فرقی نمی‌کند می‌خواهید داخل استودیو عکاسی کنید یا در فضای باز؛ همیشه به ابزارهایی برای تنظیم نور عکس‌هایتان نیاز دارید. در عکاسی، نور مناسب همیشه حرف اول و آخر را می‌زند و بدون وجود آن نمی‌توان عکس حرفه‌ای ثبت کرد.

یکی از ابزارهایی که در عکاسی کاربردهای زیادی دارد رفلکتور است و بعد از خرید دوربین یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای هر عکاسی است.

از رفلکتور می‌توانید برای استفاده حداکثری از نور فضای باز یا بازتاب دادن نور طبیعی و مصنوعی استفاده کنید.

ما یک راهنمای ساده برای آشنایی و انتخاب رفلکتور، کاربرد رفلکتور و انواع آن برای افزایش کیفیت عکس‌هایتان گردآوری کرده‌ایم. اگر قصد خرید رفلکتور دارید، توصیه می‌کنیم قبل از خرید این مقاله را بخوانید.

l1

رفلکتور چیست؟

رفلکتورها صفحه‌های بزرگ منعکس کننده نور هستند. یک رفلکتور از خود نوری ندارد و عکاس با استفاده از رفلکتور فقط می‌تواند نور موجود در محیط را جهت دهد تا بر روی سوژه مورد نظر بازتاب کند.

ورق رفلکتور بسیار کاربردی است و از آن می‌توانید هم برای بازتاب نور در فضاهای بسته مانند استودیو که نور مصنوعی دارند استفاده کنید و هم در فضاهای باز و زیر نور خورشید.

رفلکتورها ارزان قیمت هستند و می‌توانند تاثیر زیادی روی کیفیت عکس‌های شما بگذارند. این ابزار قابلیت تبدیل نور سخت به نور نرم را دارد. همچنین برای هدایت نور به سمت سوژه کنترل بیشتری خواهید داشت.

کاربرد رفلکتور عکاسی چیست؟

خرید رفلکتور عکاسی برای کسانی که عکاسی پرتره انجام می‌دهند یک ابزار کاربردی محسوب می‌شود. کاربرد اصلی و مهم رفلکتور عکاسی تنظیم نور و رفع سایه‌ها در عکس‌ است. اگر در طول روز مشغول عکاسی در فضای باز و طبیعت هستید، می‌توانید از آن برای رفع سایه‌های روی سوژه عکاسی استفاده کنید.

معمولا برای این کار باید رفلکتور را طوری تنظیم کنید که در سمت سایه سوژه قرار بگیرد و بتواند با بازتاب نور در قسمت سایه، آن را روشن‌تر کند. اصولا در چنین شرایطی، با استفاده از رفلکتور دیگر نیازی به فلش یا نورهای ثابت نخواهید داشت.

انتخاب رفلکتور عکاسی

اگر تا به حال رفلکتور عکاسی خریداری نکرده‌اید، در ابتدا ممکن است این کار  برایتان کمی سخت به نظر برسد. اشکال، اندازه‌ها، رنگ‌ها و ویژگی‌های مختلف بازتاب دهنده‌ها می‌توانند باعث شود ساعت‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی جستجو کنید و در آخر در ذهنتان سوال ایجاد شود که کدام یک بهتر است؟ شما باید بسته به نیاز خود آن‌ها را بررسی کنید تا بتوانید خرید انجام دهید. ما سوالاتی را که در هنگام خرید رفلکتور حتما برایتان پیش آمده است را پاسخ داده‌ایم.

l2

 اندازه رفلکتور چقدر باشد؟

اگر عکس پرتره می‌گیرید و استودیو ندارید، یک رفلکتور کوچک قابل حمل و سبک برای شما مناسب است. البته رفلکتورهای بزرگ مزایایی دارند و نور را به صورت وسیع‌تری پخش می‌کنند.

معمولا عکاس‌ها رفلکتورهای بزرگ را  ترجیح می‌دهند چون نور بیشتری را می‌توانند کنترل کنند. مدل‌های تاشو و جمع‌شو هم وارد بازار شده‌اند که مشکلات حمل و نقل را کم می‌کنند.

بعضی از رفلکتورها دارای دسته یا قاب برای نگهداری هستند و حمل و استفاده از آن موقع عکاسی آسان می‌شود.

معمولا یک رفکتور ۴۲اینچی (۱۰۷ سانتی‌متری) یک اندازه کاملا معمولی برای استفاده است که سهولت نور و قدرت بازتاب مناسبی دارد.

شکل رفلکتور      

رفلکتورها شکل‌های متفاوتی دارند؛ به صورت گرد، مربع و بیضی در بازار موجود است.

رفلکتورهای مربعی در ابعاد کوچک برای پرتره‌های تک نفره مناسب هستند. رفلکتورهای بزرگتر هم چون می‌توانند نور بیشتری بازتاب دهند در استودیوها و همینطور عکاسی فضای باز کاربرد بیشتری دارند.

انتخاب رنگ رفلکتور

رفلکتورهای موجود در بازار معمولا ۵ لایه هستند. هر کدام از لایه‌ها رنگ متفاوتی دارند و کاربردشان هم متفاوت است.

