ولادیمیر پوتین (زادهٔ ۷ اکتبر ۱۹۵۲) سیاستمدار و افسر اطلاعاتی سابق اتحاد جماهیر شوروی و رئیس‌جمهور کنونی روسیه است. او از سال ۲۰۱۲ در این سمت مشغول به خدمت بوده و پیش از این نیز از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ این سمت را بر عهده داشته‌است.ولادیمیر پوتین از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ نخست‌وزیر و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ نیز نخست‌وزیر بوده‌است. او پس از الکساندر لوکاشنکو دومین رئیس‌جمهور در اروپا با بیشترین مدت خدمت در این پست است. ولادیمیر پوتین در لنینگراد (سن پترزبورگ کنونی) به دنیا آمد و در دانشگاه دولتی لنینگراد در رشتهٔ حقوق تحصیل کرد و در سال ۱۹۷۵ فارغ‌التحصیل شد. او به مدت ۱۶ سال در پست افسر اطلاعات خارجی کاگ‌ب کار کرد و به درجهٔ سرهنگ دوم رسید، بعداً در سال ۱۹۹۱ استعفا داد و فعالیت سیاسی خود را در سن پترزبورگ آغاز کرد. او بعداً در سال ۱۹۹۶ به مسکو نقل مکان کرد تا به دولت رئیس‌جمهور بوریس یلتسین بپیوندد. 

حمله روسیه به اوکراین

تفریح کودکانه سردار ازمون در روسیه! +عکس

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه شامگاه پنجشنبه در یک نشست خبری در رابطه با تصمیم امروزش برای صدور مجوز عملیات نظامی ویژه در منطقه «دونباس» - واقع در شرق اوکراین - گفت که «روسیه چاره‌ای جز این نداشت».

پوتین تصریح کرد: «آنچه اکنون در اوکراین رخ می‌دهد، یک اقدام اضطراری است و اگر این اقدام را انجام نمی‌دادیم با تهدید مواجه می‌شدیم و نمی‌دانم کشور ما پس از آن چگونه ادامه می‌داد».

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «ما قصد آسیب رساندن به نظم جهانی را نداریم و شرکای ما باید این را درک کنند. روسیه هنوز بخشی از اقتصاد جهانی است».

تهمینه میلانی به روسیه می‌رود!