نخستین نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب که با هدف حمایت از تولیدکنندگان آسیب دیده از شرایط کرونا برگزار شد،عصر ۲۱ تیر ماه همزمان با روز ملی عفاف و حجاب از طریق وبینار به اتمام رسید.

رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات عفاف و حجاب در این وبینار گفت: یکی از اساسی‌ترین مقوله ها در حوزه محصولات حجاب داشتن مواد اولیه است به عنوان مثال مواد اولیه چادر از کشور های کره، ژاپن، چین و ویتنام تهیه می شود. ۹۰ درصد پارچه مورد نیاز برای تامین چادر داخلی وارداتی است.

قلعه قوند افزود: اخیرا یک کارخانه اقدام به تولید پارچه چادری کرده است آن هم تنها یک نوع پارچه از ۶ نوع مصرفی با حجم محدود. پس ناگزیر به پذیرش قیمت محصول با افزایش قیمت ارز هستیم. گاهی این قیمت ۵ برابر هم شده است و اکوسیستم محصولات عفاف و حجاب را با مشکل مواجه می‌کند.

وی تاکید کرد: افزایش قیمت ارز باعث کاهش فروش، مصرف کننده و عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار می شود. بسیاری از تولید کننده ها از این حوزه خارج می شوند و چادر از سبد مصرف تولید کنندگان حذف می شود.

رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات عفاف و حجاب گفت: تقریبا هیچ حمایتی از مقوله عفاف و حجاب در کشور نمی شود. به عنوان مثال به بسیاری از کالاهای غیر ضروری ارز تعلق می گیرد اما دلاری به چادرمشکی تعلق نگرفت و ما هیچ نوع حمایتی در هیچ بخشی نداریم.

قلعه قوند افزود: ما نیاز به حمایت عملی و درست داریم از دوستانمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت، صدا و سیما و رسانه ها تقاضا داریم به صورت دقیق وارد کار شوند و معضلات تولید کنندگان را برطرف کنند تا بتوانند محصولاتی شایسته بانوان ایرانی را تولید و در اختیار آنها قرار دهند.

وی با اشاره به نقاط ضعف سایت گفت: اولین کارهمیشه آسان نخواهد بود وقتی یک چرخ را به حرکت در می آوریم در ابتدای مسیر سختی های خاص خود را دارد اما بعد از حرکت ادامه مسیر آسان خواهد بود. از نظر تعداد بازدید، بارگزاری محصول ما موفق عمل کردیم و یک رویداد مجازی فرهنگی در سراسر ایران ایجاد کردیم.

رئیس انجمن تولید کنندگان محصولات عفاف و حجاب گفت: نخستین نمایشگاه مجازی عرضه محصولات عفاف و حجاب توانست فضایی برای معرفی برندهای حجاب ایجاد کند که مصرف کننده و تولید کننده را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد. یکی از نقاط قوت این سایت اعتماد سازی برای مشتریان بود زیرا مصرف کننده می توانست کیفیت دوخت، نوع پارچه، رنگ و.... را به وضوح در سایت مشاهده کند.

هانیه سامعی مشاور امور بانوان وزارت ارتباطات نیز در این مراسم اختتامیه گفت: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در حوزه بانوان رخ داد برگزاری مجازی نمایشگاه عفاف و حجاب بود. ایده‌های اولیه این  نمایشگاه بر می گردد به ماه ها قبل از شیوع ویروس کرونا که با گفتگوهایی که ما در شتابدهنده رایمون انجام دادیم شکل گرفت.

وی افزود: ما خواه نا خواه باید با فن آوری‌های نوین روبرو شویم. به نوعی شیوع ویروس کرونا ما را وادار به تن دادن به این فن آوریهای نوین کرد و مقاومت مردم در مواجه با نوآوری را شکست داد. ما ماه‌ها قبل از این که  کرونا ما را ناگریز به ورود به این بحث کند زیرساخت های لازم برای ورود به عرصه مجازی را ایجاد کرده بودیم اما مقاومت وجود داشت. ویروس کرونا به نحوی ما را به این سمت هدایت کرد که بخواهیم یک سری تغییرات را در خودمان ایجاد کنیم.

