نگاهی به هارلی دیویدسون V-ROD Muscle

گران‌ترین موتورسیکلت بازار

اگرچه محدودیت‌های واردات موتورسیکلت تنوع حضور این محصولات در بازار کشور را با چالش روبرو کرده، اما هنوز هم می‌توان گزینه‌های جذابی را برای خرید انتخاب کرد. البته اگر جیبی پر از پول داشته باشید.

در بخش خرید ماشین باما ، دست‌کم برای انتخاب مدل‌هایی تا سال 2018 گزینه‌های فوق‌العاده‌ای پیش رو دارید. کافی است سری به بخش قیمت خودرو باما بزنید تا با جدیدترین اعضای باشگاه میلیاردی‌ها آشنا شوید؛ اما اگر از گروه دوست‌داران موتورسیکلت هستید باید بگوییم که خبرهای خوبی برای شما داریم.

اگر از نظر مالی مشکلی نداشته باشید می‌توانید موتورسیکلت‌های گران‌قیمتی مانند وسپا LX 150i، کاوازاکی Z1000، بنلی TNT249، باجاج پالس 200RS و هیوسانگ GT 250R را خریداری کنید. ولی نظرتان درباره هارلی دیویدسون چیست؟

بله اگر در بخش اخبار موتورسیکلت باما این مدل را جستجو کنید با یکی از خاص‌ترین هیولاهای دوپای بازار ایران آشنا می‌شوید. امروز قصد داریم نگاهی به هارلی دیویدسون V-ROD مدل 2016 بیاندازیم که با برچسب قیمتی 2 میلیارد و 500 میلیونی توانسته لقب گران‌ترین موتورسیکلت بازار ایران را یدک بکشد.

هارلی V-ROD؛ شاهکار کروزرها

سال 2001 بود که شرکت آمریکایی هارلی دیویدسون مدلی جدیدی موسوم به VRSC (مخفف موتورسیکلت مسابقه‌ای-خیابانی با پیشرانه V شکل) را تولید کرد. این محصول خیلی زودتر از انتظار از سوی مشتریان متعصب هارلی با استقبال روبرو شد. طرفدارانی که این موتورسیکلت را یک بازگشت طوفانی از کروزرهای سری V-Twin (پیشرانه V شکل دوقلو) قلمداد می‌کردند. به همین دلیل بود که خیلی زود برایش اسم V-ROD انتخاب شد. هارلی فوق اولین محصول شرکت بود که از فناوری دو میل‌سوپاپ روی هر سیلندر استفاده می‌کرد. چیزی که در خودروها آن را به اسم DOHC می‌شناسیم. شرکت تولید این محصول را بعد از چند تغییر ملایم در سال 2017 متوقف کرد.

2

مشخصات فنی

نگاهی به قابلیت‌های پیشرانه V-ROD نشان می‌دهد که چرا این موتورسیکلت تا این اندازه در تاریخ مهم است. بین سال‌های 2001 تا 2007 مدل فوق با پیشرانه 1131 سی‌سی تولید می‌شد. هارلی با این قوای محرکه می‌توانست 115 اسب‌بخار قدرت و 114 نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. از سال 2007 تا 10 سال بعد از آن، پیشرانه جدید 1247 سی‌سی روی کار آمد که این‌بار می‌توانست علیرغم حجم کمتر پیشرانه، 125 اسب‌بخار قدرت فراهم کند. مدلی که با قیمت 2.5 میلیارد تومان آگهی شده نسخه Muscle با همین پیشرانه است. به لطف حضور یک جعبه‌دنده 5 سرعته دستی رسیدن به سرعت نهایی 232 کیلومتر برساعتی تعجب چندانی ندارد. در نظر داشته باشید که داریم درباره موتورسیکلتی صحبت می‌کنیم که طولی 2.4 متری دارد و وزن آن در نسخه نهایی به بیش از 300 کیلوگرم می‌رسد؛ مانند همیشه امضای هارلی دیویدسون یعنی متفاوت بودن سایز تایر عقب و جلو در این محصول هم دیده می‌شود. در این مدل نیز تایر جلو 120.70 میلی‌متری 19 اینچی و تایر عقب 240.40 میلی‌متری 18 اینچی است. هارلی V-ROD در پیمایش‌های شهری 5.9 لیتر و در پیمایش‌های جاده‌ای 7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر مصرف می‌کند. البته نباید باک 12 لیتری آن را فراموش کنیم.

3

تابلوی هنری سنگین‌وزن

هارلی دیویدسون V-ROD تیپ ماسل، حقیقتاً یک سازه چشم‌نواز است. شرکت با این محصول نشان داده است که هنوز هم استاد ترکیب خطوط منحنی در کنار زوایای صاف است. به انحنای زیبای روی باک دقت کنید که چطور در تضادی زیبا با لوله صاف اگزوزها قرار گرفته است. زین در فاصله‌ای مناسب از فرمان و البته زمین قرار گرفته تا سنت همیشگی راندن با این موتورسیکلت یعنی مسافرت‌های طولانی مقدور باشد. عریان بودن محفظه موتور اقدامی هوشمندانه به منظور نمایش آن قلب زیبای دوقلوی V شکل بوده است. مشتریان ویرایش ماسل می‌توانند از ترمزهای دوبل برند برمبو که بی‌اندازه برای متوقف کردن این غول سنگین‌وزن مناسب هستند، لذت ببرند. اساساً محصولات هارلی با این هدف تولید می‌شوند که بتوان با آنها در هر اقلیم و شرایط آب و هوایی پیمایش داشت.

یادمان نمی‌رود که در حال حاضر موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون گران‌ترین محصولات در دنیا هستند. به همین دلیل است که قیمت دست‌دوم خود را بهتر از هر موتوری حفظ می‌کنند. در برنامه‌های سالانه کارخانه هارلی ده‌ها هزار نفر با موتورهای هارلی خود به طرف مقر این کارخانه در ایالت ویسکانسین حرکت می‌کنند و گروه‌های هارلی‌سوار را گاهی در اکیپ‌های سیصد نفره می‌بینید که از شهری به شهر دیگر می‌روند. کمپانی موتورسیکلت‌سازی هارلی ظاهراً احتیاجی به گروه مهندسی برای ساخت و طراحی موتورهای جدید ندارد زیرا خریداران فقط می‌خواهند که موتورشان همان صدای مخصوص قدیمی هارلی را بدهد که فقط از اگزوز همان موتورهای قدیمی بیرون می‌آید. اگر شما هم قصد خرید موتورسیکلت دارید می توانید به وب سایت باما مراجعه کنید و با مناسب ترین قیمت، موتورسیکلت دلخواهتان را خریداری کنید.