حتما تاکنون در مورد جراحی عمومی چیزهایی شنیده‌اید. تصوری که از این عبارت در ذهن ما شکل می‌گیرد، مطابق با معنی واقعی آن نیست. اتفاقا جراحی عمومی یک رشته تخصصی است که متخصصان آن همانند دکتر عصاره افرادی همه فن حریف نسبت به بدن انسان هستند. شاید تا پیش از این تصور می‌کردید که جراحی‌های کاهش وزن مانند جراحی لیپوساکشن، بای پس معده و جراحی اسلیو توسط جراحان پلاستیک انجام می‌شود. اما این طور نیست؛ با وجود اینکه جراحی‌های لیپوساکشن، لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را غالبا جراحان پلاستیک انجام می‌دهند، اما جراحان عمومی نیز می‌توانند برای این دست جراحی‌ها اقدام کنند. در واقع دانش این دست جراحان نسبت به آناتومی بدن به‌گونه‌ای است که می‌توانند به راحتی بیماری‌های ناشی از افزایش وزن و یا چاقی را به صورت خاص درمان کنند.

برای توضیح بیشتر در این باره و اینکه دقیقا جراحان عمومی چه کارهایی را انجام می‌دهند، لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. شاید مشکل شما هم با مراجعه به یک جراح عمومی حل شود، در حالی که تاکنون چیزی از آن نمی‌دانستید.

سیبلا

آشنایی با جراحی عمومی

همان‌طور که گفته شد، جراحی عمومی برخلاف اسمی که دارد، یک نوع جراحی تخصصی است که بیشتر بر روی اندام‌های شکمی تمرکز می‌کند. منظور از اندام‌های شکمی مواردی مانند مری، معده، روده باریک و بزرگ، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا و مجراهای صفرا، و اغلب غده تیروئید است. جراحان عمومی همچنین با بیماری‌های پوستی، پستان و فتق، جراحی سینه و مواردی از این قبیل سروکار دارند.

در بسیاری از مراکز بیمارستانی در سطح دنیا، پزشکانی که این تخصص را دارند، به عنوان نخستین ارائه کننده خدمات به بیماران تصادفی و موارد خطرناک اقدامات لازم را انجام می‌دهند. در واقع متخصصین جراحی عمومی از این رو عمومی نامیده می‌شوند که تقریبا می‌توان گفت توانایی جراحی همه اعضای بدن را دارند و با اصول جراحی مانند آب و الکترولیت، هموستاز و … کاملا آشنا هستند.

در صورتی که درگیر هرکدام از بیماری‌های نام برده شده هستید یا نیاز به مشورت با یک پزشک جراح عمومی دارید، می‌توانید به یک جراح عمومی همانند دکتر عصاره مراجعه کنید. دکتر عصاره با داشتن 12 سال سابقه در زمینه جراحی‌های عمومی از جمله جراحی‌های چاقی مانند بای پس معده و اسلیو و همچنین جراحی‌های درمانی مانند جراحی تیروئید و جراحی دستگاه گوارش تبحر و تجربه کافی را دارا است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر عصاره مراجعه کنید.

شسی

جراحی‌های چاقی و کاهش وزن

جراحان عمومی طیف وسیعی از آموزش‌های مختلف را در دوره تحصیلی خود تجربه می‌کنند و بر روش‌ها و تکنیک‌های زیادی مسلط می‌شوند. پس از دوران فارغ التحصیلی برخی از پزشکان تصمیم می‌گیرند که در همان وسعت زیاد کار کنند و اغلب بیماران مختلف را ویزیت می‌کنند، اما برخی تصمیم می‌گیرند که کمی تخصصی‌تر کار کنند و دایره کاری خود را محدود کنند. اصولا این پزشکان براساس مهارت‌هایی که دارند می‌توانند به افراد بیمار در حالت‌های زیر کمک کنند. 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد انجام جراحی‌های چاقی و کاهش وزن مثل جراحی اسلیو و یا جراحی بای پس معده توسط جراحان عمومی انجام می‌شود، اما جراحی‌های لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی غالبا توسط جراحان پلاستیک صورت می‌گیرد. با این حال این دست جراحی‌ها نیز توسط جراحان عمومی انجام می‌شود. برای نمونه دکتر آرمان عصاره در حیطه جراحی‌های کاهش وزن مانند لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی نیز فعالیت گسترده‌ای دارد.