وی با تشکر از معاونت علمی ریاست جمهوی آقای نیری تصریح کرد: شکل گیری این نمایشگاه با حمایتهای خوب معاونت اتفاق افتاد. این نمایشگاه کسب و کارها را به عرصه مجازی وارد کرد و نشان داد فضای مجازی در کنار آسیب‌هایی که دارد بیش از آنچه که ما فکر می کنیم فرصت بهره‌برداری و استفاده بهینه است.

مشاور امور بانوان وزارت ارتباطات خاطر نشان کرد: یکی از نقاط قوت این نمایشگاه استفاده از تصاویر واضح با کیفیت بود که در جذب مشتری به مسئولین سایت و تولیدکنندگان  کمک کرد، در فازهای بعد در این سایت مشتری قادر به دیدن نوع، رنگ، سایز ، جنس و دوخت پارچه بود.

هانیه سامعی گفت: اگر ما می خواهیم فرهنگمان را در جامعه نهادینه و به نسل بعدی منتقل کنیم باید برای آن هزینه کنیم. متاسفانه یکی از ضعف های اساسی ما در حوزه فرهنگی بحث بودجه است که اکثر دستگاه های دولتی انتظار دارند ایده‌های بکر بدون داشتن بودجه کافی به تحقق بپیوندند.

مدیر اجرائی شتاب دهنده رایمون نیز در مراسم اختتامیه گفت: ایده اولیه شکل گیری استارت آپ فروش آنلاین محصولات عفاف و حجاب، از بهمن ماه و از زمان شیوع بیماری کرونا شکل گرفت. با قطعی شدن عدم برگزاری نمایشگاه قرآن جدی تر شد و جلسات زیادی با دوستان انجمن برای برگزاری نمایشگاه برگزار شد. در نهایت به این نتیجه رسیدیم بستری مجازی در قالب طرح استارت آپی ایجاد شود که قابلیت بازدید، بینندگان به صورت غرفه را داشته باشد.

علیرضا حقیقی افزود: تقریبا از ۲۰ بهمن این ایده برگزاری نمایشگاه مطرح شد و در اتاق فکر مورد بررسی، مدل های مختلف در سطح دنیا مورد بررسی قرار گرفت و در روز ولادت امام حسن مجتبی (ص) از سامانه رونمایی شد. دوستان زیادی برای به ثمر رسیدن این طرح تلاش کردند از جمله معاونت علمی، بچه های انجمن، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام و دبیرخانه صنایع خلاق که همکاری تنگاتنگی با ما داشتند.

وی تصریح کرد: تاکنون بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار بازدید از سایت انجام شد که با توجه به بازه زمانی عددی شگفت انگیز است و ما توقع این تعداد بازدید را نداشتیم. به مرور زمان وبا افزایش تعداد محصولات بارگزاری رایمون نه تنها در بحث فنی بلکه در حوزه تولید محتوی نیز از این تولید کنندگان حمایت کرد تا بتوانند فروش بهتری داشته باشند.

مدیر اجرائی مرکز نوآری و شتابدهی رایمون یکی از نقاط ضعف در صنف حجاب را برندسازی دانست و افزود: در این حوزه نیز رایمون با توجه به زیر ساخت های مدیایی که داشت سعی به دعوت از دوستان و ارائه راهنمایی در حوزه تولید محتوی به دوستان داشت در حوزه عکاسی، استدیو، فتوشاپ و در اختیار قرار دادن زیرساخت های فنی به تولید کنندگان محصولات حجاب کمک کرد.

علیرضا حقیقی یادآور شد: در نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب رمضان از  ۵۱ شهرستان خریدار داشتیم. اتفاقی که ما را خیلی خوشحال کرد این بود که از شهرستان های دور افتاده که عملا شرایط خرید از نمایشگاه حضوری را نداشتند، در نمایشگاه مجازی خرید داشتند. کامنت های زیادی از شهرسان های متفاوت بود که تقاضای ادامه دار بودن نمایشگاه را داشتند.

این فعال حوزه استارت آپ افزود: کرونا با وجود دردسرهایی که برای جامعه داشت، اما بابی برای حمایت از کسب و کارهای نوین و اینترنتی شد. لاین بزینسی جدیدی را برای تولیدگنندگان آغاز کرد. ما نیز باید تلاش کنیم که از استارت آپ هایی که در حوزه نهادینه کردن فرهنگ حجاب فعال هستند حمایت کنیم. ما با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد اجرائی فرمان امام از  ایده های نوین حمایت و برای نهادینه کردن فرهنگ حجاب تمام تلاش خود را می کنیم و انشا الله بتوانیم از این ایده ها حمایت و این ایده ها را به ثمر برسانیم.

