را متعادل کنید و صبر و حوصله کافی داشته باشید. در این مدت می‌توانید به صورت مرتب از وضعیت موهای خود عکس بگیرید و پیشرفت و پر پشت شدن موهایتان را مشاهده کنید. آمادگی برای داشتن یک ظاهر جدید یکی از اصولی‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو است. در پایان توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با یک کلینیک زیبایی معتبر تماس برقرار نمایید.

 

منبع  : royan.clinic