حوادث به اتفاقاتی گفته می شود که به صورت ناگهانی، بدون برنامه ریزی و هیچ پیش فرض قبلی در سطح امروز جامعه رخ می دهند. اخبار حوادث نیز به گزارشاتی گفته می شود که از این گونه اتفاقات تهیه شده و در دسترس عموم مردم قرار می گیرند. مسلما تهیه اخبار حوادث و همچنین چگونگی گزارش دادن آن نیاز به تخصص و تبحر ویژه ای دارد. در ادامه هم به موضوعاتی که در این زمینه قرار می گیرند و هم به مسائلی که در تهیه خبر حوادث مهم هستند، خواهیم پرداخت.

1-اخبار قتل

اولین، بزرگ ترین و همچنین خطرناک ترین حوزه اخبار حوادث مربوط به خبرهای قتل می شود. این نوع از خبرها غالبا قتل و یا جنایتی را گزارش می دهند که در جامعه اتفاق افتاده است. بسیاری از اوقات این نوع خبرها شامل قتل های ناگهانی می شوند که به دلایل مختلف و بر حسب میزان عصبانیت و عدم توانایی در کنترل خشم افراد مختلف رخ می دهند.

در بسیاری از روزنامه های چاپی و یا حتی روزنامه ها و مجله های آنلاین، معمولا این گونه از خبرها را به صورت سلسله وار به چاپ رسانده و منتشر می کنند. به طور مثال از زمان وقوع قتل تا پیگیری ها و تحقیقات پلیس، نتایج تحقیقات به منظور پیدا کردن قاتل، حکم قاضی و همچنین مراحل اجرای حکم و دیگر حواشی با دقت و با ذکر جزئیات لازم به چاپ و انتشار می رسند.

2-اخبار قصاص

یکی دیگر از بخش های اخبار حوادث مربوط به اخبار قصاص می شود. هر چند که این بخش مطالب زیادی ندارد، اما گاهی اوقات به دلیل عجیب بودن حکم، خبرهای این حوزه بسیار برجسته می شوند. به طور مثال یکی از اخباری که چند وقت پیش در وبسایت های خبری منتشر شد در خصوص حکم قصاص مرد قصابی بود که چشم یک دزد را کور کرده بود. مسلما زمانی که افراد جامعه این خبر را می شوند، نمی توانند باور کنند که چنین حکمی برای کسی داده شود که از خودش در برابر دزد حفاظت کرده است.

3-حوادث غیر مترقبه

این نوع از حوادث جز اتفاقاتی هستند که به صورت ناگهانی و به دلایلی همچون برق گرفتگی، پرت شدن از مکان بلند و سقوط، آتش سوزی های مهیب و غیر منتظره و...رخ می دهد. معمولا در بین تمام این موارد برق گرفتگی و آتش سوزی ها بیشترین مقدار از اخبار حوادث را تشکیل می دهند. آتش سوزی رخ داده در ساختمانی همچون ساختمان پلاسکو، اقدامات شهرداری و آتش نشانی به منظور خاموش کردن آتش، تعداد کشته ها و چگونگی انجام عملیات نجات و...برخی از مهم ترین جزئیات و بخش های اخبار حوادث را تشکیل می دهند.

4-حوادث طبیعی

وقوع حوادث طبیعی چیزی است که در تمام کشورهای دنیا وجود دارد. زلزله، سیل، سونامی، طوفان های مهیب، نشست زمین و...همگی جز رخدادهای طبیعی هستند. اینکه در کدام کشور و در کدام منطقه جغرافیایی قرار گرفته باشید، خبرهای متفاوتی از حوادث طبیعی می شنوید. به طور مثال اگر در ژاپن و جزیره های اطرافش باشد، اخبار سونامی و زلزله بیشترین حجم اخبار حوادث را تشکیل می دهند. در حالی که در برخی از ایالت های آمریکا بیشترین حجم این خبرها مربوط به طوفان های گوناگون با شدت های مختلف می شود.

5-دزدی و سرقت

اخبار دزدی و سرقت های مسلحانه و غیرمسلحانه نیز بخش بعدی اخبار حوادث است. این بخش نیز تقریبا در بین دیگر خبرها، بیشتر به چشم می آید. معمولا دزدی هایی که به صورت مسلحانه از بانک ها انجام می شود، کیف قاپی هایی که در خیابان اتفاق می افتند. جیب بری های رخ داده در مترو و اتوبوس، دزدی های ماشین و...همگی زیر مجموعه اخبار حوادث هستند. معمولا در انتهای خبر نیز گزارشگر سعی می کند تا با ارائه توصیه هایی به شنوندگان، آن ها را از روش های معمول دزدی آگاه کند تا طعمه این گونه از افراد نشوند.

6-کلاهبرداری

مورد ششم که جز اخبار حوادث به حساب می آید، کلاهبرداری ها هستند. کلاهبرداری ها در سطوح بسیار پایین تا سطوح بسیار بالا رخ می دهند که غالبا آن چیزی که در اخبار حوادث در موردشان صحبت می شود، کلاهبرداری هایی است که در سطوح بسیار بزرگ و کلان رخ داده اند. اختلاس ها، کلاهبرداری های شرکت های مختلف خصوصی و حتی دولتی و...همگی جز اخبار حوادث هستند.