حجت الاسلام سید محمد هاشمی بااشاره به اهمیت حضور جوانان در نماز جمعه با تاکید براینکه این فرضیه الهی- سیاسی از نمازهای حکومتی دین مبین اسلام بوده که از اهمیت خاصی نیز برخوردار است، گفت: از راه‌های جذب جوانان به نماز جمعه استفاده از پتانسیل‌های آنان در اداره نماز جمعه است.

وی بااشاره به راههای جذب نوجوانان و جوانان به حضور در نماز جمعه افزود: حضور در مدارس و اقامه نماز جماعت در بین دانش‌آموزان، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با جوانان و نوجوانان و ایجاد غرفه‌های پرسش و پاسخ برای جوانان، نوجوانان و کودکان اعم از برادران و خواهران با همکاری دستگاههای مختلف و حوزه‌های علمیه در اماکن تجمع جوانان از جمله پارکها تأثیر خوبی در خصوص جذب جوانان و نوجوانان به نماز جمعه خواهد داشت.

امام جمعه ماکو بااشاره به والدین و نقش آموزش و پرورش در جذب جوانان به نماز گفت: حضور والدین و معلمان به عنوان بهترین الگو برای دانش‌آموزان در نماز جمعه،احترام و توجه به جوانان و دادن فرصت اداره بخشهایی از مراسم نماز جمعه به جوانان و دانش آموزان از جمله مواردی است که موجب تشویق جوانان به حضور در نماز جمعه خواهد شد.

وی بابیان اینکه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی اقامه‌ نماز جمعه به فرمان حضرت امام خمینی(ره) به صورت گسترده در تمامی شهرهای ایران اسلامی است،تصریح کرد:  وجود دو خطبه و دعوت نمازگزاران به تقوای الهی و پرداختن به مسائل سیاسی اسلام و مسلمین، آن را به یک نماز عبادی و سیاسی تبدیل کرده است.

حجت الاسلام هاشمی بااشاره به ویژگی های امام جمعه موفق تصریح کرد: از ویژگی های امام جمعه بیان صحیح حقایق،هدایتگری است،همچنین امام جمعه باید بتواند با رفتار طلبگی خود با جوانان ارتباط خوبی برقرار کرده و با محبت و ایجاد صمیمیت، آنان را به دین، نماز جذب کند.

وی اظهار کرد: به نظرم راه و روش یک امام جمعه باید مشی نبی مکرم اسلام(ص) باشدو اگر جوانی به مسجد و نماز جمعه نمی‌آید، ما باید برای هدایت به سراغ آنان برویم چرا که باید با جوانان به صورت یک دوست صمیمی ارتباط برقرار کرده و از این طریق بتوانیم آن‌ها را شناخته و باعلت یابی عدم علاقه جوانان به حضور در نماز ، با رفع موانع آنان را به سمت این فریضه جذب کرد.