چند سالی است که اصطلاح «جمعه سیاه» در کسب و کارهای کشور متداول شده است. در این روز، بسیاری از فروشگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی، محصولات خود را با تخفیف‌های قابل‌توجه به بازار عرضه می‌کنند. جمعه سیاه یا معادل فارسی آن حراجمعه، فرصتی است که کسب و کارها، با کاهش قیمت، به فروش بیشتر و در نتیجه سود بالاتری دست پیدا کنند. از سوی دیگر، این روز، موقعیت مناسبی برای خریداران نیز هست تا با کاهشی که در قیمت‌ها به وجود آمده، کالاهای مورد نیازشان را با قیمت کمتر بخرند. اما جمعه سیاه از کجا آمده و در آن چه اتفاقی می‌افتد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتر این روز را به شما معرفی کنیم.

برای خرید محصولات آرایشی، اینجا کلیک کنید.

جمعه سیاه چیست؟

«جمعه سیاه»، «بلک فرایدی» یا «حراجمعه»، هر سه یک روز و به یک معنا هستند. این روز، آخرین جمعه ماه نوامبر است؛ ماهی که شروع ایام خرید برای سال نوی میلادی به حساب می‌آید. اگرچه این روز برای نخستین بار در آمریکا برگزار شد، اما امروزه به تمام نقاط دنیا حتی کشورهایی مثل کشور خودمان که سال میلادی، سال تقویمیشان نیست هم گسترش پیدا کرده است.

قدمت جمعه سیاه به حدود 50 سال قبل بازمی‌گردد. همان‌طور که اشاره شد نخستین بار، جمعه سیاه در آمریکا برگزار شد. آنها فردای روز شکرگزاری را برای این عنوان انتخاب کردند. روز شکرگزاری چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر است، بنابراین جمعه سیاه هم چهارمین جمعه این ماه خواهد بود (شاید هم اولین روز ماه دسامبر). همین روزهاست که امریکایی‌ها و البته سایر مردمی که سال نو میلادی را جشن می‌گیرند، آماده خریدهای سال نو می‌شوند؛ دقیقا مانند خریدهای سال نو خودمان که از اوایل اسفند کم و بیش شروع می‌شود.

صاحبان کسب و کار، مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تولیدکنندگان کالاهای مصرفی، از این فرصت استفاده می‌کنند تا با ارائه تخفیف‌های بالا و کاهش قیمت قابل‌توجه، فروش خود را افزایش دهند. حالا چند سالی است که فروشگاه‌های آنلاین هم به این جمع پیوسته‌اند؛ از زمانی که فروش آنلاین و خریدهای مجازی بین مردم رونق پیدا کرده، جمعه سیاه برای آنها نیز معنا یافته است. بنابراین در این روز، فروشگاه‌های آنلاین هم محصولات خود را با کاهش قیمت و تخفیف‌های قابل‌توجه ارائه می‌کنند تا کاربران با خرید از آنها، بخشی از نیاز خود را تامین کنند. مزیت خرید آنلاین در روز جمعه سیاه، این است که دیگر خریداران در فروشگاه‌های بزرگ، با ازدحام جمعیت مواجه نمی‌شوند و با آرامش بیشتری می‌توانند خرید کنند. البته طبیعی است که اگر دست نجنبانید، محصولات خوب با تخفیف‌های بالا را دیگران می‌خرند و فرصت را از دست خواهید داد.

برای خرید محصولات مراقبت پوست اینجا کلیک کنید.

چرا در جمعه سیاه خرید کنیم؟

y2

شاید با خود بگویید چه لزومی دارد تا ما در جمعه سیاه خرید کنیم در حالی‌که هنوز تا خریدهای پایان سال ما زمان زیادی باقی مانده است؟ با توجه به افزایش قیمت‌هایی که در سال‌های اخیر در کشورمان اتفاق افتاده، کاملا منطقی است که هیچ فرصتی برای خریدهای اقتصادی را از دست ندهیم. علاوه بر این، اگر اهل خرید لوازم آرایشی و بهداشتی باشید، حتما متوجه شده‌اید که این کالاها هم در یکی دو سال اخیر افزایش قیمت چشمگیری داشته‌اند؛ برخی از افراد محصولات آرایشی و بهداشتی را کالاهایی لوکس می‌دانند و خریدشان را در اولویت قرار نمی‌دهند. اما نیازی به توضیح نیست که این محصولات به خصوصا لوازم بهداشتی تا چه حد برای سلامت پوست و مو ضروری‌اند. بنابراین جمعه سیاه فرصت بسیار مناسبی برای خرید، خصوصا محصولات آرایشی و بهداشتی است.

