در کشور ایران هر ساله حوادث آتش سوزی بسیاری رخ می دهد و در این حوادث خسارت های سنگینی به ساختمان ها وارد می گردد، بنابراین داشتن بیمه آتش سوزی می تواند در کاهش این گونه خسارات مفید باشد. از طرفی داشتن بیمه نامه آتش سوزی در سال 1400 اجباری اعلام شده است، پس بهتر است هرچه سریعتر نسبت به آشنایی و خرید بیمه آتش سوزی اقدام نمایید.

همسایهب

چرا بیمه آتش سوزی اجباری است؟

بیمه آتش سوزی در سال های گذشته بیمه ای اختیاری بود و هر کس به میل خود ساختمان خود را بیمه می کرد اما با توجه به اینکه هر ساله تعداد آتش سوزی در کشور ما بیشتر می شود، تصمیم بر آن شد تا بیمه آتش سوزی را یک بیمه اجباری برای منازل و ساختمان ها در نظر بگیرند تا اشخاص در زمان رخ دادن این گونه حوادث، متحمل هزینه های سنگین نشود.

جالب است بدانید هر ساله تعداد آتش سوزی و بلایایی طبیعی بسیار زیادی در کشور ایران رخ می دهد و به همین خاطر، کشور ما یکی از 10 کشور پر خطر در خاورمیانه می باشد. در جدول پایین می تواند تعداد آتش سوزی ها را در سال های گذشته مشاهده فرمایید.

 

ظبالثقبسر

آمار حوادث آتش سوزی در ایران

به گزارش خبرگزاری ایسنا تا قبل از سال 1380 سالیانه نزدیک به 5 هزار حادثه آتش سوزی در طول سال رخ می داد که این عدد تقریبا برابر است با روزی 13 حادثه آتش سوزی.

اما این آمار در سال 80 افزایش داشت و تعداد حوادث آتش سوزی در این سال به 8000 حادثه در سال یا به عبارتی 21 حادثه در روز رسید.

باز هم آمار این حوادث افزایش داشت و در سال 1385 ما شاهد 10000 هزار آتش سوزی در سال بودیم.

حوادث آتش سوزی هر روزه در حال افزایش است، به صورتی که در سال 1395 بیش از 20000 آتش سوزی در سال رخ داد. این آمار به این معنی است که در سال 1395 به طور متوسط ما شاهد 55 آتش سوزی در روز بودیم.

با توجه به این آمار می توان نتیجه گفت هر ساله تعداد حوادث آتش سوزی در حال افزایش است به همین خاطر، خرید نامه های که خسارت های وارد شده به ساختمان را در اثر آتش سوزی جبران کند، خیلی بیشتر از گذشته ضرورت دارد.

بیمه آتش سوزی چیست؟

حتما تا به حال نام بیمه آتش سوزی را شنیده اید و از خود پرسیده اید که بیمه آتش سوزی چیست؟ در بیمه آتش سوزی شرکت بیمه گر هزینه ها و خسارت هایی که در اثر آتش سوزی به ساختمان وارد شده باشد را جبران می کند، در این بیمه نامه شما با پرداخت حق بیمه سالیانه تحت پوشش های بیمه ای آن قرار خواهید گرفت و از در اثر رخ دادن حوادث گوناگون می توانید از شرکت بیمه گر خسارت دریافت نمایید.

پوشش های بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی خوشبختانه دارای پوشش های بیمه ای بسیار زیادی میباشد و به همین خاطر می تواند تقریبا تمامی حوادثی که ممکن است برای یک ساختمان یا انبار رخ دهد را مورد پوشش قرار دهد. در این بیمه نامه، پوشش های بیمه ای به دو دسته پوشش های اصلی و پوشش های فرعی تقسیم بندی می شوند که در ادامه تمامی این موارد را عنوان کرده ایم.

پوشش های اصلی بیمه آتش سوزی

پوشش های اصلی به پوشش هایی گفته می شود که روی تمامی بیمه نامه ها به صورت اولیه فعال هستند و نمی توان این پوشش ها را حذف کرد. پوشش های اصلی این بیمه عبارت اند از:

 • آتش سوزی
 • صاعقه
 • انفجار

اگر شما بیمه آتش سوزی بدون پوشش های تکمیلی خریداری کرده باشید، شرکت بیمه گر تنها خسارت های ناشی از حوادث آتش سوزی، صاعقه و انفجار را پرداخت خواهد کرد. دقت داشته باشید همانطور که گفته شد شما نمی توانید این پوشش ها را از بیمه نامه خود غیر فعال نمایید.

 

پوشش های تکمیلی یا اضافی در بیمه آتش سوزی

پوشش های تکمیلی در واقع کامل کننده بیمه نامه می باشند و به شما کمک می کنند که بتوانید در اکثر حوادث از شرکت بیمه گر خسارت دریافت نمایید. لازم به توضیح است به علت پایین بودن قیمت این پوشش های تکمیلی توصیه می شود که حتما این موارد را روی بیمه آتش سوزی خود فعال نمایید.

