تیک‌تاک (به انگلیسی: TikTok) یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق سیستم‌عامل‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس است. تیک‌تاک در آغاز با عنوان  دوئین  (به چینی: 抖音) در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک و در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک‌ویدئوهای بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

تیک تاک

مهلت ترامپ برای فروش سهام تیک تاک

این اپلیکیشن با خرید و تغییر برند اپلیکیشن آمریکایی موزیکال لی در کشورهای غربی آغاز به کار کرد. در سال ۲۰۲۰ نگرانی از تهدید امنیت ملی آمریکا و قرارگرفتن اطلاعات مردم آمریکا در دست دولت کمونیست چین باعث شد که دولت فدرال ایالات متحده آمریکا تهدید به بستن آن در محدوده خاک خود کند. با این حال گفتگوهایی از سوی شرکت آمریکایی مایکروسافت با طرف چینی آغاز شد تا بخشی از آن توسط طرف آمریکایی خریداری و بدین نحو از امنیت داده‌های کاربران اطمینان حاصل شود. ضرب‌الاجل گفتگوها ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ قرار داده شد. بخش آمریکای تیک تاک به یک شرکت آمریکایی با نام TikTok Global تبدیل می‌شود که مقر آن در آمریکا قرار خواهد داشت. از این شرکت جدید ۱۲٫۵ درصد سهم به اوراکل، ۷٫۵ درصد به والمارت و ۸۰ درصد به شرکت چینی ByteDance،صاحب فعلی تیک تاک، تعلق خواهد داشت. اما چون ۴۰ درصد از سهام شرکت بایت دنس در اختیار سرمایه‌گذاران آمریکایی است، عمده‌ی این شرکت جدید متعلق به شرکت‌های آمریکایی خواهد بود. گفته می‌شود اوراکل و والمارت جمعاً ۱۲ میلیارد دلار برای این میزان از سهم قرارست به بایت دنس پول پرداخت کنند.

تیک تاک از دولت ترامپ در یک دادگاه آمریکایی شکایت کرد

وضعیت دسترسی تیک تاک در ایران

از ۲۱ مهر ۱۳۹۸ به‌صورت یک طرفه از سوی تیک تاک دسترسی کاربران ایرانی به برنامه تیک تاک (انگلیسی) قطع و اخیراً از سمت ایران کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هم فیلتر شده‌است. اما این اپلیکیشن برای بیشتر کاربران حتی با فیلترشکن نیز در دسترس نیست و به‌طور کلی از کار افتاده‌است. به گزارش کاربران، تنها راه دسترسی به تیک‌تاک در ایران درآوردن سیم کارت گوشی و رفع هر نوع شناسایی از جانب تیک‌تاک به موقعیت ایران است. اما تیک تاک با برنامه چینی خود یعنی DouYin از ایران پشتیبانی می‌کندولی این برنامه‌ی تیک‌تاک از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و فقط به زبان چینی موجود است.

تیک تاک و وی چت در آمریکا ممنوع شدند

مسدود شدن تیک تاک در آمریکا

در سال ۲۰۱۹، همزمان با تشدید تنش در روابط ایالات متحده آمریکا - چین، اپلیکیشن تیک‌تاک و مالک آن، یعنی شرکت بایت دانس، زیر ذره بین قرار گرفتند.

خبرگزاری رویترز در نوامبر ۲۰۱۹ گزارش کرد که شرکت چینی بایت دانس، مالک تیک‌تاک به دلیل خرید شبکه اجتماعی آمریکایی «موزیکال. لی» به بهای یک میلیارد دلار آمریکا و همچنین نگرانی‌های قانونگذاران آمریکایی در مورد شیوه گردآوری اطلاعات شخصی کاربران و ادعاهای مربوط به سانسور از سوی کمیته نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی مورد بررسی قرار گرفته‌است. این کمیته که زیر نظر وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا کار می‌کند مسئول بررسی و ارزیابی خطر سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های خارجی برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفته بود دولت این کشور در حال بررسی ممنوع کردن فعالیت تیک‌تاک است و سخنگوی کاخ سفید نیز اظهار کرد اقدامات در مورد شرکت تیک‌تاک اجرا خواهد شد.

همزمان گروهی از سناتور های جمهوری‌خواه در مورد احتمال دخالت تیک‌تاک در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مارک روبیو، تام کاتن و شماری دیگر از قانونگذاران جمهوری‌خواه در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ خواستند تهدیدهای ناشی از احتمال دخالت این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کند.

این قانونگذاران در نامه خود به سانسور مضامین حساس در شبکه اجتماعی تیک‌تاک از جمله حذف یک ویدئوی انتقادی از شیوه رفتار دولت چین با اقلیت ایغور و ادعاهای مربوط به دستکاری و جهت دادن به بحث‌های سیاسی در این شبکه توسط دولت چین استناد کرده‌اند. آمریکا پنجشنبه ۱۲ نوامبر اعلام کرد ممنوعیت تیک تاک در این کشور برخلاف پیش‌بینی‌ها اجرایی نخواهد شد.

کارمندان از دانلود تیک تاک منع شدند