نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد

بسیاری از ما در طول زندگی، چه در رابطه با امور شخصی و چه کاری، در شرایطی قرار گرفته ایم که باید به یک توافقنامه دو جانبه پایبند باشیم. تنظیم قرارداد، از هر نوعی که باشد ویژگی های خاص خودش را دارد و برای داشتن یک قرارداد همه جانبه و حقوقی، حتما باید با یک متخصص و مشاور حقوقی مشورت نماییم. نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد را می توانیم با کمک یک وکیل و مشاورحقوقی مورد توجه قرار دهیم. شما در این رابطه می توانید با کمک سامانه مشاوره حقوقی وکیل تاپ، قراردادهای خود را تنظیم نمایید.

 

قرارداد چیست؟

قرارداد یعنی یک عقد و پیمان که برای طرف های این پیمان توافقی الزام آور است. در یک پیمان یا قرارداد، حقوق و وظایف دو طرف توافق نامه مشخص می شود و هر دو طرف هم باید به رعایت و انجام آنها ، خود را ملزم بدانند. در غیر این صورت طرف مقابل می تواند ادعای خسارت کرده و پیگیری حقوقی انجام دهد.

انواع قراردادها از نظر حقوقی در ایران

قراردادها می توانند به انواع مختلف، از جهات مختلف تقسیم شوند. اگر قصد تنظیم هر یک از این قراردادها را داشته باشید، باید هر کدام از این قراردادها را با توجه به امور حقوقی و قانونی و عرف مربوط به آنها، تنظیم نمایید. در حقیقت باید بر قوانین مربوط به آنها، تسلط کامل داشته باشید. نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد،  از همین قوانین، منشأ می گیرند. 

قرارداد تجاری

از جمله قراردادهای تجاری و بازرگانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اعطای نمایندگی، نمایندگی انحصاری، توافق نامه خرید و فروش، واردات و صادرات، حمل و نقل، لیسانس، ترخیص کالا، حق‌العمل کاری، خرید و فروش هر گونه کالای تجاری، اتومبیل، زمین و ملک و مغازه، قراردادهای بیع، بیع متقابل و بین المللی، گارانتی، بیمه و....

اصول و نکات تنظیم قرارداد

قرارداد مشارکت

قراردادهایی برای مشارکت در امور سرمایه گذاری، مشارکت در یک کار، مشارکت در امور مغازه، کنسرسیوم، مشارکت های مدنی و...

قرارداد ملکی

قراردادهای مربوط به خرید و فروش و اجاره آپارتمان و ساختمان، اجاره نامه، مبایعه نامه، قرارداد در مشارکت ساخت زمین و آپارتمان، قرارداد پیش خرید آپارتمان، اجازه زمین و مال وقفی، معاوضه ملک و انواع تقسیم نامه ها و...

قرارداد عمرانی و پیمانی

هر نوع قراردادی که به بازسازی، نوسازی، پیمانکاری و مدیریت جزئی و کلی، کنترات و... ختم شود، قرارداد عمرانی می گویند.

قرارداد مالی

انواع قراردادهای مالی، بیزینس، اسپانسری، فاینانس، بورس، وام، اوراق و...

قرارداد استخدامی

انواع قراردادهای شرکتی، کار معین، مدیریت ها، بازاریابی، ویزیتور، وکالت نامه، مسئول فنی و...

قرارداد تخصصی

قراردادهای که مبنی بر ارائه یک تخصص ویژه دارد مانند حق الوکاله، مشاوره حقوقی، خدمات مهندسی و نظارت، حق التدریسی، گردشگری، مدیریت طرح و مدیریت پروژه و...

قرارداد هنری

قراردادهای مبنی بر ساخت و تولید فیلم و سریال، بازیگری، نمایش آثار هنری، ساخت موسیقی، بدلکاری، فیلمبرداری، تجهیزات و ....

