آیا به دنبال محصولی هستید که به شما برای جلوگیری از ریزش مو (و شاید رشد دوباره مو) کمک کند؟ اگر اینگونه است بدانید که تنها نیستید. دو سوم مردان پیش از اینکه به 35 سالگی برسند، طاسی نوع مردانه را، هرچند به میزان کم، تجربه می­‌کنند. بله درست شنیدید، بیش از 65 درصد مردان! بنابراین فقط شما نیستید که به دنبال یک راه حل برای رفع نازکی و یا ریزش موهایتان می­‌گردید. در این مقاله هرچیزی را که باید در مورد یک شامپو ضد ریزش مو بدانید، پیدا خواهید کرد، پس تا انتها آن را دنبال کنید.

دلیل اصلی ریزش مو چیست؟

مرسوم‌ترین شکل ریزش مو که به عنوان آلوپسی آندروژنتیک و یا طاسی مردانه شناخته می­‌شود، توسط دی هیدروتستوسترون (DHT) ایجاد می­‌شود، هورمونی مردانه که می‌­تواند باعث از بین رفتن فولیکول­‌های موی سر شود. این هورمون می­‌تواند تاثیر شدیدی بر ریزش مو در زنان و مردان داشته باشد، هرچند مردان به دلیل تولید تستوسترون زیادتر، بیشتر تحت تأثیر قرار می­‌گیرند.

DHT با کوچک‌کردن فولیکول­‌های مو باعث ایجاد طاسی نوع مردانه و زنانه می‌­شود. این کوچک شدن فولیکول مو سبب می­‌شود شکل طبیعی مو تغییر کرده و طول عمر آن کم شود. این فرایند کوچک شدن مو تا جایی ادامه پیدا می‌­کند که دیگر مویی تشکیل نشود.

وقتی به دنبال یک شامپو برای ریزش مو می­‌گردید که بتواند جلوی DHT را بگیرد، با شامپوهای ضد ریزشی مواجه می­‌شوید که ادعا می­‌کنند، ریزش موی شما را قطع خواهند کرد. حال می­‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که واقعاً شامپوهای ضد ریزش مو تاثیر گذار هستند یا خیر.

آیا شامپوهای ضد ریزش واقعا موثر هستند؟

به گفته متخصصین، شامپوهای ضد ریزش شاید آن گونه هم که ادعا می‌کنند، تاثیرگذار نیستند. بسیاری اعتقاد دارند که یک شامپو ضد ریزش تنها موقعی موثر است که این ریزش مو به واسطه مشکلات و یا بیماری‌های پوست سر ایجاد شده باشد. این مشکلات پوست سر نظیر درماتیت سبورئیک(Seborrhoeic dermatitis) و نیز پسوریازیس هستند.

اگر پوست سر شما با این دو مشکل پوستی درگیر شد، به دلیل التهابات پوست سر، ممکن است دچار ریزش مو شوید. در این حالت شامپوی ضدریزش می‌­تواند به کاهش آن کمک کند. اما، شامپوها نمی‌­توانند تاثیری بر کاهش یا درمان ریزش موی ناشی از طاسی نوع مردانه یا زنانه داشته باشند.

تاثیر شامپو ضد ریزش مو بر درمان ریزش ناشی از مشکلات پوستی

دو نوع بیماری پوستی نسبتاً شایع وجود دارند که بر افزایش ریزش مو موثر هستند، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس. درماتیت سبورئیک یک نوع التهاب پوستی است که اغلب مزمن و عود­کننده است. این التهاب بیشتر در پوست سر و صورت دیده شده و معمولاً با شوره سر همراه است. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است و می‌تواند بسیار ملایم و با پوسته پوسته شدن کم و یا بسیار شدید باشد. درماتیت سبورئیک، می­‌تواند شبیه پسوریازیس پوست سر باشد. اما با این حال، پسوریازیس پوست سر، حالتی پودری و با برق نقره ای دارد ولی درماتیت سبورئیک چرب و تقریباً به رنگ زرد است.

بهترین شامپو ضد­ریزش مو برای درماتیت سبورئیک، شامپویی به نام کتوکونازول است که می‌­تواند ریزش موی ناشی از شوره شر (درماتیت سبورئیک) را درمان کنند. در واقع کتوکونازول یک شامپو ضد شوره و ضد ریزش مو است. شوره سر ناشی از مخمرهایی هستند که بر روی پوست سر زندگی می­‌کنند. این نوع شامپوها که حاوی ترکیبات ضد قارچی هستند، می‌توانند این مخمرها را از بین برده و ریزش موی سر را قطع کنند.

برای ریزش مو ناشی از پسوریازیس توصیه می‌­کنیم که ابتدا به یک پزشک مراجعه کنید. در این حالت پزشکان به­‌طور معمول شامپویی را تجویز می‌­کنند که حاوی یک استروئید موضعی است. این نوع شامپوها به عنوان یک درمان برای پوست سر عمل کرده و پسوریازیس را برطرف می­‌کنند. با کاهش التهاب پوست سر، ریزش مو به‌طور موقتی متوقف می‌­شود.

