وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تماس تلفنی مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که روز دوشنبه انجام شد درباره اوضاع افغانستان به ویژه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمایت مالی روسیه از تندروها علیه آمریکا بود.

کاخ سفید اعلام کرده در جریان گزارش "جایزه روسیه به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی" نیست و آژانس‌های آمریکایی هم اطلاعاتی که بگوید روسیه با طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان تبانی کرده را تایید نمی‌کنند. روسیه نیز این ادعا را رد کرده است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر گفت که پس از انتشار این گزارش، آمریکا باید تحریم‌هایی را علیه بخش‌های اطلاعاتی و دفاعی روسیه وضع کند.

اخیرا نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که دولت ترامپ در حال ارزیابی اطلاعاتی است که براساس آن یک واحد مخفی ارتش روسیه به نیروهای مسلح نزدیک به گروه طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان جایزه پولی، وعده داده بود.

طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا پامپئو همچنین در این تماس با لاوروف درباره مساله امنیت انتخابات و آمادگی کشورش برای برگزاری ریاست جمهوری در سوم نوامبر گفتگو کرد.

لاوروف و پامپئو علاوه بر این درباره بحران‌های لیبی و سوریه نیز رایزنی کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با تایید این تماس اعلام کرد دو طرف درباره روابط دوجانبه و نشست‌های گروه‌ کار آمریکا و روسیه درباره مسائل نظامی و ثبات استراتژیک نیز تبادل نظر کردند.