آیا هوش تنها بوسیله ژنتیک تعیین می شود یا عوامل دیگری نیز بر هوش کودکان موثر است؟

مغز انسان از قبل از تولد تا ۴ سالگی به ‌صورت انفجاری رشد می‌کند. در حقیقت، مغز کودکان قبل از رفتن به مهدکودک ۹۰ درصد فرآیند رشدش را طی می‌کند. این دوره از رشد مغز، یک فرصت ایده‌آل را برای یادگیری فراهم می‌کند.

دانشمندان معتقدند که هوش نقشی اساسی در موفقیت های آینده زندگی کودک خواهد داشت پس باید در سال های اولیه زندگی کودکان توسط والدین پرورش یابد و به آن اهمیت داده شود.

 

۱ -خواندن کتاب

نوزادان و کودکان خردسال اسفنجی هستند که تقریباً همه چیز را جذب خود می کنند. ذهن آن ها در طول داستان مشغول کار است و تمام چیزهایی که می شنوند و درسی که شخصیت ها می آموزند را می گیرد. خواندن برای کودک – در هر سنی – رشد مغزی، رشته های محبت و خیلی چیزهای دیگر را تقویت می کند. و فقط کافی است چند کتاب، انگیزه و کمی وقت صرف کنید.

خواندن کتاب برای کودکان در سنین پایین به افزایش مهارت های شنیداری و گفتاری کودک کمک کرده و باعث افزایش دامنه لغات کودک نیز می شود. همچنین با این کار کودک به مطالعه کردن علاقمند تر خواهد شد. کودکان در هر امری از والدین خود الگو برداری می کنند پس سعی کنید همیشه علاوه بر خواندن کتاب برای کودکان خود٬ خودتان نیز در اوقات فراغت خود به مطالعه بپردازید.

 

 

u2

 

۲ -پازل

احتمالا راجع به تاثیر پازل بر رشد ذهنی کودکان خوانده اید. زمانی که کودک قطعه پازل را حرکت می دهد، می چرخاند و یا بر می دارد، در حال یادگیری بر قراری ارتباط بین چشم ها و دستانش است. چشمانش پازل را می بیند و ذهنش میبیند که چگونه لازم است به پازل ها نگاه کند و یا چه قطعه ای از آن را نیاز دارد تا پیدا کند. سپس مغز، چشمانش و دستانش با هم برای پیدا کردن قطعه همکاری می کنند، به این ترتیب پیش می رود و آن قطعه پازل را در جای درست قرار می دهد.

همان طور که کودک به قطعات مختلف نگاه می کند و می فهمد که می تواند آن ها را در جای مناسب قرار دهد یا خیر، کودک مهارت حیاتی اش را پرورش داده است. والدین و مربیان نیز می توانند با آموزش تکنیک هایی به کودکان در حل پازل کمک کنند. مثلا در تکنیک مرتب سازی، کودک یاد می گیرد کار بزرگ را به کار کوچک تر تبدیل کند، که این مهارت حل مسئله یک مهارت بسیار مهم برای دانش آموزان مدرسه است. و سپس کودک باید هنگام قرار دادن قطعه های پازل تصمیم گیری کند، چه می شود اگر قطعه ای مناسب نباشد؟ که ممکن است، والدین یا مربی پیشنهاد کند که کودک قطعه را بچرخاند یا نگه دارد و بعدا امتحان کند. که با این کار، کودک یاد می گیرد چه زمانی تلاش کند و چه زمانی قطعه را کنار بگذارد.

به علاوه، یک پازل با تقلب حل نمی شود یا کار می کند و جا می شود و یا نمی شود. بنابراین به کودکان یاد می دهد که برای فهمیدن و حل مسئله ها و فکر کردن به روش عقلانی از ذهن خودشان استفاده کنند.

u3

 

۳- بردگیم ها

بردگیم ها (یا بازی های رومیزی) معمولا دارای یک صفحه بازی هستند، بازیکنان روی صفحه بازی دارای موقعیت های مشخصی هستند. روی صفحه این بازی ها اغلب نشانه ها و کلید هایی نقاشی شده است که جهت حرکت بازیکنان را نشان می دهد. این بازی ها اغلب دارای یک سری کارت ها و قوانینی هستند که در هر مرحله نشان می دهد که افراد چه حرکاتی می توانند و یا باید انجام دهند.

