در چند سال اخیر واژه کسب و کار های اینترنتی در بین عموم مردم به وفور شنیده می­شود. گسترش روز به روز فضای اینترنت و پیشرفت زندگی و نیاز به استفاده بهینه از تمامی طول روز و همچنین کمبود وقت باعث شده بازار بسیار خوبی برای کسب و کار های اینترنتی شکل گرفته و گسترش یابد، به طوریکه روز به روز شاهد پیشرفت کسب و کار های اینترنتی و از سویی شاهد کساد شدن رونق بازار های دنیای واقعی هستیم. می­توان گفت در چند سال آینده امکان نابودی کسب و کار هایی که فعالیت خود را در دنیای آنلاین شروع نکرده و جدی نگرفته اند به دور از انتظار نخواهد بود.

 اعتماد سازی در خرید های اینترنتی

در سال های اولیه رونق کسب و کار های اینترنتی در کشور ما متأسفانه برخی از سایت ها با هدف سودجویی اقدام به کلاهبرداری از افرادی کردند که قصد خرید و یا استفاده از محصولات و خدمات این سایت ها را داشتند. همین امر باعث از بین رفتن اعتماد مردم برای انجام خرید های اینترنتی شد. مدت زمانی طول کشید تا با وجود آمدن یک یا چند فروشگاه اینترنتی قدر در کشور و ارائه محصولات و خدمات این فروشگاه ها در سطح عمده، تنوع محصولات، امکان مرجوع نمودن کالای خریداری شده و انجام خدمات درست و صحیح از سمت این فروشگاه اعتماد دوباره مردم به فروشگاه های اینترنتی جلب شد. اعتماد سازی در خریدهای اینترنتی به گونه ای حرف اول را در امکان تبدیل کاربر به مشتری را می­زند. از همین سو راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی نیاز به انجام مراحل و دریافت مجوز هایی دارد، همانطور که برای ثبت برند و ثبت شرکت، باید مراحل ثبت برند و ثبت شرکت را قبل از شروع کسب و کار خود انجام دهید. اگر شما قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی را دارید در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

دسته بندی انواع مجوز ها در حوزه کسب و کار های اینترنتی

قبل از راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و طراحی سایت باید به طور قانونی کسب و کار خود را ثبت کنید، یکی از اصلی ترین اقدام، ثبت علائم تجاری و ثبت شرکت خود است. می توانید این کار را تسط یک موسسه ثبت شرکت انجام دهید.

مجوز هایی که برای راه اندازی کسب و کار های اینترنتی لازم هستند به طور کلی به دو دسته تقسیم می­شوند.

دسته اول: نماد اعتماد الکترونیکی ( eنماد)  یا همان نماد اعتماد: دریافت این مجوز برای تمامی کسب و کار های اینترنتی الزامی بوده و هر کسب و کار اینترنتی با توجه به نوع کاربری آن موظف به دریافت این نماد خواهد بود. در دریافت این نماد برای کسب و کار های اینترنتی هیچ استثنایی وجود ندارد و برای تمامی فروشگاه های اینترنتی لازم است که این نماد را دریافت نمایند.

دسته دوم: تایید امنیت سایت با نظارت سازمان نظارت بر کسب و کار های اینترنتی و دریافت نماد اعتماد: مجوزی که از سوی سازمان نظارت بر کسب و کار های اینترنتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کسب و کار های اینترنتی صادر می­گردد که در واقع به نوعی همان پروانه کسب و کار آنلاین می­باشد.

نماد اعتماد الکترونیکی ( eنماد)  و انواع آن

ای نماد اصلی ترین نماد برای جلب اعتماد کاربر در سریعترین زمان ممکن و با اولین نگاه کاربر در سایت فروشگاهی شما است. این نماد توسط سازمان توسعه تجارت به کسب و کار های آنلاین اعطا می­گردد. برای دریافت آن لازم است مراحل ثبت نام و دریافت آن را به انجام برسانید. دریافت ای نماد برای تمامی سایت های موجود در بستر وب الزامی نیست و تنها سایت هایی موظف به دریافت ای نماد هستند که محصولی جهت فروش و یا خدماتی جهت ارائه داشته باشند. برای دریافت ای نماد باید سایتی داشته باشید که در آن امکان فروش اینترنتی کالای شما وجود  داشته باشد.

