فهرست مطالب

معرفی سمعک‌های هوشمند

به دلیل اینکه کاهش توانایی شنوایی یکی از علائم طبیعی کهولت سن است، بسیاری از مردم در درمان بیماری‌های مربوط به شنوایی غفلت می‌کنند و ممکن است آن‌ها را جدی نگیرند. از دست دادن توانایی لذت بردن از فعالیت‌های روزمره زنده مثل گفتگو با دوستان، شنیدن تایمر وسایل خانه و... اساساً ارتباط فرد را با زندگی عادی قطع می‌کند. اما از زمان اختراع سمعک هوشمند زندگی بشر در حال تغییر بوده است. این دستگاه‌های کوچک قادر هستند دوباره به افراد توانایی شنیدن را اعطا کنند. تمام صداهایی که بیماران به دلیل کم شنوایی از دست می‌دهند با استفاده از این سمعک‌ها تقویت می‌شوند. در ابتدا تقویت صداها تنها هدف سمعک‌ها بود ولی در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی همه چیز وارد سطح جدیدی شده است.

امروزه متخصصان شنوایی سنجی سمعک‌هایی را ارائه می‌دهند که سرشار از فناوری‌های هوشمند و انقلابی هستد. در ادامه قصد داریم ویژگی‌های سمعک‌ها، دلایل نیاز به سمعک و فوایدی که سمعک‌های هوشمند دارند را بررسی کنیم.

در چه مواردی باید از سمعک استفاده کنیم؟

تمام افرادی که دارای مشکلات کم شنوایی هستند ممکن است برای بهبود پیدا کردن نیاز به استفاده از سمعک داشته باشند. قبل از اینکه برای تهیه سمعک اقدام کنید باید با پزشک خود مشورت کنید. برای این کار می‌توانید به مراکزی مانند کلینیک گوش تهران مراجعه کنید. نوع سمعکی که پزشک برای فرد تجویز می‌کند به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

  • شکل گوش خارجی: ممکن است گوش‌های تغییر شکل یافته نتوانند از سمعک‌های پشت گوشی استفاده کنند.
  • عمق یا طول مجرای گوش: ممکن است سمعک‌های داخل گوش برای افرادی که مجرای کم عمقی دارند مناسب نباشند.
  • نوع و شدت کم شنوایی
  • مهارت دست فرد برای قرار دادن و درآوردن سمعک
  • میزان تجمع مایع در گوش: در صورت وجود مقدار زیاد مایع یا رطوبت درون گوش احتمال دارد مانع استفاده از سمعک‌های داخل گوشی شود.

10

سمعک هوشمند چیست؟

سمعک‌های هوشمند (Smart hearing aids) یا سمعک‌های دیجیتال محبوب‌ترین و مؤثرترین گزینه برای مدیریت انواع مختلف مشکلات کم شنوایی هستند. این نوع سمعک‌ها به شکل خودکار با محیط اطراف فرد سازگار می‌شوند. یعنی بر اساس سروصدای موجود در محیط میزان صدا را تقویت یا کمتر می‌کنند. همچنین الگوریتم سمعک‌های هوشمند میان سروصدای محیط و صحبت افراد هماهنگ می‌شود، بنابراین افراد با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند به راحتی با دیگران تعامل کنند.

ویژگی‌های سمعک‌های هوشمند

سمعک‌های جدیدی که امروزه در دسترس هستند با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته می‌شوند و اکنون از همیشه هوشمندتر هستند. برخی از مدل‌های جدید می‌توانند به صورت خودکار صدای باد را کاهش دهند یا به یک هدفون بی‌سیم استریو تبدیل شوند. حتی برخی از این سمعک‌ها می‌توانند به سیستم خانه‌های هوشمند متصل شوند و اگر کسی درب منزل باشد با روشن کردن چراغ‌ها به فرد هشدار دهند. در صورت گم شدن سمعک هم برنامه‌ای وجود دارد که برای یافتن آن به افراد کمک می‌کند. در ادامه می‌توانید برخی از ویژگی‌های سمعک هوشمند را مشاهده کنید:

11

برخورداری از هوش مصنوعی (AI)

 با سمعک‌هایی که نیاز به تنظیم دستی داشتند خداحافظی کنید. سمعک‌های هوشمندی که از هوش مصنوعی برخوردار هستند با استفاده از الگوریتم‌هایی خاص می‌توانند صداهای محیط و افراد را تجزیه و تحلیل کرده و از هم تمیز دهند، این سمعک‌ها می‌توانند صداها و افراد خاص را شناسایی کرده و میزان صدا را به صورت خودکار و بر اساس میزان مشکلات کم شنوایی فرد و همچنین تنظیماتی که کاربران انتخاب می‌کنند تغییر دهند. درنتیجه نیاز به انجام تنظیمات دستی در طول روز کاهش پیدا می‌کند.

