دکتر "سعید صحبتی" درباره آخرین وضعیت مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان گفت: متاسفانه در نیمه های تابستان هستیم، اما براساس اعلام وزارت بهداشت بیشتر شهرهای استان کرمان در وضعیت قرمز قرار دارند و در اوج این بیماری در استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه کرونا بی رحمانه به جامعه ما حمله کرده است افزود: آنچه کمک می کند شرایط بهتر شود، تنها رعایت کردن مسائل بهداشتی توسط مردم است که متاسفانه حساسیت مردم به این موضوع نسبت به روزهای اول شیوع این اپیدمی در کشور و استان کاهش پیدا کرده و به نوعی بی تفاوتی و سهل انگاری را در جامعه از سوی مردم شاهد هستیم.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا در استان کرمان با تاکید بر اینکه قدرت انتقال ویروس کرونا بیشتر شده است اظهار کرد: سهل انگاری مردم عامل اصلی انتشار ویروس در جامعه شده و تا زمانی که مردم مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، همچنان شاهد افزایش شیوع این ویروس در جامعه خواهیم بود.

صحبتی با اشاره به اینکه طی یک ماه گذشته رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم در جامعه بیشتر شده است اظهار کرد: همین رعایت مسائل بهداشتی از جمله استفاده از ماسک سبب شده از اواسط هفته گذشته تا حدودی در آمار مبتلایان و فوتی ها در استان کرمان روند نزولی پیدا کنیم.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا در استان کرمان گفت: در شرایطی هستیم که اپیدمی کرونا در جامعه استقرار پیدا کرده است بنابراین انتظار داریم در هر خانواده ای یک بیمار کرونایی وجود داشته باشد پس باید همه خانواده ها آمادگی پذیرش این موضوع و اقداماتی که در این راستا باید انجام دهند را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران کرونایی، نیاز به بستری و اقدامات بیمارستانی ندارند ضمن آنکه ظرفیت پذیرش بیماران در بیمارستان ها نیز محدود می باشد افزود: ۸۵ درصد بیماران کرونایی با مراقبت های ساده در منزل و استراحت کردن می توانند این بیماری را پشت سر بگذارند

صحبتی افزود: بیشتر بیماران کرونایی نیازمند به اقدامات بیمارستانی، گروه های پرخطر جامعه مانند افراد دارای بیماری های زمینه ای، افراد مسن و یا دارای شرایط خاص همچون خانم های باردار و چاقی مفرط هستند.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا در استان کرمان سه اصل پیشگیرانه «حداقل تماس با افراد»، «استفاده از ماسک» و «شست و شوی مرتب دست ها و ضدعفونی کردن سطوح» را تنها راه نجات جامعه از شر این ویروس دانست و اظهار کرد: توصیه اکید می شود که افراد مبتلا به کرونا به هیچ عنوان از ماسک های فیلتردار استفاده نکنند. ماسک های فیلتر دار می تواند ترشحات ویروسی را به بیرون فضای تنفسی فرد آلوده انتقال دهد بنابراین این افراد از ماسک های پزشکی و جراحی استفاده کرده اما افراد سالمی که در تماس با بیماران کرونایی هستند می توانند از ماسک های فیلتردارد استفاده کنند

وی خاطر نشان کرد: بیماران کرونایی به هیچ عنوان از آبمیوه های مصنوعی که دارای شکر بالایی بوده استفاده نکنند و با مصرف داروهای معمولی، استراحت و نوشیدن مایعات فراوان می توانند به بهبود سریع خود کمک کنند.