 جراحی‌های درمانی

علاوه بر موارد ذکر شده جراحی‌هایی نیز به عنوان درمان توسط جراحان عمومی صورت می‌گیرد. برای مثال جراحی ناحیه مقعد، جراحی تیروئید و جراحی بیماری‌های دستگاه گوارش. البته شایان ذکر است که جراحی‌های کاهش وزن مانند بای پس معده علاوه بر جنبه زیبایی و تناسب اندام با اهداف درمان نیز انجام می‌شود. برخی از بیماران به دلیل مشکلات گوارشی ناچار هستند بخشی از معده را بردارند تا بتوانند به زندگی عادی برگردند، بنابراین علاوه بر کاهش وزن و جلوگیری از بیماری‌های ناشی از چاقی مانند دیابت می‌توانند با این جراحی مشکلات گوارشی را نیز درمان کنند.

بنابراین این تفکر که حتما جراحان پلاستیک قادر به انجام این دست جراحی‌ها هستند، می‌تواند بیماران را در انتخاب پزشک متبحر به اشتباه بیندازد. گرچه یافتن جراحان حاذق و با تجربه به دلایل تبلیغات سراسری مشکل شده است، اما هنوز می‌توان با مراجعه و یک پرس و جوی ساده درباره سابقه پزشک اطلاعاتی را بدست آورد.

از این رو اگر تا به این لحظه برای جراحی‌های کاهش وزن توسط جراحان عمومی به دلیل نبود آگاهی لازم تردید داشتید، از حالا می‌توانید برای انتخاب جراح، طیف گسترده‌تری از متخصصین را مورد ارزیابی قرار دهید. به خاطر داشته باشید که جراحی‌های ذکر شده را می‌توان در دسته جراحی‌های پرریسک طبقه‌بندی کرد و این موضوع به دلیل وجود نتایج منفی توسط برخی جراحان بی‌تجربه است، در صورتی که اگر بیماران به جراحان متخصص و متبحر مراجعه کنند کمترین عارضه را تجربه خواهند کرد.

شسیسشی

چند نکته مهم در انتخاب پزشک

اولین اقدام برای یافتن یک جراح ماهر توجه به میزان تحصیلات و تخصص است. بسیاری از پزشکان در حال حاضر بدون داشتن مدرک علمی دست به چنین جراحی‌هایی می‌زنند که می‌تواند عواقب ناگواری را برای بیماران ایجاد کند. در مرحله بعد مشاهده نمونه جراحی‌های پزشک می‌تواند مختصات کمی را برای بیماران مشخص کند. برای نمونه اگر به دنبال جراح برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی هستید می‌توانید با دیدن نمونه کارهای جراحی از نتیجه درمان تا حدودی اطمینان حاصل کنید. در نهایت مشاوره با پزشک قبل از جراحی از ارکان مهم به شمار می‌آید که باید به خوبی آن را به خاطر بسپارید و قبل از انجام جراحی درباره عوارض و نتیجه اطلاعاتی را بدست آورید.

 

دکتر عصاره، متخصص جراحی عمومی

اگر برای درمان بیماری خود به دنبال یک پزشک جراحی عمومی هستید، دکتر آرمان عصاره در زمینه‌های مختلف می‌توانند در کنار شما باشند. درمان چاقی، جراحی سینه، جراحی ناحیه مقعد و بسیاری از موارد دیگر بیماری‌هایی هستند که ایشان به صورت تخصصی به آن‌‎ها می‌پردازند. پس اگر بیماری خاصی دارید می‌توانید برای مشاوره و درمان با مطب دکتر اعصاره از طریق این لینک در ارتباط باشید.