اگر شامپوهای ضد ریزش واقعا اثری ندارند چرا هنوز استفاده می‌­شوند؟

اگرچه متخصصین معتقدند که حتی بهترین شامپوهای­ ضد­ریزش مو برای خانم ها و آقایان موجود در بازار نیز تاثیری بر کاهش ریزش مو با الگوی مردانه و یا زنانه ندارند، چرا هنوز افراد زیادی معتقدند که این شامپوها برایشان موثر هستند؟ واقعیت این است که چیزی به نام شامپوهای ضد ریزش موی معجزه گر در بازار وجود ندارند که بتوانند ریزش موی ناشی از الگوی طاسی مردانه و یا زنانه را قطع کنند و یا حتی کاهش دهند، اما می­‌توانند ظاهری ضخیم تر و پرپشت تر به موهای شما ببخشند. علی­‌رغم این­که موثرترین شامپو ضد ریزش مو آقایان موجود نیز نمی‌­تواند سبب افزایش رشد موهای شما شود، اما می‌­تواند در نقش یک مکمل به گونه­‌ای عمل کند که موها در طبیعی‌­ترین و سلامت­‌ترین حالتی که پتانسیل آن را دارند، قرار بگیرند. بنابراین در فروشگاه‌­ها نمی­‌توانید شامپویی موثر بر کاهش ریزش مو پیدا کنید، اما می­‌توانید به کمک آن‌ها اطمینان حاصل کنید که موهایتان به طور بهینه رشد طبیعی خود را ادامه می­‌دهند.

در شامپو ضد ریزش و حجم دهنده مو باید به دنبال چه ترکیبات یا عناصری باشید؟

وجود برخی عناصر در یک شامپو ضد ریزش مو می‌تواند سبب بهبود سلامت پوست سر شود. افزایش سلامت پوست سر می‌­تواند منجر به رشد موهای سالم گردد. در ادامه برخی از این ترکیبات ذکر شده اند.

  • منتول، که به عنوان محرک رشد مو عمل می­‌کند.
  • پیروکتون اولامین، که یک ماده ضد میکروبی است و باعث از بین رفتن پوسته­‌های پوست سر شده و خارش را از بین می­‌برد.
  • کافئین و اسانس روغنی نعنا که سبب افزایش گردش خون در پوست سر می­‌گردند.
  • آمینو اسیدها و پروتئین‌­ها که سبب افزایش استحکام تار مو می‌­شوند.

توجه به این نکته ضروری است که اثرگذاری یک شامپو تنها بستگی به عناصر موجود در آن ندارد. این تاثیر بیشتر وابسته به مقدار، کیفیت و چگونگی فرموله شدن آن ماده در ترکیبات محصول دارد. از دیگر موارد موثر بر میزان کارایی یک شامپو، چگونگی استفاده از آن است. به طور مثال برخی از ترکیبات باید مدت طولانی‌­تری بر روی مو باقی بمانند و یا هر روز استفاده شوند تا اثرگذار باشند.

کدام شامپو برای ریزش مو بهتر است؟

تقریباً 90 درصد مو از کراتین تشکیل شده است، یک پروتئین فیبری که ساختار موهای شما را شکل می­‌دهد. به­‌همین خاطر یک شامپو ضد ریزش و حجم دهنده موی موثر، باید دارای ترکیبی بر پایه پروتئین باشد. پروتئین موجود در شامپو لایه خارجی هر رشته مو را تقویت کرده و پانتنول (یک فرم از ویتامین B2) با نفوذ به پوست سر رطوبت مورد نیاز را تامین و جذب می­‌کند. هر چقدر یک تار مو رطوبت بیشتری جذب کند، باعث می شود حجیم تر به نظر بیاید.

توجه کنید که هر رشته مو تنها می‌­تواند یک مقدار مشخصی رطوبت را جذب کند بنابراین این مقدار برای شخصی با موهای نازک و شخصی که موهای ضخیم تر دارد، متفاوت است. همچنین، موهای آسیب‌­دیده و موهایی که بافت متفاوتی دارند (صاف، فر، مجعد و ...)، مقدار جذب رطوبت متفاوتی را تجربه خواهند کرد.

یک‌بار دیگر ذکر این نکته الزامی است که هیچ شامپویی در بازار وجود ندارد که بتواند مانع از طاسی نوع مردانه و زنانه شود، بلکه تنها می‌­تواند تا حدودی موهای نازک را حجیم تر کرده و ظاهری بهتر به موها ببخشد. بنابراین اگر به دنبال چنین شامپوهایی هستید، تعدادی از بهترین شامپو­های ضد­ریزش بازار را به انتخاب متخصصین حوزه سلامت مو به شما معرفی می­‌کنیم.

