خدمات حسابداری و خدمات مالیاتی در هر سازمان و تجارت فعالی دارای اهمیت بسیاری است. مجموعه اطلاعات مربوط به فعالیت های مالی که طیف گسترده ای را از خدمات حسابداری تا ارائه گزارشات مالی را در بر می گیرد، مهمترین ابزار برای تعریف چشم انداز یک شرکت هستند. چشم اندازی که باید براساس آن برنامه ریزی های لازم انجام گردد. برای سنجش وضعیت مالی شرکت ها با کارآمدترین روش، از خدمات مالیاتی شرکت های مالیاتی یا حسابدارهای متخصص استفاده می گردد. یکی از مهمترین فعالیت شرکت های حسابداری مالیاتی، تنظیم و ارائه برنامه ای برای انجام امور مالیاتی کسب و کار شما است. در ادامه قصد داریم تعریف دقیقی از خدمات حسابداری و مالیاتی و انواع آن ها را با نگاهی به یکی از سازمان های فعال در این زمینه بپردازیم.

n1

خدمات حسابداری و عناوین آن شامل چه مواردی است؟

در دنیای امروز که کسب و کارهای مختلفی برای ارائه خدمات و محصولات مناسب بازار به رقابتی سخت می پردازند، زمان مهمترین عامل تعیین کننده در رشد یا شکست یک کسب و کار به شمار می آید. بنابراین طبیعی است مهمترین اصلی که توسعه دهندگان یک فعالیت اقتصادی بر لزوم آن تاکید نمایند، روند سرعت بخشیدن باشد. اولین مورد جهت تسریع، امور مربوط به خدمات حسابداری و مالی می باشد. خدماتی که توسط شرکت های حسابداری ارائه می گردد، خدمات حسابداری نام دارد. سطح خدمات حسابداری بستگی به فعالیت شرکت دارد. از عمده ترین خدمات حسابداری که در بین تمام شرکت ها مشترک است و صاحبان تجارت بهتر است برای انجام تخصصی آنان را برون سپاری نمایند؛ عبارتنداز:

  • بررسی حساب ها و رفع مغایرت و اختلاف حساب شرکا
  • ارائه مشاوره در تهیه و تنظیم قراردادهای تجاری و امور کار و تامین اجتماعی
  • عملیات جاری ثبت دفاتر و مدارک حسابداری

n2

کسب و کارهای نوپا به کدام خدمات حسابداری نیاز دارند؟

هر کسب و کار جدید حتی در زمان آغاز فعالیت خود، برای کسب موفقیت و بهینه کردن ترازهای هزینه و سود، نیاز به تهیه چک لیست هایی دارد که این چک لیست می تواند استارتاپ ها را در پیش بینی شرایط و نیازهای  مالی آینده یاری کند. حسابداری مانند سایر امور مالی، دارای قوانین و اصول علمی مربوط به خود خواهد بود که از آن در جهت کاهش ضایعات کاری، بهینه سازی گزارشات کاری و مالی، ردیابی هزینه های خدمات داخل و خارج سازمانی و تعیین نیاز به سایر خدمات مالی به خصوص بخش مربوط به خدمات مالیاتی، استفاده می گردد. شرکت های معتبری که در زمینه ارائه خدمات حسابداری، فعالیت مستمر دارند بهترین گزینه برای استفاده از خدمات حسابداری، کسب و کارهای نوپا خواهند بود.

n3

ویژگی خدمات حسابداری مورد نیاز برای استارتاپ ها

حسابداری استارتاپ ها باید با استفاده از بهترین روش ها در زمینه امور مالی انجام گردد تا بتواند سطح بالایی از اطمینان را در این شرکت های نوپا که مسائل و چالش های مالی بسیاری دارند، تامین گردد. در کسب و کارهای نوپا باید مشاوره انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب توسط یک شرکت ارائه دهنده خدمات حسابداری صورت پذیرد تا صورت حساب های مالی این شرکت به بهترین نحو قابل مشاهده و انتقال شوند. در ادامه یک شرکت یا شخص حسابدار قادر خواهد بود گزارشات مالی و حسابداری مربوطه را به درستی بررسی نماید و به نیاز شرکت به خدمات حسابداری بهترین پاسخ را دهد. خدمات حسابداری ارائه شده به شرکت های نوپا معمولا باید خارج از سازمان انجام پذیرد، زیرا این شرکت ها فضا و زیر ساخت مورد نیاز جهت اختصاص دادن به امور حسابداری را در اختیار ندارند.

کسب و کارهای نوپا و استارتاپی به کدام خدمات مالیاتی نیاز دارند و ویژگی این خدمات مالیاتی چیست؟

بر خلاف تصور عموم که شرکت های دانش بنیان را معاف از پرداخت مالیات می دانند این شرکت ها در مراحل مختلفی تا رسیدن به بلوغ سازمانی و پس از آن، نیازمند استفاده از خدمات مالیاتی در زمینه های مختلف خواهند بود. در ابتدایی ترین مراحل ثبت شرکت برای استارتاپ، باید سرمایه اولیه این شرکت ها مشخص و با توجه به آن مالیاتی اولیه تحت عنوان مالیات تمبر، پرداخت گردد. در ادامه و با گذشت فصل های رشد کسب وکار، سازمان نو پا نیاز به تنظیم اظهار نامه های مختلفی خواهد داشت. در ادامه لیستی از مهمترین امور مالیاتی در انتظار استارتاپ ها خواهد بود که شاید مهمترین آن تنظیم مالیات ماهانه حقوق پرسنل باشد.

n4

جمع بندی

هر سازمانی باید برای فعالیت های اقتصادی و حقوقی خود مشخصات ویژه ای تعریف نماید. برای دست یافتن به اهداف سازمانی باید از مسیری پرپیچ و خم از اظهارنامه های مالیاتی و دعاوی حقوقی عبور نماییم. در این مسیر نیاز به مشورت با مشاورین با تجربه در ارائه خدمات حقوقی، خدمات مالی و خدمات مالیاتی امری بدیهی است. در صورتی که از مشورت مشاورین امین، برای انجام امور مالی خود بهره ببرید، می توانید خسارات بسیاری را جبران نموده و دچار ضرر نشوید. شرکت حقوقی و مالی آرمیتا آماده است تا بهترین پاسخ را به سوالات حسابداری و مالیاتی شما بدهد. شرکت آرمتیا فرم به واسطه تخصص بالا و تجربه چندین ساله خود در ارائه انواع خدمات مالیاتی و خدمات حسابداری به عنوان یکی از معتبرترین شرکت ها در این زمینه شناخته می شود و رضایت مشتریان خود را تامین کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت آرمیتا فرم می توانید به سایت armitafirm.com مراجعه کنید.