وی با تشکر از مجموعه رایمون و انجمن که در بخش پشتیبانی و تولید محتوی به صورت شبانه روزی فعالیت کردند، گفت: راه اندازی نخستین سایت فروش محصولات عفاف و حجاب  کار بزرگ و نوینی بود که در مدت زمان کوتاه اجرائی شد.

حقیقی افزود: ما در بحث حجاب نیازمند حمایت سازمانی هستیم، وقتی محصولات قیمت مناسب تری دارند طیف وسیعتری از مردم را دربر می گیرند و توقع این را داریم استارت آپ های این سبک از معافیت های مالیاتی و حاکمیتی استفاد کنند که محصول را با قیمت تمام شده پایین تری به دست مردم برسانند.

نمایشگاه آغازی برای ورود تولیدکنندگان حجاب به فضای مجازی بود

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب گفت: نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب همه ساله در جنب نمایشگاه قرآن برگزارمی شد و مردم از ماه ها قبل منتظر این رویداد بزرگ بودند. این نمایشگاه برای تولید کنندگان نیز عرصه خوب ارتباط مستقیم با مشتریان، گرفتن آرا و نظرات و در نهایت فروش محصولات بود.

اصفهانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب افزود: امسال این نمایشگاه به علت شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و از آنجا که مهمترین دغدغه هیئت مدیره حمایت از تولیدکنندگان محصولات حجاب است ایده ای در اتاق فکر هیئت مدیره انجمن مبنی بر برگزاری مجازی این رویداد شکل گرفت که تجربه ای جدید در این حوزه برای انجمن بود.

این فعال حوزه تولد محصولات حجاب تصریح کرد: به کمک مرکز شتابدهی و نو آوری رایمون همکاران ما در حوزه تولید پوشاک عفیفانه با حوزه جدیدی آشنا شدند و توانستند بازارهای فیزیکی را به بازارهای مجازی تبدیل کنند و نتیجه ای که داد بازخورد خوبی داشت.

وی با اشاره به از خسارات شیوع ویروس کرونا برای تولیدکنندگان محصولات حجاب افزود: صنف پوشاک اسلامی نیز مانند بقیه صنوف شب عید یکی از بهترین زمان برای فروش محصولات است. که به سبب شیوع ویروس کرونا نمایشگاه های بهاره برگزار نشد، بخش دوم نمایشگاه عفاف و حجاب رمضان بود که امسال آن را نیز نداشتیم به سبب حمایت از تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب تصمیم به برگزاری مجازی این نمایشگاه با حضور ۸۰ تولید کننده فعال حوزه حجاب  کرد.

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب افزود: محصولات در ۵ شاخه اصلی چادر مشکی، عبایا، ملزومات حجاب ، روسری و شال سر وحجاب کودک و نوجوان در سایت بارگزاری شد. تولید کنندگان در این حوزه بسیار فعال بودند و محصولات متنوعی را عرضه کردند. تولیدکنندگان تجربیات چند سال نمایشگاه حضوری را در نمایشگاه مجازی به نمایش گذاشتند.

اصفهانی یادآور شد: به رغم هجمههای فرهنگی که شاهد هستیم، مقوله حجاب کماکان جز علاقه مندی های جامعه است و مخاطب خود را دارد. گستره نمایشگاه مجازی به وسعت ایران اسلامی بود و شهرها و روستاهای بزرگ را در برگرفته بود. این مسئله ما را در ادامه این رویداد فرهنگی ثابت قدم کرد. قیمت ها در این نمایشگاه به دلیل حذف واسطه ها منصفانه بود و محصولات سعی شده بود با نگاه ملی عرضه شود. این نمایشگاه تجربه نوینی در این حوزه بود که توانستیم با موفقیت از آن خارج شویم.

در پایان وبینار اختتامیه از برگزیدگان این نمایشگاه شایستگان در حوزه روسری و حجاب سر، سارایاس در حوزه حجاب کودک و نوجوان، نرسا چادر مشکی ، مهر بانو در حوزه ملزومات حجاب ، دسار مانتو و عبا تقدیر شد.