سفارت پاکستان در تهران از برگزاری وبینار بررسی وضعیت مسلمانان مظلوم کشمیر با حضور دانشجویان پاکستانی خبر داد.

گزارش ها حاکی است در این برنامه که با حضور دانشجویان نخبه دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران برگزار شد سخنرانان به  منظور بررسی پیامدهای تصمیم خودسرانه دولت هند مبنی بر لغو خود مختاری کشمیر در نقض قوانین بین‌الملل و قطعنامه های مربوط به سازمان ملل متحد، آخرین تحولات این منطقه را بازگو کردند.

شرکت کنندگان با تاکید بر جنبه های قانونی، امنیتی و بشردوستانه تصمیم دولت هند در مورد سیاست های ضد اسلامی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند و تلاش وی برای خاتمه دادن به خودمختاری جامو و کشمیر به بحث و گفتگو کردند.

در این همایش تاکید شد: دولت هند با لغو ماده 35 ای و 370 قانون اساسی، به شدت در تلاش برای تبدیل اکثریت مسلمان به اقلیت در کشمیر اشغالی هند است و رفته رفته قصد دارد قدرت مسلمانان در این منطقه را از بین ببرد.

سخنرانان این برنامه تصریح کردند: این تصمیم حق غیرقابل انکار مردم کشمیر در دستیابی به حق خودمختاری را زیر پا نهاده و همچنین حقوق شهروندی ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی آنان را نقض می کند.

موضوع گسترش بیماری کرونا در کشمیر یکی دیگر از محورهای برنامه بود و اعلام شد: در حال حاضر کشمیری ها به سختی تحت محاصره قرار گرفته و به ویژه در پی  شیوع ویروس کووید-19 با بدترین خشونت ها به دست نیروهای امنیتی هند مواجه هستند. قرنطینه مداوم، زندگی در کشمیر را فلج کرده است.

دانشجویان از مقام معظم رهبری ایران حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای در حمایت از مبارزات مردم کشمیر در مناسبت های مختلف تشکر و قدردانی کردند.

گفتنی است هند از یک سال پیش با لغو خودمختاری کشمیر تصمیم گرفته این منطقه را عملا بخشی از خاک خود کند و به این منظور قصد دارد 400 هزار غیر بومی را در کشمیر اسکان داده و مسلمانان منطقه را به اقلیت بکشاند.

نظامیان هندی طی 3 دهه اخیر بیش از 100 هزار مسلمان کشمیری را کشته و باعث مفقودالاثر شدن 10 هزار نفر دیگر شده اند.