  • رفلکتور سفید: رفلکتور سفید نور را نرم می‌کند. مناسب نورپردازی مصنوعی بدون فلاش است و برای فضاهای باز و استودیو کاربرد دارد.
  • رفلکتور طلایی: این رفلکتور یک نور گرم و کلایم برای عکاسی ایجاد می‌کند. دقت کنید که زیاد از آن استفاده نکنید چون گاهی می‌تواند زردتر از رنگ خود به نظر برسد.
  • رفلکتور نقره‌ای: این رنگ از رفلکتور برای صحنه‌هایی با نور کم که به نور بالایی نیاز دارند مناسب است و در دو نوع رنگ مات و براق وجود دارد.
  • رفلکتور دیفیوزر: نور پس از عبور از این ورق رفلکتور نرم می‌شود و از این دیفیوزر برای شدت کاهش نور استفاده می‌شود.
  • رفلکتور مشکی: این رفلکتور بیشتر برای استفاده داخل استودیو مناسب است و سایه‌ یک دست و عمیق به سوژه شما می‌دهد.

۵ نکته مهم در نحوه کار با رفلکتور

استفاده از رفکلتور عکاسی کاملا ساده است و کافی است برای منعکس کردن نور آن را در زاویه‌ای که می‌خواهید نور را منعکس کند قرار دهید.

هنگام تنظیم رفلکتور از زوایای مختلف بررسی کنید که کدام زاویه به بالا رفتن کیفیت عکس شما و بازتاب صحیح نور کمک می‌کند. در ادامه نیز چند ترفند که به شما کمک می‌کند تا از رفلکتور بهتر استفاده کنید را نوشتیم:

 

l3

قرار دادن رفلکتور در مقابل نور

با قرار دادن رفلکتور در مقابل نور مستقیم بیشترین و روشن‌ترین نور را خواهید داشت. بسته به میزان نوری که وجود دارد نور را از زوایای مختلف بر روی سوژه منعکس می‌کند.

استفاده از رفلکتور برای پر کردن سایه

رفلکتورها برای رفع سایه یک ابزار عالی هستند. اگر نور به صورت مستقیم در پشت سوژه قرار داشته باشد با قرار دادن یک رفلکتور در مقابل سوژه از ایجاد سایه جلوگیری می‌شود. نور از هر سمتی که بر روی سوژه بتابد استفاده از یک رفلکتور در مقابل آن به پر کردن سایه‌ها کمک می‌کند.

انتخاب زاویه‌های مختلف

بهتر است استفاده از رفلکتور را به زاویه‌های قائم و جهت‌های مشخص محدود نکنید. برای مثال قرار دادن رفلکتور در روی زمین و در مقابل سوژه به هنگام عکس گرفتن باعث از بین رفتن سایه‌های زیر چشم می‌شود.

استفاده از پایه برای نگهداری رفلکتور

برای نگه داشتن رفلکتور یا باید از خود سوژه برای نگهداری آن کمک بگیرید و یا از شخص سوم دیگری. اما اگر می‌خواهید عکس دچار لرزش نشود و یا رفلکتور به هنگام عکاسی تکان نخورد تهیه یک پایه برای نگهداری آن بهترین گزینه است.

فاصله مناسب

رفلکتورهایی که بزرگ هستند نور نرم‌تری ایجاد می‌کنند. همچنین با تنظیم فاصله می‌توانید مقدار نور بازتابانده شده روی سوژه را تنظیم کنید.

چند نکته مهم هنگام عکاسی با رفلکتور

  • نور منعکس کننده رفلکتور روشن نیست و بنابراین نمی‌توانید عکس‌های پرتره‌ای که درشب می‌گیرید را با آن روشن کنید. مگر این‌که از تجهیزات دیگری نظیر فلش یا منبع‌های نور عکاسی استفاده کنید.
  • کیفیت نور برای عکاسی با رفلکتور با کیفیت نوری که در صحنه عکاسی وجود دارد مطابقت دارد. برای مثال اگر هنگام غروب آفتاب به عکاسی رفته‌اید، نوری که از ورق رفلکتور روی سوژه بازتاب می‌شود همان رنگ نارنجی خواهد بود.
  • هنگام عکاسی در فضای باز با نور طبیعی به سوژه خود یادآوری کنید که به طور مسقیم به رفلکتور نگاه نکند. زیرا نور مستقیم اشعه فرابنفش خورشید برای چشم بسیار مضر است. 

 

l4

چگونه عکس‌هایی با نور مناسب و بدون سایه ثبت کنیم؟

با توجه به مواردی که گفته شد. رفلکتور می‌تواند در ایجاد نور مناسب و رفع سایه عکس‌ها به شما کمک کند. رفلکتور نسبت به سایر تجهیزات نورپردازی ارزان‌تر است، اما تاثیر شگفت‌انگیزی در بالا بردن کیفیت تصاویر دارد.

اگر قصد دارید حرفه عکاسی را جدی‌تر دنبال کنید، خرید رفلکتور یک کار ضروری است. در فروشگاه نورنگار چندین مدل رفلکتور در ابعاد و قیمت‌های مختلف را می‌توانید با تضمین اصالت کالا بخرید.