شرکت آمازون ضایعات بسته‌بندی مواد غذایی را با کاغذ های قابل بازیافت عایق کاهش می‌دهد

شرکت آمازون برای ادامه به اثبات خودش در زمینه حفظ پایداری محیط‌زیست، بسته‌بندی‌های مواد غذایی جدیدی که از کاغذ های قابل بازیافت تولید شده‌اند و عایق هستند رونمایی کرد.

این شرکت درواقع شکل جدید و پایدارتری از بسته‌بندی مواد غذایی عایق را توسعه داده است که نه‌تنها از کاغذ بازیافتی‌ای چون کاغذ مومی و مقوای کاهی ساخته شده است، بلکه به‌راحتی نیز قابل بازیافت است. این نوع بسته‌بندی، سفارش‌های خواربارفروشی‌های آنلاین را برای مدت‌زمانی که این محصولات خارج از زنجیره‌های سرمایی نگه‌دارنده‌شان هستند، در محدوده دمایی مطمئنی نگه می‌دارد.

در این دوران یافتن یک راه‌حل قابل‌اجرا برای بسته‌بندی مناسب محصولات هم‌راستا با هدف پایداری محیط‌زیست بسیار نیاز است. استفاده از این کاغذ‌های بسته‌بندی جدید مانند کاغذ سولفات یکی از این راه‌هاست که بسیار موردتوجه قرار گرفته است. فروش خواربارفروشی‌های آنلاین با در نظر گرفتن شیوع کرونا از سال 2019 تا 2020، 300 درصد رشد کرده است و هم‌اکنون که مصرف‌کنندگان به‌راحتی می‌توانند مواد فاسد‎شدنی و سایر مواد موردنیاز خود را به‌صورت آنلاین سفارش دهند، این نوع فروش همچنان با همان میزان ادامه خواهد یافت.

یک گروه مشاوره اقتصادی آمریکایی پیش‌بینی کرده است که خرید آنلاین مواد غذایی تا سال 2025 به حدود 22 درصد خواهد رسید؛ بسیار بیشتر از درصد فروش کل بازار مواد غذایی در سال 2020 که تقریبا 10 درصد است. در این میان آمازون انتظار دارد که فروش خواربار خوراکی آنلاین خود را تا ستا 2026 به نرخ رشد ترکیبی سالانه 13 درصد افزایش دهد؛ که این خود باعث افزایش استفاده از انواع کاغذ های بسته‌بندی خواهد شد.

در حال حاضر، آمازون از این بسته‌بندی‌های کاغذی برای تحویل غذاهای منجمد و سرد سفارش داده شده از دو سایت زیرمجموعه‌اش یعنی "Whole Foods Market" و "Amazon Fresh" استفاده می‌کند. آمازون این بسته‌بندی جدید را که ازلحاظ شکل تفاوت خاصی با بسته‌بندی‌های کاغذی قبلی ندارد را درست قبل از روز شکرگزاری سال 2021 به‌منظور آماده‌سازی برای سفارش‌های غذای این تعطیلات عرضه کرد. تنها تفاوت این بسته‌بندی‌ها در نوع کاغذ های تولیدکننده این‌هاست. کاغذهای این محصولات از انواع کرافت با ضخامت‌های مختلف و یا مقوا یا کاغذ کاهی تولید شده‌اند که دوباره قابل بازیافت هستند.


برخلاف نسل‌های قبلی بسته‌بندی‌های عایق، این قالب‌های جدید نیازی به کیسه حباب دار یا آستر پلاستیکی ندارند و می‌توان آن را به‌طور عمومی در کنار سایر مواد ساخته‌شده از کاغذ بازیافت کرد.

سسس

معاون خواربارفروشی آمازون، Stephanie Landry، در یک پست در وبلاگ آمازون جنبه‌های بسته‌بندی‌های جدید این شرکت و ملاحظاتی را که هنگام توسعه آن در نظر گرفته‌شده است را بررسی می‌کند. پنج معیار اصلی‌ای که در این پست به آن‌ها اشاره شده بود عبارت بودند از:

• حفظ دمای مناسب مواد غذایی و اطمینان از ایمنی آن

• ایجاد بسته‌بندی محکم و انعطاف‌پذیر متناسب با نیازهای رانندگان تحویل سفارش‌های آمازون.

• قابلیت بازیافت آسان.

• مقیاس‌پذیری و هزینه تولید ارزان.

• کاهش تولید بسته‌بندی برای هر سفارش مصرف‌کنندگان.

آمازون در سال 2020 شروع به انجام آزمایش اثربخشی حرارتی در آزمایشگاه‌های داخلی و خارجی در آمریکای شمالی و اروپا بر بسته‌بندی جدید طراحی‌شده خود را آغاز کرد. مرحله آزمایشی شامل آزمایش‌های در چندین شهر و انواع مواد غذایی در دماهای مختلف بود.


مزایای این بسته‌بندی جدید که از کاغذ های قابل بازیافت مانند کاغذ کرافت تولید شده‌اند در حفظ پایداری محیط‌زیست قابل‌توجه است. طبق گفته لندری:« توانایی بازیافت تمام بسته‌بندی‌های عایق قابل بازیافت همراه دیگر محصولات کاغذی باعث کاهش ضایعات این مواد خواهد شد. همچنین هرساله تقریباً جایگزین مخلوط 3.4 کیلوگرم فیلم پلاستیک،14.3 میلیون کیلوگرم الیاف پنبه طبیعی و 6.8 میلیون کیلوگرم پلاستیک غیرقابل بازیافت می‌شود».

سسسسس