سفر الکس ازار، وزیر خدمات انسانی و بهداشت آمریکا نخستین سفر از سوی یکی از مقام‌های بلندپایه کابینه آمریکا به تایوان از سال ۱۹۷۹ محسوب می‌شود.

ازار در یک کنفرانس خبری گفت، شاهد نتایج غیرسازنده و مضر محروم شدن تایوان از نشست‌ها و نهادی بین‌المللی بوده "چون تایوان اوایل ۲۰۱۸ مبلغ یک میلیون دلار برای مقابله جهان با ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو پیشنهاد کرد اما به دلیل رفتارهای قلدرمآبانه سیاسی درباره وضعیت تایوان در سازمان بهداشت جهانی پرداخت این پول غیرممکن شد."

الکس ازار گفت: در دوران شیوع یک پاندمی سازمان‌های بین‌المللی نباید به جایگاهی برای بازی‌های سیاسی بدل شوند. بلکه باید راهی برای یک همکاری سازنده و گفتگو ایجاد شود. واکنش تایوان به پاندمی کووید-۱۹ نه تنها مدلی برای جهان است بلکه به کمکی برای همسایگانش تحت عنوان شعار "تایوان می‌تواند کمک کند، تایوان کمک می‌کند" تبدیل شده است.

وی ادامه داد: آمریکا بر این باور است که دستاوردهای تایوان باید در صحنه جهانی به رسمیت شناخته شود و این کشور باید این مسائل و تجربه و تخصصش را در نشست‌های بین المللی چون سازمان بهداشت جهانی به اشتراک بگذارد.

وزیر خارجه تایوان نیز درباره محرومیت از سازمان بهداشت جهانی گفت، تایوان با اقدامات "سرکوبگرایانه" چین آشناست: "زندگی روزانه در تایوان به دلیل اینکه چین به اعمال فشارهایش بر تایوان برای پذیرش شرایط سیاسی ادامه می‌دهد، سخت شده؛ این شرایط برای این است که تایوان به هنگ کنگی دیگر بدل شود."

وزیر خارجه تایوان ادامه داد، پاسخ کشورش به کووید-۱۹ نشان می‌دهد چگونه یک جامعه آزاد می‌تواند دموکراسی و شفافیت را در مبارزه با ویروس به کار بگیرد.