این دسته از بازی ها از بهبود تمرکز تا رشد خلاقیت، توانایی های متفاوتی برای کودکان در طول بازی به همراه دارند. این بازی ها به توسعه مهارت های تصمیم گیری، ارتباطات اجتماعی و نحوه درست فکر کردن، کمک می کنند. لازم است که متذکر شویم که تمامی این مهارت ها برای کودکان برای حضور و رو به رو شدن با چالش های دنیای واقعی بسیار با اهمیت است.

بردگیم ها برای رشد مهارت های اجتماعی کودکانتان اهمیت بسیار زیادی دارند. در حین بازی محیطی هیجان انگیز از رقابت و ایجاد انگیزه برای تشویق های کلامی ایجاد می کنند و همچنین در طول بازی سبب رشد ویژگی ها و صفاتی چون صبر و اراده در کودک می شود. تمرکز و حافظه کودکان، در طول بازی با تمرکز بر روی حرکات شرکت کنندگان و به خاطر داشتن تمامی قوانینی که بازی دارد، تقویت می شوند. بردگیم ها برای رشد مهارت های فکر کردن درست، تمرکز بیشتر و آگاهی فضایی مفید است.

 

u4

 

۴- تغذیه مناسب

همه والدین می خواهند که فرزندان باهوشی را پرورش دهند که با این کار فرصت موفق شدند را به آنان می دهند. توجه به رژیم غذایی آنها اجازه می دهد تا از سلامت فرزندمان باخبر شویم و تغذیه آنها یقینا در پیشرفت آنها موثر است. بنابراین باید مواد غذایی را انتخاب کنیم تا سلامتی جسمانی آنها ارتقا یابد و بتوانند بهتر رشد کنند پس نباید از این تعجب کنیم که تغذیه مناسب می تواند به روی هوش فرزندانتان موثر باشد. مواد غذایی ای که بهتر است در طول هفته در رژیم غذایی فرزندان خود قرار دهیم عبارتند از:

 

۱- ماهی: حدود 60٪ از مغز شما از چربی ساخته شده است و نیمی از این چربی از نوع امگا 3 است. مغز از امگا 3 برای ساخت سلولهای مغزی و عصبی استفاده می کند و این چربی ها برای یادگیری و حافظه ضروری هستند.

۲- زردچوبه: این ادویه به رنگ زرد پر رنگ یک ماده اساسی در پودر کاری است و برای مغز فواید زیادی دارد. کورکومین، ماده فعال موجود در زردچوبه از سد خونی مغزی عبور می کند، به این معنی که می تواند مستقیماً وارد مغز شده و از سلول های آنجا بهره ببرد.

۳- کلم بروکلی: کلم بروکلی با ترکیبات گیاهی پرخاصیت، از جمله آنتی اکسیدان ها همراه است. همچنین دارای مقادیر فراوانی ویتامین K است و بیش از 100٪ از نیاز روزانه انسان به این ویتامین را در وعده ای به اندازه ۱ فنجان (91 گرم) تامین می کند. این ویتامین محلول در چربی است. مطالعات انجام شده در بزرگسالان نشان می دهد که برای حافظه بهتر به میزان ویتامین K بیشتری نیاز است.

۴- تخمه کدو: تخمه کدو حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که بدن و مغز را از آسیب رادیکال آزاد محافظت می کند. همچنین منبع عالی منیزیم، آهن، روی و مس هستند. هر یک از این مواد مغذی برای سلامتی مغز مهم است.

۵- شکلات تلخ: شکلات تلخ و پودر کاکائو با چند ترکیب تقویت کننده مغز از جمله فلاونوئیدها، کافئین و آنتی اکسیدان ها همراه است. فلاونوئیدها گروهی از ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدانی هستند. فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ در مناطقی از مغز جمع می شوند که با یادگیری و حافظه سروکار دارند.

u5

 

راهنمای خرید دمبل 

راهنمای خرید دمبل با در نظر گرفتن تمام نیازهای مرتبط با مادر و کودک، می‍ تواند گزیده‍ ای از بهترین‍ها را به شما معرفی کند. پس با مراجعه به سایت دمبل می‍ توانید محصولات دلخواه خود را بیابید. همچنین انواع محصولات مرتبط با تغذیه٬ بهداشت و سلامت مادر و کودک در این سایت در دسترس می باشد.