استان البرز سی و یکمین استان ایران است.این استان در البرز مرکزی جای گرفته است و دلیل نامگذاری استان البرز به همین علت بوده است. استان البرز از شمال با استان مازندران از غرب با استان قزوین از شرق با استان تهران و از جنوب با استان مرکزی همجوار است.استان البرز در سال ۱۳۸۹ طبق مصوبه مجلس شکل گرفت.

استان البرز

آغاز طرح جمع آوری لباس های دست دوم در استان البرز

 دی ماه ۱۴۰۰ در استان البرز ۱۶ مورد تعرض به مساحت ۵۲۷ هزار و ۷۴۰ مورد رفع اثر شد که نشان می‌دهد هر فقره زمین‌خواری به طور میانگین ۳۲ هزار و ۹۸۳ متر مربع بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در استان البرز انواع زمین‌خواری اتفاق می‌افتد؛ از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی گرفته تا تصرف زمین در حاشیه رودخانه کرج، کاشت درخت، دیوارکشی، احداث بنا، محوطه‌سازی، ایجاد استخر، آلاچیق، دپوی مصالح و تصرف اراضی پایین دست استان.

پس از البرز، استان اصفهان با ۱۱ مورد از ۴۰۰ هزار و ۱۷۰ متر مربع از نظر شاخص مساحت زمین‌خواری قرار گرفته که تقریبا هر فقره زمین‌خواری ۳۶ هزار و ۳۷۹ مورد بوده است.

آغاز طرح مبارزه با تکثیر و تولید محصولات غیرمجاز در استان البرز

از دیگر موارد قابل توجه می‌توان به رفع ۷ مورد تعرض به مساحت ۲۳۷ هزار و ۶۶۷ متر مربع در استان خراسان رضوی و تعرض به ۳۰ مورد زمین دولتی در استان تهران به مساحت ۱۶۶ هزار هکتار اشاره کرد.

در دی‌ماه سال ۱۴۰۰ استان‌های فارس، تهران و ایرانشهر بهترین عملکرد را در رفع تعرض و استان‌های خراسان رضوی، مرکزی و خوزستان بهترین عملکرد را در اجرای احکام داشتند. آمار مذکور در عین حال که استان‌های تهران و البرز را در کانون توجه زمین‌خواران نشان می‌دهد، کماکان از قرار داشتن مناطق کویری در تیررس متعرضان به اراضی ملی و دولتی خبر می‌دهد.

آن‌طور که جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن ـ اعلام کرده است در دی ماه ۱۴۰۰ میزان دریافت گزارش مردمی از وقوع تصرف ۵۵۱ مورد بوده است. هموطنان می‌توانند موارد زمین‌خواری را با شماره تلفن ۱۶۵۶ گزارش دهند.

بر اساس اعلام فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن، تعرض به اراضی دولتی در استان‌های مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان، دی امسال (۱۴۰۰)، شاملِ رفع ۶ مورد تعرض از ۳۳ هزار و ۹۵۰ مترمربع اراضی در آذربایجان‌شرقی، رفع ۷ مورد تعرض از یک هزار و ۵۳۵ مترمربع اراضی در آذربایجان‌غربی، رفع ۱۱ مورد تعرض از ۴۰۰ هزار و ۱۷۰ مترمربع اراضی در اصفهان، رفع ۱۶ مورد تعرض از ۵۲۷ هزار و ۷۴۰ مترمربع اراضی در البرز است.

مدارس استان البرز تعطیل شد

همچنین، رفع ۲۷ مورد تعرض از ۱۲ هزار و ۸۷۱ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع ۱۱ مورد تعرض از۲۲۱۱ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۱۷ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۵۰ هزار و ۶۳۰ مترمربع اراضی در بوشهر، رفع ۳۰ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۱۶۶ هزار و ۷۰۰ مترمربع در استان تهران، رفع ۴ مورد تعرض از ۱۰۷۰ مترمربع اراضی در جنوب کرمان، رفع ۳ مورد تعرض از ۵۵۳۰ مترمربع اراضی چهارمحال و بختیاری، رفع یک مورد تعرض از ۱۵۶ مترمربع اراضی خراسان‌جنوبی، رفع ۷ مورد تعرض از ۲۳۷ هزار و ۶۶۷ مترمربع اراضی خراسان‌رضوی، رفع ۲ مورد تعرض از ۷۵۰ مترمربع اراضی خراسان‌شمالی، رفع فوری تعرض از ۲۵ مورد تعرض از ۱۱۴ هزار و ۶۰۸ مترمربع زمین در استان خوزستان بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در دی ۱۴۰۰ گزارش شد.

خردمند همچنین رفع یک مورد تعرض از اراضی به مساحت ۱۵ هزار و ۶۴۴ مترمربع در سمنان، رفع یک مورد تعرض از ۳۰۰ مترمربع اراضی در سیستان‌وبلوچستان، رفع ۳۴ مورد تعرض از ۱۱۶ هزار و ۷۴۳ مترمربع اراضی در فارس، رفع ۳ مورد تعرض از یکهزار و ۸۳۰ مترمربع اراضی در قزوین، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۰۷ مترمربع اراضی در استان کردستان، را از جمله تلاش‌های یگان در این استان‌ها برشمرد.

به گفته وی، رفع ۲ مورد تعرض از ۴۲۰۰ مترمربع اراضی استان کرمانشاه، رفع ۹ مورد تعرض از۱۸۶۰ مترمربع اراضی در کهگیلویه‌وبویراحمد، رفع یک مورد تعرض از ۲۳۹۲ مترمربع اراضی در استان گلستان، ‌ رفع یک مورد تعرض از ۲۵۰ مترمربع اراضی در استان گیلان، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۵۲۲ مترمربع اراضی در لارستان، رفع ۴ مورد تعرض از ۶۶۵ مترمربع اراضی در لرستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۹۵۰ مترمربع اراضی مازندران، رفع ۲ مورد تعرض از ۳۰۶۰ مترمربع اراضی در مرکزی، رفع ۸ مورد تعرض از ۵۳۵۴  مترمربع اراضی در هرمزگان، رفع تعرض از ۵ مورد اراضی دولتی به مساحت ۳۰۹۷ مترمربع در استان همدان و رفع ۱۷ مورد تعرض از ۳۰ هزار و ۴۲۵ متر مربع اراضی در استان یزد از دیگر مواردی است که یگان در استان‌ها برای دی‌ماه ۱۴۰۰ به انجام رسانده است.

بارش برف در استان البرز آغاز شد