باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در یک مراسم آنلاین جمع‌آوری کمک‌های مالی گفت: از همه شما متشکرم که این درخواست مرا اجابت کردید. اما آگاه باشد که این یک اقدام جدی است. تمامی کارهایی که شما تا کنون انجام داده‌اید، کافی نبوده و همچنان به تلاش‌های بیشتر نیاز است.  

در این مراسم آنلاین ۷.۶ میلیون دلار کمک مالی از سوی ۱۷۵ هزار مشارکت‌کننده مردمی جمع‌آوری شد. اوباما و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ همچنین میزبان یک مراسم آنلاین خصوصی برای اهداکنندگان مالی نیز بودند که خبرنگاران اجازه حضور و پوشش آن را نداشتند و در آن بیش از ۳.۴ میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری شد.

این مراسم جمع‌آوری کمک مالی روز سه‌شنبه قدرت اوباما را نشان داد که همچنان در بین دموکرات‌ها بسیار محبوب است و در پاییز سال جاری میلادی بر روی وی به عنوان یکی از چهره‌های کلیدی کمپین انتخاباتی بایدن حساب می‌شود.

این مساله همچنین بر تغییرات قابل توجهی که پاندمی کرونا درخصوص کمپین‌های انتخاباتی سنتی ایجاد کرده، تاکید دارد به طوری که این دو سیاستمدار ارتباط مشترک مجازی را از خانه‌های خود با طرفداران‌شان برقرار کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای دومین دور ریاست جمهوری نامزد این انتخابات شده، همچنان بودجه بسیار بیشتری نسبت به بایدن در آستانه انتخابات دارد.

اوباما در این مراسم بارها از رفتارهای ترامپ انتقاد کرده و گفت: ترامپ از تفرقه در میان آمریکایی‌ها سوء استفاده می‌کند و رویکردش برای اداره کشور "بی‌ملاحظه و ظالمانه" است.

اوباما با اشاره به اعتراضات حقوق مدنی که به دنبال مرگ جورج فلوید در سراسر کشور به راه افتاده، گفت: بین فوریت این لحظه سیاسی و این انتخابات با آنچه در خیابان‌ها رخ می‌دهد، ارتباطی وجود دارد.

اوباما همچنین از ترامپ به خاطر نادیده گرفتن توصیه‌های کارشناسان بهداشت عمومی درباره نحوه مدیریت ویروس کرونا و به خاطر حفاظت از دولت‌های خودکامه با حمله به رسانه‌های آزاد و حمایت از نیروهای نظامی در برابر معترضان انتقاد کرد.

وی گفت: یک رقابت بسیار بزرگ نه تنها در این کشور بلکه در سراسر جهان درباره اینکه ما چه طور انسان‌هایی هستیم، وجود دارد.

بایدن نیز در این مراسم گفت: در نخستین روز از حضورم در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور تلفن را برمی‌دارم و به متحدانمان در سراسر جهان یک پیغام ساده می‌دهم مبنی بر اینکه "آمریکا برگشت".