درواقع با استفاده از سمعک هوشمند تجربه شنیداری افراد شخصی‌تر می‌شود. یعنی هوش مصنوعی به دستگاه اجازه می‌دهد رفتار انسان را شبیه‌سازی کند و سپس با استفاده از قابلیت یادگیری ماشینی سمعک‌ها می‌توانند از آنچه در گذشته با آن روبرو شده‌اند درس بگیرند.

بلوتوث

سمعک‌هایی که دارای این ویژگی هستند می‌توانند به صورت مستقیم از طریق بلوتوث یک دستگاه سازگار مانند رایانه، تلفن هوشمند، استریو یا تلویزیون صدا را پخش کنند. در این صورت فرد می‌تواند صدا را بدون اختلال و به شکل واضح‌تری دریافت کند.

12

قابلیت تشخیص سقوط سمعک هوشمند

مانند بعضی از ساعت‌های هوشمند برخی از بهترین انواع سمعک هم می‌توانند تشخیص دهند کاربر دچار مشکل شده است یا خیر. در صورت تشخیص دادن چنین مشکلی سمعک به صورت بی‌سیم به گوشی هوشمند کاربر متصل می‌شود. سپس با شماره‌های اضطراری یا با مخاطبی که از قبل تعیین شده است تماس می‌گیرد. برای اینکه این قابلیت سمعک به خوبی عمل کند، سمعک باید در نزدیکی گوشی هوشمندی که به آن متصل شده است باشد.

 سمعک‌های هوشمند به عنوان ردیاب تناسب اندام

اگر مشکلات کم شنوایی دارید و تمایل دارید از یک ردیاب تناسب اندام هم استفاده کنید، لازم نیست برای خریدن چند وسیله هوشمند هزینه کنید. برخی از سمعک‌های هوشمند به تنهایی می‌توانند مانند یک گام شمار یا ساعت هوشمند حرکات و ضربان قلب کاربر را ردیابی کنند و اطلاعات را به گوشی هوشمند او بفرستند.

بهبود جهت‌یابی

سمعک‌های هوشمندی که در هر دو گوش فرد قرار می‌گیرند می‌توانند جهت صدا را تشخیص دهند و صداهایی که از جهات دیگر می‌آید را کاهش داده یا حذف کنند. به این ترتیب صدایی که فرد می‌خواهد بشنود واضح‌تر به گوش می‌رسد. همچنین با وجود این ویژگی کاربر می‌تواند جهت صدا را به راحتی تشخیص دهد.

کوچک بودن ابعاد سمعک‌های هوشمند

بعضی از سمعک‌هایی که به تازگی تولید شده‌اند کاملاً درون مجرای گوش جا می‌گیرند. مدل‌های دیگری هم که پشت گوش تنظیم می‌شوند به شکل قابل توجهی کوچک‌تر، سبک‌تر و راحت‌تر هستند. همچنین امکان دیدن این سمعک‌ها توسط دیگران هم کمتر است.

سمعک‌های هوشمند با باتری‌های قابل شارژ

هر چه تکنولوژی بیشتر پیشرفت می‌کند سمعک هوشمند هم بیش از گذشته شبیه به هدفون بی‌سیم می‌شود. به جای سمعک‌های قدیمی که دارای باتری‌های کوچکی بودند و هر چند روز یک‌بار باید تعویض می‌شدند، سمعک‌های جدیدی وارد بازار شده‌اند که حاوی باتری‌های قابل شارژ هستند. این باتری‌ها اغلب برای یک روز کامل شارژ کافی دارند. فقط باید شب‌ها سمعک خود را دربیاورید و آن را شارژ کنید.

