همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعاهای روزانه که در محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن‌عباس از حضرت پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده است و علمای بزرگ اسلام آنها را در کتاب خود ثبت و ضبط کرده‎اند و ما این ادعیه را از کتاب «‌اقبال الأعمال» سیدبن طاووس عالم بزرگ شیعه نقل می‌کنیم. این کتاب‌ مانند سایر کتاب‌هاى سید از اعتبار و ارزشی ویژه ‌بین علماى شیعه برخوردار است تا جایی که مرحوم شیخ عباس قمی در «مفاتیح الجنان» بسیار از ادعیه این کتاب استفاده کرده است.

اینک به‌‌مناسبت فرا رسیدن پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به‌همراه توضیحی دربارۀ آن منتشر شده است:

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ طَاعَةَ الْخَاشِعِینَ، وَ اشْرَحْ فِیهِ صَدْرِی بِإِنَابَةِ الْمُخْبِتِینَ، بِأَمَانِکَ یَا أَمَانَ الْخَائِفِینَ

خدایا در این ماه طاعت فروتنان را نصیبم کن، و سینه‌ام را برای انابه همانند بازگشت خاضعان باز کن، به امان دادنت ای امان ده هراسندگان

حجت‌الاسلام حسن شریعت‌زاده کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با تسنیم به بیان نکاتی دربارۀ دعای امروز ماه رمضان پرداخت و گفت: واژه «اخبات» به معنای خشوع و قنوت است، قلبِ اخبات قلبی است که حضرت حق جل و علا آن را حیران و سرگردان کرده است. عظمت پروردگار عالم انسان را متحیر و سرگردان می‌کند، خدایا این افتادگی و خشوع را نصیب این دل بگرداند.

تعبیر قرآن در این است که عده‌ای به کرامت پروردگار عالم مغرور شده‌اند «یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ ما غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ». خدایا آنچه من دوست دارم تواضع و فروتنی مقابل بندگان تو است و خود را کمتر از ذرّه می‌دانم، این معنای واقعی اخبات است. امروز رسول خدا می‌فرماید به من شرح صدر عنایت کن یعنی دلی دریایی داشتن، چون دل دریایی هیچگاه بخیل نیست، حسود نیست، کینه‌ای ندارد، بلکه قلبی است که فقط و فقط جایگاه محبت در آن است؛ محبت خدا و بندگان خدا.

دعای امروز آن است که اخبات، تواضع و بازگشت به خودت که نصیب هر دلی نمی‌شود مگر دل اخباتی، یعنی قنوت کنندگان، یعنی متواضعان درگاهت را نصیب ما بگردان. قرآن کریم اشاره می‌کند که از نماز و از روزه کمک بگیرید و نماز و روزه برای اهل تواضع قرار داده شده است: «وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَکَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخاشِعِینَ» دل خاشع است که اهل نماز است و نه برای اهل تکبّر.

پیامبر در دعای امروز یکی از اسماء حسنای حضرت حق را صدا می‌زند و می‌فرماید: یَا أَمَانَ الْخَائِفِینَ؛ یعنی کسی که امان می‌دهد، کسی که پناه می‌دهد به آن کسانی که از عظمت تو همیشه بیمناک‌اند، من به امان تو پناه آورده‌ام، من به پناه تو پناهنده شدم.

خدایا! به حق صاحب امروز و مولود با برکت این روز که روز نیمه ماه مبارک رمضان و روز میلاد سبط اکبر امام مجتبی(ع) است، برکات خود را بر خانه من، همسر و فرزندان من، کشور من، کار و کسب، من دوستان من نازل بفرما و ای خدای مهربان! بلا و گرفتاری را از این آب و خاک به حق امام مجتبی دور بگردان.