اگر چرخی در بازار خودروهای داخلی و خارجی بزنیم با قیمت‌های عجیب و غریبی مواجه می‌شویم که معاملات خودروهای داخلی و خارجی را در روزهای اخیر به صفر رسانده و کمتر خریدار و فروشنده‌ای پای معامله حاضر می‌شوند.قیمت خودروهای داخلی و خارجی از ابتدای امسال، روندی افزایشی داشت و این سیر صعودی در هفته جاری نسبت به هفته گذشته ادامه داشت و در این میان رشد قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی بیش از سایر محصولات موجود در بازار بود.

خودروهای وارداتی

منتظر سقوط قیمت خودروهای وارداتی باشید

افزایش چشمگیر قیمت‌ها رکود بازار خودرو را به همراه داشته و به اعتقاد فروشندگان خودرو کسی حاضر به فروش خودروها آن هم به نرخ ارزان نیست و همه می‌خواهند ماشین‌های خود را گرانتر از روزهای گذشته بفروش برسانند، از سوی دیگر توان مالی خریداران هم روز به روز کمتر می‌شود.

بخش بزرگی از بازار خودروی کشور در اختیار محصولات چینی!

مسیح فرزانه کارشناس صنعت خودرو با اشاره به نوسانات بازار خودرو در سال آینده، گفت: آنچه مشخص و مبرهن است بخش بزرگی از بازار خودروی کشور در اختیار محصولات خودروسازان داخلی و چینی است. از این میزان درصد آمار خاصی در دسترس نیست.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:، ولی داده‌ها نشان می‌دهند مثلا در سال ۱۳۹۶ در حالی که میزان تولید خودروسازان داخلی یک میلیون و ۵۳۴ هزار دستگاه بوده، در همین مدت مشابه و در طول حدود ۳۶۵ روز حدود ۷۰ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده که با یک ضرب و تقسیم ساده در می‌یابیم این ضریب حتی در پروسه‌ای از زمان به کمتر از ۱ درصد رسیده و سهم خودروهای وارداتی ناچیز بوده است.

فرزانه گفت: حال که بیش از ۳ سال است بصورت کامل، واردات خودرو متوقف شده است پس می‌توان دریافت که سهم خودروهای داخلی با افزایش دوباره‌ای روبه رو شده است. از طرفی افزایش قیمت نامتعادل خودروهای وارداتی سبب شده تا در طی ۳ سال اخیر بخش قابل توجهی از مصرف کنندگان نگاهشان به سمت خودروهای داخلی و چینی و گروهی دیگر خودروهای وارداتی کارکرده و قدیمی برود.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اگرچه در طی ۶ ماه اخیر بازار خودرو در هر دو بخش (داخلی و وارداتی) با رکود قابل توجهی مواجه بوده، اما در کنار تثبیت نسبی قیمت ارز و آرامش مقطعی در بازار خودرو، مصرف کنندکان در مقیاس کوچکی بدنبال خرید خودروی مورد نظر خود هستند.

او افزود: البته کارشناسان بازار و بررسی وب سایت‌های خرید و فروش خودرو نشانگر آن بوده که این روزها فروشنده بیش از خریدار در بازار وجود دارد. این تفکر در بین مصرف کنندگان می‌تواند دلایل عمده‌ای داشته باشد از جمله امیدواری به کاهش قیمت و جلوگیری از افت بیش از پیش ارزش کالاهای سرمایه ایشان (یعنی خودرو) است.

جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:، اما یافتن پاسخ این پرسش که در آینده قیمت خودروها، به ویژه داخلی‌ها به کدام سمت حرکت خواهد کرد متضمن بررسی فاکتورهای متنوعی است و قطعا پاشنه آشیل آن می‌تواند کاهش نرخ ارز باشد، زیرا داده‌ها نشانگر آن است که بخش مهمی از مواد اولیه تولید قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی، وارداتی بوده و در کنار افزایش قیمت فلزات در چند ماه اخیر سهم بزرگی در این زمینه داشته اند.

فرزانه افزود: این یعنی ارزبری تهیه مواد اولیه تولید قطعه فاکتوری کلیدی است. پس چنانچه در آینده شاهد کاهش پلکانی قیمت ارز و سپس ایجاد موازنه بین چرخه تاثیر گذار بازار و کارخانه باشیم می‌تواند انتظار تجربه مجدد روند نزولی قیمت‌ها را داشت.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: البته در خصوص خودروهای وارداتی فاکتورهای دیگری هم مطرح هستند که قطعا در مطالب آینده به آن خواهیم پرداخت. اما با توجه به دغدغه و احتمام بیشتر بازار و مصرف کننده به خودروهای داخلی این سازمان‌ها و ارگان‌ها و وزارت خانه هایی، چون صمت و مجلس شورای سلامی در کنار شورای رقابت و خودروسازان خواهند بود که می‌توانند کمک بزرگی به آرامش رساندن بازار خودرو و حضور مجدد و پرشورتر مصرف کننده در این میدان باشند.

فرزانه گفت: آنچه که در کنار کاهش قیمت در رونق خرید و فروش تاثیر بزرگی خواهد داشت، افزایش کیفیت محصولات، ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولی، تحویل به روزتر و از جمله خدمات پس از فروش مناسب‌تر و تکریم هرچه بیشتر مشتری است.

در این پست قصد داریم قیمت جهانی و داخلی برخی خودروهای چینی که در بازار ایران توسط خودروسازان خصوصی به فروش می‌رسد را باهم بررسی کنیم.

از کاهش قیمت به علت داخلی سازی و همچنین کاهش قیمت بخاطر واردات CKD توسط خودروسازان خصوصی نیز صرفنظر می‌کنیم. در محاسبات قیمت هر دلار را ۲۵ هزار تومان در نظر گرفته شد.

قیمت خودروهای وارداتی در بازار +جدول