قابلیت اتصال سمعک هوشمند

کاربران می‌توانند سمعک‌های هوشمند خود را که با انواع دستگاه‌های هوشمند موجود در منزل سازگار هستند متصل کنند و تجربه راحت‌تری از استفاده از سمعک به دست بیاورند. برای مثال تصور کنید سمعک خود را روشن می‌کنید و بلافاصله چراغ‌ها روشن می‌شوند یا دستگاه‌ها بعد از اتمام شستشو به شما اطلاع می‌دهند.

انواع سمعک از نظر نحوه قرارگیری در گوش

1.سمعک‌های پشت گوش (BTE)

سمعک‌های پشت گوش شامل یک بخش پلاستیکی و محکم هستند که پشت گوش قرار می‌گیرد و به یک قاب سمعک پلاستیکی متصل می‌شوند که آن هم درون گوش خارجی قرار می‌گیرد. قطعات الکترونیکی در قاب پشت گوش قرار می‌گیرند. صدای خارجی از سمعک به داخل قالب پلاستیکی پشت گوش و سپس به درون گوش منتقل می‌شوند. سمعک‌های BTE برای افرادی که دچار بیماری کم شنوایی خفیف تا شدید هستند و برای تمام سنین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

13

نوع جدید سمعک‌های BTE با نام سمعک‌های پشت گوش باز شناخته می‌شوند. این سمعک‌های کوچک به صورت کامل پشت گوش جای می‌گیرند و فقط یک لوله باریک درون مجرای گوش می‌رود و آن را قادر می‌سازد که باز باقی بماند. به همین دلیل هم این نوع سمعک‌ها ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشند که مشکلاتی مانند تجمع مایع گوش دارند، زیرا این سمعک‌ها نسبت به مدل‌های دیگر در چنین شرایطی کمتر آسیب می‌بینند.

2.سمعک‌های داخل گوش (ITE)

این نوع سمعک هوشمند کاملاً درون گوش خارجی جای می‌گیرد و برای مشکلات کم شنوایی خفیف تا شدید به کار می‌رود. در این مدل سمعک‌ها قاب نگهدارنده قطعات الکترونیکی از جنس پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از سمعک‌های داخل گوشی ممکن است ویژگی‌های اضافی مانند تله کویل (telecoil) داشته باشند. تله کویل یک قطعه فلزی کوچک است که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که صدا را از طریق مدار سمعک دریافت کنند نه از درون میکروفون آن. با وجود این ویژگی شنیدن صدا از تلفن راحت‌تر می‌شود. معمولاً از این نوع سمعک‌ها برای کودکان خردسال استفاده نمی‌شود زیرا با رشد گوش باید قاب‌ها باید تعویض شوند.

3.سمعک داخل مجرای گوش

این سمعک‌ها که داخل مجرای گوش قرار می‌گیرند با دو نوع ITC و CIC شناخته می‌شوند. سمعک‌های ITC درون مجرای گوش قرار می‌گیرند و  به شکلی ساخته می‌شوند که کاملاً با اندازه و شکل مجرای گوش شخص متناسب باشند. سمعک‌های CIC که با نام سمعک نامرئی هم شناخته می‌شوند به صورت کامل درون مجرای گوش قرار می‌گیرند و تقریباً درون مجرای گوش پنهان هستند. هر دو نوع سمعک‌های داخل مجرای گوش برای مشکلات شنوایی خفیف تا شدید مورداستفاده قرار می‌گیرند.

چطور نیاز خود به سمعک هوشمند را تشخیص دهیم؟

کلینیک گوش تهران یکی از بهترین و جامع‌ترین مراکز تخصصی گوش و شنوایی در شهر تهران است که با داشتن چندین متخصص در رشته‌های فوق تخصصی گوش و شنوایی، به بیماران سراسر کشور خدمات تشخیصی، درمانی و مراقبتی ارائه می‌دهد. از مزیت‌های این مرکز می‌توان به استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا و حضور متخصصین مطرح کشور در زمینه جراحی‌های گوش، شنوایی، تعادل و سمعک نام برد در حال حاضر این کلینیک یکی از بزرگ‌ترین مراکز تشخیصی و درمانی در حوزه سلامت گوش و شنوایی در ایران محسوب می‌شود. درصورتی‌که نیاز به هرگونه مشاوره در مورد مشکلات کم شنوایی پیدا کردید می‌توانید به وب‌سایت رسمی کلینیک گوش تهران مراجعه و از مشاوره‌های متخصصان این مرکز بهره‌مند شوید.