پوشش های تکمیلی در بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر است:

 • زلزله
 • سیل
 • طوفان
 • شکست شیشه
 • ترکیدگی لوله
 • بارش سنگین برف
 • سقوط بهمن
 • سرقت با شکست حرز
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان
 • رانش زمین
 • ریزش کوه
 • خسارت های وارد شده به ساختمان به علت بارش باران

خزرهذچپ

این موارد پوشش های تکمیلی در بیمه آتش سوزی می باشد که در شرکت های بیمه مختلف ممکن است با هم تفاوت داشته باشد.

باید بدانید با فعال کردن هر کدام از این پوشش های اضافی مبلغی به حق بیمه شما افزوده می شود اما به علت کاربردی بودن این پوشش ها توصیه می کنیم حتما تمامی این موارد را روی بیمه نامه خود فعال نمایید.

 

نکته مهم در مورد بیمه زلزله: شاید شما بخواهید ساختمان خود را بیمه زلزله کنید، اما باید بدانید بیمه نامه ای به نام بیمه زلزله وجود ندارد، بلکه زلزله یکی از پوشش های تکمیلی بیمه آتش سوزی می باشد، بنابراین اگر میخواهید ساختمان خود را بیمه زلزله کنید باید ابتدا بیمه آتش سوزی را خریداری کنید و سپس در فرم پیشنهاد بیمه نامه، پوشش تکمیلی زلزله را انتخاب نمایید.

بیمه کردن بنا ساختمان و اثاثیه منزل

شما می توانید بنا ساختمان، اثاثیه منزل یا هر دو مورد را بیمه آتش سوزی کنید. لازم به توضح است بهتر است بیمه نامه را برای بنا ساختمان و اثاثیه تهیه کنید، زیرا با آتش گرفتن ساختمان، به هر دو این موارد خسارت وارد می شود.

بیمه آتش سوزی خانه های اجاره ای

در صورتی که شما اجاره نشین هستید و صاحب خانه راضی به بیمه کردن منزل نمی باشد، شما می توانید با مراجعه به شرکت بیمه گر خود، بیمه آتش سوزی را تنها برای اثاثیه منزل خود تهیه نمایید. در این صورت اگر منزل شما دچار آتش سوزی شود، خسارت های وارد شده به اثاثیه منزل توسط بیمه گر به شما پرداخت خواهد شد اما پرداخت خسارت های وارد شده به بنا ساختمان به عهده صاحب خانه می باشد.

خرید بیمه آتش سوزی

قبل تر به طور کامل در مورد بیمه آتش سوزی و پوشش های آن توضیح داده شد، در صورتی که قصد خرید بیمه آتش سوزی را دارید، می توانید این بیمه نامه را از شرکت های مختلف به صورت آنلاین یا حضوری تهیه کنید.

 

موارد خارج از پوشش در بیمه آتش سوزی

 • خسارت های ناشی از تشعشعات هسته ای
 • خسارت های ناشی از فعالیت های رادیو اکتیو
 • خسارت های ناشی از جنگ و شورش
 • خسارت هایی که عمدی وارد شده باشد
 • خسارت هایی که در جهت کوتاهی بیمه گذار به ساختمان وارد شده باشد
 • خسارت هایی که مشخص شود نفعی در کار است

 

کلا های خارج از پوشش در بیمه نامه

 • طلا و پول
 • عتیقه جات
 • آثار تاریخی گران قیمت
 • آثار هنری گران قیمت
 • سنگ های قیمتی
 • جواهرات
 • هزینه بازگردانی اطلاعات از دست رفته

 

مدارک لازم برای خرید بیمه آتش سوزی

 • پر کردن فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی
 • مدارک شناسایی شخص بیمه گذار
 • مدارک مربوط به ساختمان

مدت بیمه آتش سوزی

این بیمه نامه معمولا به صورت سالیانه صادر می شود اما در صورت نیاز می توانید ساختمان خود را به صورت کوتاه مدت نیز بیمه نمایید.

انواع بیمه آتش سوزی

 • ساختمان های مسکونی و اثاثیه آنها
 • ساختمان های صنعتی مانند کارخانه ها
 • ساختمان های غیر صنعتی مانند شرکت های تجاری و خدماتی
 • انبار ها

 

نرخ بیمه نامه

این بیمه یکی از بیمه های ارزان قیمت است و می توان آنرا با هزینه زیر 100 هزار تومان به صورت سالیانه خریداری کرد. البته توجه داشته باشید مواردی همچون سال ساخت ساختمان، خطرات احتمالی، پوشش های بیمه ای، محل ساختمان و ... در تعیین حق بیمه تاثیر خواهند داشت.

 

فسخ بیمه

بیمه آتش سوزی مانند سایر بیمه نامه ها معمولا به دو صورت قابل فسخ و ابطال می باشد.

