بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ را به جرات میتوان یکی از اجزای اصلی دستگاه های صنعتی به شمار آورد. هر دستگاه چرخنده ای نیاز به بلبرینگ یا یاتاقان دارد که بتواند حرکت چرخشی را تسهیل نماید.

در ایران شرکت های زیادی برای تولید بلبرینگ ایرانی وجود ندارد اما برند هایی مانند بلبرینگ  SKF دارای جایگاه ویژه ای است.

بلبرینگ ها به عنوان یک قطعه با عمر مشخص در یک تجهیز محسوب میشود. در واقع بلبرینگ ها به عنوان یک قطعه یدکی در ماشین آلات شناخته شده اند.

اجزای اصلی بلبرینگ

 1. رینگ ها
 2. قفسه (cage)
 3. ساچمه یا اجزای غلتشی

در بلبرینگ ها نیز رینگ های داخلی و خارجی و عناصر غلتان به عنوان اجزای اصلی بلبرینگ محسوب میشوند و قفسه ها در بلبرینگ به عنوان قطعه ای برای حفظ اجزای اصلی شناخته شده اند.

بلبرینگ‌ ها قطعاتی از الکتروموتورها هستند که بین محور روتور و یاتاقان استاتور قرار می‌گیرند. هر بلبرینگ از دوطوقه تشکیل می‌شود.

یکی از طوقه‌ ها ثابت است که در سمت یاتاقان به قسمت ساکن الکتروموتور جفت می‌شود و طوقه دوم متحرک است که روی محور روتور قرار می‌گیرد و همراه آن گردش می‌کند.

l1

برای کاهش اصطکاک، در بین دو طوقه گلوله‌ های کوچکی (ساچمه) قرار دارد، این گلوله‌ ها ضمن حفظ فاصله بین طوقه سطح تماس آن‌ها را نیز به حداقل می‌رسانند.

هر چه سطح تماس بین دو طوقه کمتر باشد اصطکاک نیز کمتر شده و راندمان الکتروموتور افزایش می‌یابد. کاهش سطح تماس محدودیت دارد و اگر بیش‌ ازحد کاهش یابد، گلوله‌ ها فشار وارده از طرف محور را تحمل نمی‌ کنند و خرد می‌شوند.

سایت بلبرینگ SKF در حال حاضر معتبر ترین سازنده بلبرینگ در دنیا میباشد و از مقبولیت ویژه ای در بین بلبرینگ سازان برخوردار است.گروه کالا صنعتی انواع بلبرینگ ها را به صورت اینترنتی در کل کشور به فروش می رساند.

l2

انواع بلبرینگ ها

بلبرینگ ها به چهار دسته تقسیم میشوند:

 1. بلبرینگ شیار عمیق
 2. بلبرینگ تماس زاویه ای
 3. بلبرینگ خودتنظیم
 4. بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ شیار عمیق

طبق تعریف کاتالوگ و نرم افزار شرکت SKF، بلبرینگ های شیار عمیق در کاربردهای بسیار گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

l3

خرید بلبرینگ شیار عمیق بیشترین نوع بلبرینگ را دارند و مخصوصا همه کاره هستند. بلبرینگ SKF اصطکاک کمی دارند و برای صدای کم و لرزش کم بهینه شده اند که سرعت چرخش زیاد را امکان پذیر می کند. آنها بارهای شعاعی و محوری را از هر دو جهت در خود جای می دهند ، نصب آنها آسان است. 

بلبرینگ های شیار عمیق اس کا اف ( SKF ) از محبوبیت ویژه ای برخوردار میباشد. دلیل محبوبیت زیاد این شرکت، تنوع زیادی این محصولات در زمینه کارکرد و اندازه میباشد.

 

شماره فنی این دسته از  بلبرینگ ها با ۶ شروع میشود. این بلبرینگ ها قابلیت تحمل بارشعاعی سنگین و قابلیت تحمل بار محوری کمتر از محدوده شعاعی از هر دو طرف را دارد.

انواع بلبرینگ شیار عمیق

 1. بلبرینگ های شیار عمیق تک ردیفه

2-بلبرینگ های شیار عمیق تک ردیفه با شکاف های پرکننده

3-بلبرینگ های شیار عمیق فولاد ضد زنگ SKF

4-بلبرینگ شیار عمیق SKF دو ردیفه

بلبرینگ تماس زاویه ای

شماره فنی این دسته از بلبرینگ ها باعدد ۷ شروع میشوند. قیمت بلبرینگ تماس زاویه ای قابلیت تحمل بار شعاعی کمتر از بلبرینگ های شیار عمیق و قابلیت تحمل بار محوری هم اندازه بلبرینگ های شیار عمیق و فقط دریک جهت (جهت مخالف) رادارد. محدوده سرعت این بلبرینگ هاسرعت متوسط میباشد.

l4

طبق تعریف کاتالوگ و نرم افزار شرکت SKF ، در بلبرینگ های تماس زاویه ای، رینگ های داخلی و بیرونی نسبت به یکدیگر زاویه میسازند که امکان تحمل بارهای شعاعی و محوری بصورت همزمان را خواهند داشت. هرچه این زاویه تماس بزرگ تر باشد، قدرت تحمل بار محوری آن بیشتر میشود.

انواع بلبرینگ های تماس زاویه ای

 1. بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه
 2. بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیف SKF
 3. بلبرینگ تماس زاویه ای دارای چهار نقطه تماس

بلبرینگ خود تنظیم

شماره فنی این دسته از بلبرینگ ها باعدد 1 شروع میشوند. این بلبرینگ ها دو ردیفه هستند و به این جهت تعداد عناصر غلتان بیشتری دارند. قابلیت تحمل بار شعاعی خیلی سنگین و قابلیت تحمل بار محوری کم و از هر دو طرف را دارند. محدوده قیمت بلبرینگ خود تنظیم سرعت بالا میباشد. بلبرینگ های خود تنظیم ، توسط SKF  اختراع شد.

l5

این بلبرینگ دارای دو ردیف عنصر غلتان (توپ) و یک مسیر متراکم متلاشی شکل در حلقه خارجی دارد. در نتیجه بیرینگ خود تنظیم شده و نسبت به عدم انحراف زاویه ای شفت نسبت به محفظه حساس نیست. مخصوصا برای کاربردهایی که انتظار می رود تغییر شکل یا عدم تغییر جهت قابل توجهی در شفت ایجاد شود، مناسب است.

انواع بلبرینگ های خود تنظیم

1-بلبرینگ باز طراحی اصلی

2-بلبرینگ آب بندی شده

3-بلبرینگ دارای حلقه داخلی گسترده

بلبرینگ کف گرد

l6

بلبرینگ کف گرد SKF از واشر شفت، واشر محفظه و مجموعه عناصر غلتان و قفسه تشکیل شده است.

بلبرینگ کف گرد قابل جدا شدن هستند به طوری که نصب ساده است زیرا واشرها و مجموعه عناصر غلتان و قفسه را می توان جداگانه نصب کرد.

 1. بلبرینگ کف گرد یک جهته
 2. بلبرینگ کف گرد دو جهته