ای نماد برای سایت های فروشگاهی که محصولی را برای فروش در سایت خود قرار داده اند در سه دسته، تقسیم بندی می­شود.

1.نماد موقت: این نماد به صورت موقت برای تسریع در زمان دریافت ای نما به سایت های فروشگاهی اعطا می­شود. برای دریافت نماد موقت اعتماد الکترونیکی حداقل های لازم یعنی: طراحی سایت و داشتن قالب فروشگاهی سایت مورد بررسی قرار می­گیرد. و در صورت دارا بودن معیار های مورد نیاز به طور موقت یک نماد اعتما الکترونیکی به سایت فروشگاهی داده می­شود.

2.نماد دائم یک ستاره: بعد از دریافت نماد موقت اعتماد الکترونیک، می­توانید برای دریافت نماد دائم اعتماد الکترونیکی اقدامات لازم را به انجام برسانید. برای دریافت نماد دائم یک ستاره باید معیار های مهمی را دار باشید.

3.نماد دائم دو ستاره: برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره لازم است گواهی امنیت SSL را در سایت خود داشته باشید. دریافت این نماد نیازمند صرف وقت و هزینه زیادی است. در ابتدا راه اندازی سایت پیشنهاد می­شود با دریافت نماد یک ستاره اعتماد الکترونیکی فعالیت خود را آغاز نمایید و در صورت امکان نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره را نیز دریافت نمایید.

بیشتر بدانیم: سفارش سئو سایت خود را به چه شرکتی بسپاریم؟

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

مرحله اول: به وب سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کار های اینترنتی وارد شده و بر روی گزینه درخواست نماد اعتماد کلیک نمایید، تا مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای شما شروع شود.

مرحله دوم: با کلیک بر روی دکمه درخواست نماد اعتماد لیستی پیش روی شما باز می­شود که از شما اطلاعاتی را می­خواهد که لازم است تمامی اطلاعات خواسته شده را دقیق و درست وارد نمایید.

مرحله سوم: مدارکی  را که در لیست باز شده از شما می­خواهند درون سایت نماد اعتماد الکترونیکی بارگزاری نمایید. معمولاً تنها مدرک لازم جهت بارگزاری کارت ملی خواهد بود. در این مرحله لازم است اطلاعات تماس خود را از طریق شماره همراه و ارسال پیامک و یا شماره ثابت و تماس با آن تأیید نمایید.

مرحله چهارم: در این مرحله لازم است نوع کسب و کار خود را وارد نمایید. بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده و تأیید آن ها می­توانید وارد پنل مدیریت کسب و کار خود شوید.

مرحله پنجم: در این مرحله باید اطلاعات فنی کسب و کار خود را وارد نموده و کدی که برای شما ارسال می­گردد را تأیید نمایید.

مرحله ششم: در این مرحله لازم است چک لیست مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی را مطالعه نمایید. این چک لیست شامل تنظیماتی است که لازم است در بخش مدیریت وب سایت انجام دهید.

مرحله هفتم: این مرحله که مرحله آخر دریافت نماد الکترونیکی نیز می­باشد، ارسال نسخه فیزیکی کپی برابر اصل شده مدارک خواسته شده به آدرس پستی است که در سایت ثبت شده است.

سخن آخر

تنها طراحی سایت و شروع یک کسب و کار اینترنتی، موفقیتی برای شما به همراه نمی آورد. به طور کلی بعد از طراحی سایت، و دریافت اخد مجوزهای لازمه، سئو سایت نیز در این مسیر بسیار کمک کننده است.

با انجام تمامی مراحل گفته شده به صورت قدم و به قدم و در صورتیکه سایت شما استانداردهای لازم را داشته باشد، دریافت نماد الکترونیکی برای شما به همین سهولت قابل انجام خواهد بود. دارا بودن ای نماد، اعتماد عموم بازدیدکنندگان سایت شما را جلب نموده و می­تواند کاربران سایت شما را به مشتری های دائمی وب سایت فروشگاهی شما تبدیل نماید و در نتیجه باعث رونق کسب و کار اینترنتی و افزایش سود شما شود پس در دریافت ای نماد برای فروشگاه اینترنتی خود تعلل ننمایید.