حجت‌الاسلام والمسلمین احمد‌ خاتمی شامگاه سه‌شنبه در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) که با حضور طلاب و روحانیون و اقشار مختلف مردم در مدرسه علمیه فیضیه برگزار شد اظهار داشت: ملت ایران در 22 بهمن سال 57 به پیروزی رسید که این نهضت مدیون امام راحل است.

وی با اشاره به جایگاه علما در احادیث اهل بیت(ع) افزود: علمای امت پیامبر(ص) به انبیا تشبیه شدند و در برخی روایات نیز از شباهت بالاتر هستند و رسول خدا(ص) تاکید کردند به علمای امت خود افتخار می‌کنم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: انبیا هیچ گاه به دنبال ثروت نبودند بلکه به‌دنبال کار فرهنگی و هدایت بودند و براساس روایات انبیا به فکر دنیای خود نبودند، انبیاء تاکید داشتند به‌دنبال مزد نیستند و اخلاص در حرکت آنها موج می‌زد و فقط برای خداوند تلاش کردند.

به برکت انقلاب اسلامی دین به صحنه زندگی آمد

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سیره ومنش امام خمینی(ره) تصریح کرد: امام راحل تاکید داشت همه مقصد ما مکتب ما است و بر این موضوع تاکید داشت که دین به صحنه بیاید که به برکت انقلاب اسلامی این موضوع محقق شد.

امام جمعه تهران عنوان کرد: برخی از سخنان که امروز مطرح می‌کنیم بسیار راحت است ولی پیش از انقلاب اسلامی بسیار سخت بود، امام خمینی(ره) فرمود سینه خود را برابر گلوله‌های شما آماده کردم که این شجاعت از جنس شجاعت انبیاء است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه تاریخ پس از انقلاب را باید برای نسل جوان بگوییم گفت: پس از اینکه لانه جاسوسی فتح شد آمریکا بسیار ناراحت شد و امام راحل تاکید کرد آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و آمریکا شیطان بزرگ است، پس از اینکه فتوای سلمان رشدی صادر شد سفرای کشورهای اروپایی فراخوانده شدند و امام راحل تاکید کردند بگذارید بروند و ما به این سفیران نیازی نداریم.

خاتمی گفت: حضرت نوح 950 سال تبلیغ کردند که فقط 85 نفر به وی ایمان آوردند ولی حضرت نوح(ع) خسته نشدند چون به رسالت و تکلیف خود عمل کرد، حضرت صالح(ع) 100 سال تبلیغ دین کرد که پس از 100 سال به وی گفتند معجزه خود را نشان بده و 30 نفر آنها در میانه راه مردد شدند.

وی افزود: امام راحل 15 سال در دوران طاغوت با تدبیر نهضت را اداره کرد و با وعده از انبیای الهی به مسیر خود ادامه داد و به موفقیت رسید، لا اله الا الله ما همان خط استکبارستیزی است و تجربه این چند سال به ما گفت آمریکا فقط زبان زور و قدرت را متوجه می‌شود و باید با زبان مقاومت در برابر آمریکا ایستادگی کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت مقاومت در برابر آمریکا بیان کرد: آمریکا مدت‌ها به‌دنبال سردار سلیمانی بود و گفته بودند اگر هواپیمای بی‌سرنشین نتواند سردار سلیمانی را بزند هلکوپتر وی را مورد هدف قرار دهد، به فضل الهی عین‌الاسد را زدیم و آمریکا را بیچاره کردیم و ده‌ها نفر به جهنم واصل شدند.

مقاومت در برابر آمریکا مورد تاکید جامعه باشد

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: نفتکش‌هایی ایران اسلامی به ونزوئلا رفت، وزیر خارجه آمریکا نیز ایران را تهدید کرد و ما نیز در پاسخ گفتیم اگر اقدامی انجام دهد ما نیز پاسخ کوبنده‌ای به آنها می‌دهیم ولی هیچ اقدامی نکردند و این موضوع نشان داد باید همواره در برابر آمریکا مقاومت کرد.

امام جمعه تهران عنوان کرد: افرادی که دم از مذاکره با آمریکا می زنند به این موضوع توجه کنند که آمریکا در موضوعات مختلف هیچ گاه از شیطنت‌اش کم نشده است، کسی که دم از از مذاکره با آمریکا بزند ضد خط امام راحل و ولایت فقیه عمل کرده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: عدالت روح انقلاب اسلامی است و مقام معظم رهبری در پیام به نمایندگان مجلس تاکید کردند که در برخی عرصه‌ها در تحقق عدالت ناکام بودیم که برای اجرایی شدن عدالت در موضوعات مختلف نیازمند اهتمام بیشتری هستیم.

خاتمی با تاکید بر اینکه حفظ انقلاب اسلامی وظیفه همگان است، خاطرنشان کرد: به لطف خدا در برخی از عرصه‌های عدالت موفق بودیم و در برخی عرصه ها به موفقیت نرسیدیم، از مجلس یازدهم می‌خواهیم ریل عدالت را در جامعه فراهم کنند.