 • فسخ از طرف بیمه گر

در صورتی که بیمه گذار در فرم پیشنهاد بیمه نامه، ارزش اموال را بیشتر از ارزش واقعی آن بیان کند، بیمه گر می تواند نسبت به فسخ قرار داد اقدام کند. در این صورت بیمه نامه باطل شده و الباقی حق بیمه های بیمه گذار به وی پرداخت نمی شود.

همچنین در صورتی که بیمه گذار حق بیمه های خود را به موقع پرداخت نکند، بیمه گر می تواند قرارداد را فسخ نماید.

 • فسخ از طرف بیمه گذار

در صورتی که خطرات بیمه نامه کاهش یابد و شرکت بیمه گر راضی به کاهش حق بیمه نشود، بیمه گذار می تواند بیمه نامه را فسخ کند و حق بیمه باقیمانده خود را به صورت روزشمار دریافت نماید.

همچنین در مواردی که بیمه گذار از عملکرد شرکت بیمه راضی نباشد، می تواند بیمه خود را فسخ نماید.

 

برخی از مزیا بیمه آتش سوزی

پرداخت خسارت های سنگین

این بیمه نامه یکی از بیمه هایی است که با داشتن آن می توانید پرداخت هزینه های سنگین ناشی از آتش سوزی را به شرکت بیمه گر محول نمایید.

حق بیمه پایین

این بیمه نامه علاوه بر این که خسارت های مختلفی را پوشش می دهد و سقف پرداخت خسارت بالایی دارد، حق بیمه بسیار ارزانی نسبت به سایر بیمه ها دارد. همانطور که قبل تر گفته شد، شما می توانید با هزینه کمتر از 100 هزار تومان در سال، ساختمان خود را بیمه آتش سوزی کنید.

پوشش های تکمیلی متعدد

در قسمت پوشش های تکمیلی، تمامی پوشش های اضافی بیمه نامه بیان شد، همانطور که مشاهده کردید، بیمه آتش سوزی دارای پوشش های بسیار زیادی می باشد که با استفاده از این پوشش ها می توانید مسئولیت پرداخت خسارت های اغلب حوادث را به شرکت بیمه گر محول نمایید.

نکته مثبت پوشش های تکمیلی، این مورد است که شما می توانید هر کدام از پوشش هایی را که نیاز داشتید تهیه نمایید.

به طور مثال اگر ساختمان شما در نزدیکی فرودگاه قرار ندارد، اجباری به تهیه پوشش تکمیلی سقوط هواپیما نیست.

مناسب برای اثاثیه منزل

این بیمه نامه علاوه بر آنکه ساختمان شما را بیمه می کند، اثاثیه منزل شما را نیز بیمه خواهد کرد و در صورتی که در یک حادثه آتش سوزی به اثاثیه منزل شما خسارت وارد شود، شرکت بیمه گر موظف به پرداخت این خسارت ها می باشد.

امکان صدور برای کوتاه مدت

اگر شما نمی خواهید که بیمه نامه را به صورت سالیانه خریداری کنید، می توانید آنرا به صورت کوتاه مدت نیز خریداری نمایید و حق بیمه پایینتری پرداخت کنید.

نداشتن سقف پرداخت خسارت

ارزش اموال و ساختمان شما تا هر مقداری که باشد می توانید تمامی آنرا بیمه کنید و از شرکت بیمه گر خسارت دریافت نمایید. البته توجه داشته باشید هرچه ارزش سرمایه های شما بیشتر باشد، حق بیمه شما نیز بالاتر خواهد بود.

معایب بیمه آتش سوزی

نامناسب برای اموال قیمتی

همانطور که میدانید بیمه آتش سوزی اموال قیمتی را مورد پوشش قرار نمی دهد و اگر به اموال قیمتی شما در اثر آتش سوزی خسارت وارد شود، نمی توانید هزینه های این اموال را از شرکت بیمه گر دریافت نمایید.

عدم پرداخت خسارت های وارد شده به اشخاص ثالث

در این بیمه، تنها خسارت های وارد شده به ساختمان بیمه شده پرداخت خواهد شد، بنابراین اگر در اثر آتش سوزی مکان بیمه شده، به ساختمان های اطراف یا اشخاص ثالث خسارتی وارد شود، بیمه آتش سوزی تنها خسارت های مالی وارد شده به ساختمان بیمه شده را پرداخت می کند.

لازم به ذکر است پرداخت این گونه خسارت ها به عهده بیمه مسئولیت آتش سوزی می باشد.

جمع بندی

در این گزارش بیان کردیم که هر ساله شاهد حوادث آتش سوزی بسیار زیادی در ایران هستیم، بنابراین  لزوم داشتن بیمه آتش سوزی بسیار بیشتر از گذشته احساس می شود، با توجه به اینکه داشتن این بیمه نامه برای تمامی ساختمان ها اجباری است، باید به طور کامل با آن آشنا باشید و هرچه سریعتر نسبت به خرید آن اقدام نمایید.