محصولاتی که می توان به آن ها اعتماد کرد

چهار شامپوی ضد ریزش مو ایرانی و خارجی را که مورد تایید متخصصین این حوزه هستند در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1. شامپو ضد ریزش ژاک آندرل

شامپو ضد ریزش ژاک آندرل

این محصول فرانسوی که یکی از بهترین شامپو­های ضد ریزش مو خارجی است، دارای لیست کاملی از ترکیبات و عناصر تقویت کننده سلامت مو است که به کمک هم بالاترین بازدهی را ایجاد می­‌کنند. این مواد شامل عصاره بابونه، گزنه سفید، پیچک، برگ کاج، رزماری و گیاه بابا آدم است. این محصول یک شامپو گیاهی ضد ریزش مو است که می‌‌تواند از بروز انواع عفونت های قارچی و باکتریایی، التهاب، خارش، سوزش، شوره و نازک شدن موها نیز جلوگیری کند. این شامپو حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان و تسکین‌دهنده است و می‌­تواند برای افراد با موهای خشک و حساس نیز مناسب باشد. شما می­‌توانید این شامپو ضد ریزش موی خارجی را از فروشگاه شمال مال تهیه کنید.

2. شامپو ضد ریزش مو ام کیو

شامپو ضد ریزش مو ام کیو

این محصول ام کیو را می‌­توان به جرات بهترین شامپو ضد ریزش مو ایرانی نامید. این شامپو حاوی پرو ویتامین B5 است. پرو ویتامین B5 با خاصیت مرطوب کنندگی بالایی که دارد، برای جلوگیری از خشک شدن مو و پوست سر بسیار مفید است. ویتامین B5 یک لایه نازک از رطوبت را در امتداد تار مو باقی می­‌گذارد، که کمک می­‌کند موها بدون اینکه حسی از چربی و روغن داشته باشند، مرطوب بمانند. همین وجود رطوبت سبب می‌­شود موها حجیم­‌تر شده و ظاهری طبیعی‌تر پیدا کنند. می­‌توانید این شامپوی ضد ریزش موی ایرانی را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی شمال مال تهیه کنید.

3. شامپو بیوتین و کلاژن او جی ایکس OGX

شامپو بیوتین و کلاژن او جی ایکس OGX

این شامپو یک منبع کامل تغذیه برای موها و حاوی پروتئین و ویتامین است که به شما برای داشتن موهایی حجیم­‌تر و قوی­‌تر کمک می­‌کند. این شامپوی حجم‌دهنده فاقد سولفات است، بنابراین برای افرادی که پوست سر حساس دارند بهترین انتخاب است. شامپو بیوتین و کلاژن اوجی ایکس حاوی ترکیبات مغذی مانند بیوتین، کلاژن و پروتئین گندم هیدرولیز شده است که علاوه بر تغذیه موها، به حفظ ظاهر سالم و درخشان آن ها کمک به سزایی می­‌کند. بیوتین یا همان ویتامین B7 با کمک به تقویت فولیکول­‌های مو، به شما موهایی سالم و شاداب هدیه می‌­کند.

4. شامپو ضد ریزش کاندید

شامپو ضد ریزش کاندید

این محصول را می‌توان بهترین شامپو ضد ریزش مو برای موهای چرب دانست زیرا علاوه بر اینکه بدون سولفات است، حاوی ترکیباتی فوق العاده برای اطمینان از سلامت موهای شما است. این شامپو گیاهی ضد ریزش مو ایرانی حاوی عصاره رزماری، لیمو، نخل اره ای، جینگوبیلوبا، گل مریم و همچنین کافئین است. شامپو ضد ریزش موی چرب کاندید با آبرسانی و کاهش چربی پوست سر و مو، موجب تقویت رشد موها، حجیم، سبک و درخشان شدن موها می­‌شود.

کلام آخر

شاید همانطور که در تبلیغات نشان داده می‌­شود معجزه ای در کار نباشد، اما استفاده از یک شامپو ضد ریزش و تقویت کننده کاملاً بی فایده هم نیست. با اینکه این نوع شامپوها تاثیری بر روی طاسی­‌های نوع مردانه و زنانه و ریزش موهای ژنتیکی ندارند، اما می­‌توانند موهایی ضخیم تر و حجیم تر به شما هدیه دهند. با استفاده از یک شامپوی ضد ریزش و حجم دهنده می‌­توانید اطمینان حاصل کنید، که سلامت پوست سر شما بهبود پیدا کرده و موهایتان به صورت بهینه رشد طبیعی خود را ادامه می‌­دهند. شما می‌توانید برای خرید انواع شامپو ضد ریزش موی ایرانی و خارجی اینجا کلیک کنید.

منبع: شمال مال (www.shomalmall.com)