برای خرید محصولات مراقبت مو اینجا کلیک کنید.

در جمعه سیاه، خانومی چه می‌کند؟ چرا جمعه سیاه خانومی مهم است؟

y3

همان‌طور که گفته شد در سال‌های اخیر، ‌فروشگاه‌های آنلاین هم در سراسر دنیا به جریان جمعه سیاه یا بلک فرآیدی پیوسته‌اند؛ کشور ما هم از این قاعده مستثنا نیستند. در این میان، فروشگاه آنلاین خانومی با ارائه محصولات متعدد، متنوع و جذاب خود به کاربران این امکان را می‌دهد که با قیمت بسیار مناسب، خریدهای مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشند. حالا کمی بیشتر درباره امکانات جمعه سیاه خانومی بخوانیم.

خانومی تهسیلات بسیار مناسبی را برای خرید در روز جمعه سیاه فراهم کرده است. در این روز (7 آذر) تمام محصولاتی که در سایت خانومی موجود باشند، در تخفیف‌های ویژه شرکت خواهند کرد. تخفیفی بین 40 تا 70 درصد برای محصولات خانومی در نظر گرفته شده است. حتی اگر محصولی که می‌خرید، حداقل تخفیف را داشته باشد، تقریبا نیمی از قیمت آن را می‌پردازید. شاید گاهی اوقات پس از خرید آنلاین نگران هزینه ارسال باشید و تصور کنید با اضافه شدن هزینه ارسال، خریدتان گران‌تر تمام خواهد شد. خانومی به فکر این موضوع هم بوده است. اگر خریدتان در مجموع به 300 هزار تومان برسد، هزینه ارسالی پرداخت نمی‌کنید. بنابراین نگران هزینه ارسال نباشید. با این اوصاف، می‌توانید خریدی جذاب، اقتصادی و به‌یادماندنی از خانومی داشته باشید و بخش عمده‌ای از محصولات آرایشی و بهداشتی یک سال پیش رویتان را با قیمتی بسیار مناسب تهیه کنید.

برای خرید عطر و ادکلن اینجا کلیک کنید.

و در پایان

جمعه سیاه فرصت مناسبی برای خریداران است تا با تخفیف‌های قابل‌توجه، کالاهای مورد نیاز خود را بخرند. گاهی اوقات این تخفیف‌ها و کاهش قیمت‌ها به قدری زیاد است که شاید شما با پول یک کالا، دوتا از همان کالا یا اجناس مشابه را بتوانید بخرید. بنابراین سعی کنید این فرصت را از دست ندهید. ضمن اینکه شما این امکان را دارید که با خرید آنلاین در جمعه سیاه، کالاهای مورد نظرتان را با آرامش مقایسه کنید و سپس دست به خرید بزنید. البته طبیعی است که هنگام خرید آنلاین در جمعه سیاه به اندازه ایام معمولی، وقت نخواهید داشت. زیرا تعداد زیادی کاربر در همان زمان می‌خواهند اجناس تخفیف‌دار را بخرند. بنابراین فرصت را از دست ندهید و خریدتان را به موقع انجام دهید.

هنگام خرید در جمعه سیاه ممکن است، هول شوید و کالاهایی را که نیاز ندارید بخرید در حالی‌که با یک برنامه‌ریزی دقیق شاید با همان هزینه بتوانید اجناس ضروری‌تری را که در روزهای معمولی تخفیف ندارند، تهیه کنید. بنابراین، بهتر است پیش از زمان شروع جمعه سیاه، یک لیست اصلی از محصولات آرایشی و بهداشتی مورد نیازتان را تهیه کنید؛ سپس یک لیست فرعی نیز آماده کنید تا در صورتی که بودجه‌تان اجازه می‌داد پس از خرید لیست اصلی در خانومی به سراغ لیست فرعی برود زیرا ممکن است آن‌قدر اجناس تخفیف داشته باشند که بودجه‌تان برای لیست دوم هم کافی باشد. ضمنا جمعه سیاه فرصت مناسبی برای خرید هدیه نیز هست؛ در واقع شما در این فرصت هدیه‌ای می‌خرید که ارزش آن بیشتر از پولی است که می‌پردازید و با این کار حسابی سود می‌کنید. حتما می‌دانید که جمعه سیاه، در تقویم ما نزدیک به شب یلداست و برخی از هموطنانمان به این مناسبت به هم هدیه می‌دهند، خصوصا به تازه عروس‌ها. همه اینها را بیان کردیم تا بگوییم فرصت مناسب خرید در جمعه سیاه یا بلک فرآیدی را از دست ندهید.