قرارداد صنعتی

قراردادهای ساخت و تولید تجهیزات صنعتی، اخذ لیسانس، واگذاری اختراعات، برند سازی و علائم تجاری، انتقال تجربیات فنی و صنعتی و...

قرارداد مبنی بر صدور مجوزها

انواع قراردادهایی که به واگذاری و و دریافت مجوزها، اخذ پروانه ها و بهره برداری از منابع مانند معادن، قرارداد صدور پروانه امور فرهنگی و ورزشی، و غیره مربوط می شود.

قراردادهای ورزشی

قرارداد بین تیم ها و بازیکنان در انواع رشته های ورزشی مانند فوتبال، والیبال، بازی های رزمی، قراردادهای نقل و انتقال بین تیمی، بیمه ورزشی و ....

قراردادهای انسانی

قراردادهایی مانند ازدواج، رحم اجاره ای، پیوند اعضا ، طلاق و ...

 

نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد

چون قرارداد دارای اهمیت بسیار بالا برای توافق بین دو طرف می باشد و برای هر دو طرف قرار است حد و حدودی معین شود، پس باید نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد، را سرلوحه کار قرار دهید. بسیاری از قراردادها بوده اند که به دلیل عدم رعایت این نکات و نقض قوانین به نتیجه نرسیده و حتی کار به شکایت هم رسیده است. که در این مواقع نه تنها هزینه های هنگفتی گریبان دو طرف را گرفته است، بلکه مسائلی همچون از دست رفتن اعتماد، دغدغه های ذهنی، رفت و آمدهای زیاد و غیره را هم باید در نظر بگیرید.

. قراردادهایی که بسته می شوند، باید از نظر قانونی مخل نظم عمومی نبوده و به حالت معین بسته شود.( یعنی قانون برای این نوع از قراردادها ضوابطی در نظر گرفته باشد)

. قرارداد نباید برخلاف قواعد آمره باشد. قواعد آمره، قوانینی هستند که هیچوقت قابل تغییر نیستند حتی اگر دو طرف بین خودشان بر سر این مسئله به توافق رسیده باشند اما از نظر قانون، اعتباری ندارد.

. یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد، توجه به تاریخ و شماره قرارداد است. با وجود اینکه شاید این نکته زیاد مهم به نظر نیاید، ولی گاهی ممکن است همین تاریخ و شماره، در فسخ یا عدم فسخ یک قرارداد نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

. اگر در قرارداد خود اصطلاحات ویژه و تخصصی دارید، حتما آنها را تعریف نمایید تا طرفین دچار گمراهی نشوند.

. حتما نام و عنوان برای قرارداد خود در نظر بگیرید تا قوانین خاص آن قرارداد، در مورد آن جاری شود.

. طرفین قرارداد را هر چند نفر که هستند، کامل و واضح مشخص نمایید تا بعدها اشخاص دیگری مدعی نشوند. همچنین سمت آن افراد و هر نقشی که در قرارداد را دارند، را باید با ظرافت تمام، ذکر کنید.

. بعضی از قراردادها بر مبنای ضمانت هایی بسته می شوند. لازم است ضمانت های داده شده را تمام و کمال در قرارداد ذکر نمایید.

. مدت قرارداد را معین کنید و تاریخ شروع و پایان آن را در قرارداد خود ذکر نمایید.

. در رابطه با قراردادهای خرید و فروش و تجاری، میزان و مبلغ قرارداد را حتما در متن بیاورید. اگر مبلغ را نمی توانید به شکل کامل و نهایی برآورد کنید، می توانید به شکل تخمینی آن را ذکر نمایید.

. یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد، تعهدات دو طرف می باشد. هر یک از طرفین باید وظایف و تعهداتشان به شکل کامل و صریح در متن قرارداد گنجانده شود.

. سعی کنید قراردادی را منعقد کنید که دارای متن ساده و قابل فهمی باشد و از به کار بردن کلمات و عبارات پیچیده در آن جلوگیری کنید. زیرا ممکن است چندین مفهوم از این عبارات برداشت شود.